1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖLBAŞI

  4. Akceylan'dan Yavaş'a: İşine bak!
Akceylan'dan Yavaş'a: İşine bak!

Akceylan'dan Yavaş'a: İşine bak!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu'ya açık mektup yazarak istifa çağrısı yaptı. Mansur Yavaş'ın bu çağrısına Ak Parti İlçe Başkanı Selim Akceylan'dan sert bir yanıt geldi

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu'ya açık mektup yazarak istifa çağrısı yaptı. Yavaş, “İsminiz, kamplaşmanın bir öznesi değil, ülkesi ve milleti için makamdan fedakarlık yapabilen bir bilim adamı olarak anılsın. Bu tarihi olgunluğu, kendinizden ve milletimizden esirgemeyin” dedi.

Mansur Yavaş'ın bu çağrısına Ak Parti İlçe Başkanı Selim Akceylan'dan sert bir yanıt geldi. Akceylan sosyal medyadan yaptığı açıklamada "İşine bak Sayın Yavaş, masum çocuklar olarak bahsettiğiniz ve desteklediğiniz kişiler hiç de masum değiller!" dedi. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan  Melih Bulu'ya istifa çağrısı yaptı.

Bulu'ya yazdığı açık mektubu Twitter hesabından paylaşan Yavaş, “Sayın Melih Bulu, bir yönetici sorumluluğu ile size bu mektubu yazıyorum. Gerginliklerden yorulmuş olan ülkemizde, elinize tarihi bir fırsat geçti. Tek bir hareketinizle, ülkemize ve milletimizi büyük bir iyilik yapabilirsiniz” dedi.

Bulu'dan istifa etmesini isteyen Yavaş'ın mektubu şöyle:

ÜLKEMİZ ADINA TARİHİ BİR FEDARKARLIK YAPABİLİRSİNİZ: Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ve ülkeye yayılma eğilimi gösteren krizle ilgili, belki de hiçbir siyasi liderde, hiçbir partide ve hiçbir sivil toplum kuruluşunda olmayan bir imkana sahipsiniz. Sorumluluk sahibi bir bilim adamı olduğunuzu göstererek, atandığınız rektörlük görevinden feragat edip, ülkemiz adına tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz.

İSMİNİZ KAMPLAŞMANIN ÖZNESİ OLMASIN: Lütfen bir feraset örneği gösterin ve isminiz üzerinden gençlerimizin, güvenlik güçlerimizin, toplumsal kesimlerimizin karşı karşıya gelmesine daha fazla izin vermeyin. İsminiz, kamplaşmanın bir öznesi değil, ülkesi ve milleti için makamdan fedakarlık yapabilen bir bilim adamı olarak anılsın. Bu tarihi olgunluğu, kendinizden ve milletimizden esirgemeyin.

BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK SİZİ KÜÇÜLTMEZ: Bu ülkenin nice genç fidanları vatan savunması için hayatlarını feda ederken, ülkenin krize girmemesi adına size düşen en anlamlı görev makamı terk etmekse, bunu derhal gerçekleştirmek, sizi asla küçültmeyecek, aksine büyütecektir. Gelin akl-ı selimle davranın. Ne gençlerimiz zarar görsün ne de polislerimiz onlarla karşı karşıya gelsin.

MAKAMLAR GİDİCİ BERABERLİĞİMİZ KALICIDIR: Gerginliklerden ve kutuplaşmalardan yorulmuş milletimize babacan bir tavırla soluklanma imkanı sağlayın. Eğer bir kurban verilecekse, akademik barışı, gençliği ve geleceğimizi değil, makamınızı kurban verin. Çünkü makamlar gidici, milletçe birlik ve beraberliğimiz kalıcıdır.

KÖTÜ NİYETLİLERİN HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKACAKSINIZ: Unutmayın, siz makamdan ayrılma kararlılığı gösterdiğinizde, bir yandan üniversitede huzurun sağlanmasına vesile olacak, diğer yandan bu krizi fırsata çevirmek isteyen kötü niyetlilerin heveslerini kursaklarında bırakmış olacaksınız. Mesele, artık sizin akademik kariyerinizi tartışmak değildir. Mesele, ülkemizin, sizin adınız ve atandığınız makam üzerinden yeni bir krize sürüklenme meselesidir. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, her gencimiz bir annenin duası, bir ailenin parçası, bir geleceğin yazısıdır.

İŞİ KAVGAYA GÖTÜRMEYİN: Boğaziçi kültürünü ‘işi kavgaya götürmeden uzlaşılabilen bir kültür’ olarak tanımlamıştınız. İşte tam fırsatı. İşi daha fazla kavgaya götürmeden, üniversiteyi ‘bilim yuvası’ kimliğine dönüştürmek ve ‘uzlaşı’nın önünü açmak için fedakarlık yapmak size düşüyor.

ÜLKEMİZİ NEFES ALDIRMIŞ OLURSUNUZ: Tek bir hareketinizle bunu sağlamak elinizde. O koltukta bulunduğunuz her dakika, masum gençlerimizin zarar görmesine, gözümüzden sakındığımız güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelmesine sebep oluyorsa, o tek hareketi yapmanız, hem akademisyenlik hem de vatanseverlik görevidir. Kendinizi ve ülkemizi bu milli görevden mahrum etmeyin ve gecikmeden gereğini yapın. Böylece fedakarlıkla tarih yazmış, yeni bir krizin eşiğindeki ülkemize nefes aldırmış olun.

Akceylan ise Yavaş'ın bu çağrısına şu sözlerle yanıt verdi;

" CHPli ABB başkanı Mansur Yavaş, vandallık yapanlara, polise saldıranlara bir tek söz söylemediği gibi, taleplerini de meşru görüyor. Birde Anayasaya göre atanmış rektörü istifaya davet ediyor.

İşine bak Sayın Yavaş, masum çocuklar olarak bahsettiğiniz ve desteklediğiniz kişiler hiç de masum değiller!"

 

Bu haber toplam 3722 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum