1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖLBAŞI

  4. Yenilenebilir Enerji Nedir?
Yenilenebilir Enerji Nedir?

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Sürekliliğini koruyan, doğaya zararı minimum olan ve tamamen doğal yollardan elde edilen enerji, literatürde yenilenebilir enerji olarak adlandırılmaktadır. Bu doğal yollar arasında en bilinen iki tanesi güneş ve rüzgar enerjisi olarak adlandırılabilir.

A+A-

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Sürekliliğini koruyan, doğaya zararı minimum olan ve tamamen doğal yollardan elde edilen enerji, literatürde yenilenebilir enerji olarak adlandırılmaktadır. Bu doğal yollar arasında en bilinen iki tanesi güneş ve rüzgar enerjisi olarak adlandırılabilir. Bunun dışında ise jeotermal enerji, hidrolik enerji, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi gibi enerji çeşitlerini sayabiliriz.

 

Adından da anlaşıldığı üzere yenilenebilir enerji, enerjisini aldığı enerji kaynağından enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile bilinir. Örneğin; güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir saat, enerjisi bittiği zaman durur. Fakat güneşe tekrar çıkmasıyla çalışmaya başlar. Bunu örnek verebiliriz. En bilinen ve en genel yenilenebilir enerji kaynağı da güneştir. Hatta bazı formlar güneş enerjisini depolar.

Yenilenebilir enerjinin hayvanlar, insanlar veya tesisler tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Ancak çevreye verdiğimiz zararlar nedeniyle aldığımız fayda azalabilir. Diğer taraftan da fosil yakıtların tükenme aşamasına gelmesi de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önem derecesini arttırıyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Güneş Enerjisi: Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde ilk akla gelen ve en genel kaynak güneştir. Sonsuz ve doğal olmasıyla birlikte zararsız olması ve birçok alanda kullanım imkanı sağlamasıyla da güneş buklunmaz bir kaynaktır.

Rüzgar Enerjisi: Güneş enerjisinden havayla yeni bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz rüzgar enerjisi, rüzgarın gücüne bağlı olarak belirlenmektedir. Rüzgarın çok olduğu bölgelerde ve ülkelerde rüzgar enerjisi tesisleri bulunmaktadır.

Hidroelektrik Enerji: Hidroelektrik enerji, baraj ve nehirlere kurulan sistemin sudan aldığı enerjiyle elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlamaktadır. Suyun akışının hızlı olduğu ve debisi yüksek olan bölgelerde hidroelektrik santralleri bulunmaktadır.

Jeotermal Enerji: Yer kabuğunun farklı derinliklerinde birikmiş ısının meydana getirdiği, sıcaklığı sürekli olarak 200 dereceden fazla olan ve etrafındaki yer altı ve üstü sulara nazaran daha fazla erimiş mineral, gaz ve tuz bulunduran sıcak su ve buhar kaynağı olarak tanımlayabiliriz. Çevre için oldukça faydalı bir enerji türüdür. Ayrıca maliyeti de oldukça düşüktür.

Bu enerji kaynakları daha da çeşitlendirilebilir. Ancak en temel yenilebilir enerji kaynağı güneş olarak söyleyebiliriz. Sizlerde yenilenebilir enerji kaynakları hakkında daha fazla bilgi için Schneider Electric sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 5962 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.