1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ANKARA

  4. Başkan Gökçek istifa etti
Başkan Gökçek istifa etti

Başkan Gökçek istifa etti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 23,5 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa ederek, ayrıldı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda, belediye bürokratlarının da bulunduğu yoğun bir katılımla gerçekleşen Olağanüstü Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda, Başkan Gökçek, istifa gerekçeleri ile yaşanan süreçte ortaya atılan iddialara açıklık getirdi.

                Birçok televizyon kanalının canlı yayınladığı istifa açıklamasına, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleşen ve devam eden projelerden istatistiki bilgiler vererek başlayan Başkan Gökçek, konuşmasının ikinci bölümünde de 23,5 yıllık belediye başkanlığı görevinden ayrılma gerekçelerini anlattı. Başkan Gökçek, sözlerine, “Ben yıllarını AK Parti’ye vermiş bir kardeşinizim. AK Parti iktidarı, önce kendi milletine, sonra bütün mazlum milletlere ve İslam alemine umut olmuş bir harekettir” diyerek devam etti.

 Başkan Gökçek, Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki bu hareketin, millet için sayısız fedakarlıklar yaptığını ve yeni bir Türkiye’nin doğuşunu temin ettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye duble yollarla, hızlı trenle, her kentte bir havaalanıyla, her kentte kurulan bir üniversiteyle, şehirlerde metrolarla şehir hastaneleriyle, sağlıkta yapılan devrim niteliğindeki yeniliklerle, denizi üstten ve alttan geçen köprü ve tünellerle, modern statlarla, milli harp sanayiyle ve sayılamayacak yeniliklerle, Recep Tayyip Erdoğan döneminde, AK Parti döneminde tanışmıştır. Yaşam kalitesini artıracak yatırımların yanında, çocuğu, genci, kadınları, yaşlıları, engellileri kapsayan yüzlerce proje gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine sahip çıkılmış, dar gelirli vatandaşların sosyal garantileri çoğaltılmıştır. Yaşlı, engelli, kadın, şehit aileleri ve gaziler gibi toplumun pek çok kesimlerine maaşları bağlanmış, mazlumun ilacı olmuştur.”

 

-“BU KADAR SESSİZ KALIŞIMIN NEDENİ…”

“Bu konuda AK Parti iktidarlarının ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkı inkar edilemez” sözünün büyük alkış aldığı salonda açıklamasını sürdüren Başkan Gökçek, böyle bir siyasal iktidara, belediyeler olarak, saydığı hizmetlerle katkıda bulunduğunu söyledi. AK Parti’nin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'nda yapılan değerlendirmelerle, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifasının istendiğini belirten Başkan Gökçek, “Özellikle muhalif medya ve bazı milletvekilleri, benim bu konuda yoğun bir tepki koyacağımı düşünüp, devamlı olarak olayı Twitter'da, medyada konuyu kaşıdılar. Dikkat ederseniz, ben çok tweet atan Melih Gökçek, bir tek tweet atıp, cevap bile vermedim” diye konuştu.

İstifa sürecindeki sessizliğine de açıklık getiren Başkan Gökçek, bunun nedenini de “Kaç kez 7 düvele meydan okuyan Melih Gökçek’in sessizliğinin nedeni neydi? Ben bir dava ahlakından geliyorum. Benim davamda nefse uymak yoktur. Benim davamda şahsi çıkarlar için davaya zarar vermek olmaz. Benim davamda emir demiri keser. Benim davamda liderin talimatına uymak gerekir” sözleriyle açıkladı. Gökçek'in bu sözlerini, üyeler ayakta alkışladı. 

 

-“İNANDIĞIMIZ UMUTLARA HAKSIZLIK OLMAMASI İÇİN İSTİFA EDİYORUM”

Türkiye olarak bu günlere kolay gelinmediğini de ifade eden Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Amaçlarımız; gelişmiş ve üreten bir Türkiye’ydi. İnsanları refah içinde yaşayan bir Türkiye’ydi. İnsanları huzur ve güven içinde yaşayan bir Türkiye’ydi. Amacımız, dünya Müslümanlarının, mazlumlarının umudu olmaktı. Şimdi bunları gerçekleştiren bir iktidar ve bir lider var. Bu iktidar AK Parti, bu lider Recep Tayyip Erdoğan... Bizler, bu umudu inşa ederken, o gün liderimiz benim belediye başkanlığı yaparak katkı sağlamam gerektiğini düşündü. Bugün ise istifa ederek katkı sağlamam gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden ben istifa etmeyerek, partim için bir oy kaybına dahi yol açarsam, bunun bir vebal olacağını düşünüyorum. İstifa etmezsem, inandığımız umutlara haksızlık olur diye endişe ediyorum.”

 

-“BAŞARISIZ VE YORGUN OLDUĞUMU DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN DEĞİL..."

Başkan Gökçek’in, “Başarısız olduğumu düşündüğüm için değil, yorgun olduğumu düşündüğüm için değil, ya da herhangi bir başka kaygı nedeniyle değil, sadece ve sadece ülkemi lider ülke yapacağına inandığım Recep Tayyip Erdoğan’ın talebini yerine getiriyorum” sözleri, salondakilerden uzun süre alkış aldı.

Kendisine olaya karşı çıkması ve istifa etmemesi konusunda çok baskı yapan olduğunu da hatırlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Bakınız ben kendimde, davama iğne ucu kadar zarar verme hakkı bulamam.  Recep Tayyip Erdoğan demek, Türkiye’de mazlumların sahipsiz kalmaması demektir. Recep Tayyip Erdoğan demek, bu güzel vatanın, bu güzel insanlarının yeniden o karanlık günlere dönmemesi demektir. Arakan’da yaşayan mazlumun aç kalmaması, ölüme terk edilmemesi demektir. Dünün 25 cente muhtaç Türkiyesi, bugün Afrika ve dünyadaki mazlum milletlere 6,5 milyar dolar yardım ediyor. Mazlumları aç, açık bırakmamak için gayret sarf ediyor. Recep Tayyip Erdoğan demek, Afrika’daki mazluma el uzatmak demektir. Recep Tayyip Erdoğan demek, Filistin ve tüm ezilen mazlum devletlerin sahipsiz kalmaması demektir. Recep Tayyip Erdoğan demek, Türkiye’de yaşayan 3,5 milyon Suriyeli ve Iraklı'nın yeniden memleketlerine gönderilmemesi, orada açlık ve ölüme mahkum edilmemesi demektir.

Ben Melih Gökçek olarak, vebal altına giremem. Yarın vesile olduğum yanlışlığın hesabını Allah katında veremem. Onun için liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın emrine uyarak, Belediye Başkanlığı’nı bırakıyorum.”

 

-“23,5 YILDA, HAKKIMDA TEK BİR SUÇLAMA YOK”

Bazı kesimler tarafından, istifasına ilişkin, “soruşturmalardan korktu” dedikoduları yapıldığını ve yapılmaya da devam edileceğini kaydeden Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Bakınız, ben 1994’ten sonra 8 yıl muhalefette belediye başkanlığı yaptım, 500 civarında soruşturma ve araştırma geçirdim. Soruşturmasız günümüz yok gibiydi. Rabbime hamdolsun, hepsinden yüz akıyla çıktım. 23,5 yıldır dokunulmazlığı olmayan bir kişi olarak aldığım tek bir ceza yoktur. Aileme ve halkıma karşı alnım aktır. Benim hakkımda iftira niteliğinde haber yapanlara sesleniyorum. Ben bir dava adamıyım. Benim duruşum, 28 Şubat’ta da gezi parkı eylemlerinde de 17-25 Aralık’ta da 15 Temmuz FETÖ ihanetinde de aynı çizgide olmuştur. Ve Ankara halkı, benim bu duruşuma ve hizmet aşkıma 5 dönemdir oy vermiştir. Dünkü duruşumun anlamı neyse, bugünkü istifamın da anlamı odur. Davamız için mücadele gerekiyorsa da hazırız. Fedakarlık gerekiyorsa da hazırız.” 

 

-HERKESTEN HELALLİK İSTEDİ…

Başkan Gökçek, “Davamıza olan sadakatimiz ve sevdamız tartışılamaz. Liderimize ve onun siyasetine zerre kadar zarar vermeyi, mazlum insanlara, mazlum milletlere ve İslam alemine verilecek zarar kabul ederim. Bu nedenle 23,5 senedir aralıksız sürdürdüğüm Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ediyorum” diye konuştu.

23,5 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı süresince kendisiyle birlikte olan Ankaralılardan, çalışma arkadaşlarından ve eşinden de helallik isteyen Başkan Gökçek,  şunları söyledi:

“Bana 5 dönemdir oy veren, vermeyen tüm Ankaralılara teşekkür ediyorum. 23,5 yıl boyunca benimle birlikte Ankara için gececisini gündüzüne katan mesai arkadaşlarımın hepsine teşekkür ediyorum. Bilmeyerek onlara yanlışlarım olduysa, haklarını helal etmelerini istiyorum.

23,5 yıl boyunca benimle birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karar veren tüm belediye meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyor ve haklarını helal etmelerini istiyorum.

23,5 yıl boyunca siyasi arenada omuz omuza birlikte mücadele ettiğimiz dava kardeşlerime ve AK Parti teşkilatlarımıza teşekkür ediyor ve haklarını helal etmelerini istiyorum. 23,5 yıl boyunca kapı kapı dolaşıp, dar gelirli vatandaşlarımızı yalnız bırakmayan ve ağız tadıyla bir haftalık bile tatil keyfi yaşatamadığım eşim Nevin Gökçek’e teşekkür ediyor, huzurlarınızda bana hakkını helal etmesini istiyorum.”

 

-PROJELER KONUSUNDA DESTEK…

Başkent Ankara’da devam eden ve seçimden önce bitirmeyi hedeflediği projeler bulunduğunun da altını çizen Başkan Gökçek, bu projeleri şöyle sıraladı:

“-Yüzde 90’ı biten ANKAPARK

-Kuzey Ankara Kuzey Yıldızı Cami

-Kuran Mucizeleri Müzesi, Kutsal Emanetler Müzesi

-Bilim Müzesi

-Ulus Dolmuş Durakları Projesi,

-Ankara Boğazı, Bilkent Şehir Hastanesi çevre yolları,

-Bağlıca Sabancı Bulvarı bağlantı bulvarı,

-Kuzey Ankara 5 bin kişilik Konferans Salonu,

-Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etaplar,

-Yeni Mamak Projesi,

-Fuar alanı,

-Eryaman Stadı,

-Çubuk-1 Rekreasyon Alanı,

-Ulus Tarihi Kent Merkezi,

-Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm projeleri.”

 

Saydığı tüm bu projelerin, yerine gelecek belediye başkanı arkadaşı tarafından bitirileceği umudunu da ifade eden Başkan Gökçek, “Bu konuda benden istenecek her türlü yardımı yapacağımı, mesai harcayacağımı, halkımın önünde belirtmek isterim” diye konuştu.

 

-İÇİMİZDEKİ FİTNECİLERE İMKAN VERME. ONLARI HELAK ET           YARABBİ”

Son söz olarak bir duası olacağını belirten Başkan Gökçek, “Bizden görünüp bizden olmayan, görevleri, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlarının arasını açmak olan, içimizdeki fitnecilere imkan verme. Onları helak et yarabbi”dedi.

Başkan Gökçek, sözlerini, “Ben Ankara’da doğdum, Ankara’da büyüdüm, Ankara’ya hizmet ettim, inşallah Ankara’da öleceğim. Ankara’yı ve Ankarılı'yı çok seviyorum. Çok güzelsin Ankara. Saygılarımla” diyerek bitirdi. Başkan Gökçek’in konuşmasının ardından, salondakiler uzun süre kendisini ayakta alkışladı.

Toplantıya, başlama saatinden 5 dakika önce gelen Başkan Gökçek, sözlerini bitirir bitirmez de Belediye'den ayrıldı.

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.