1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gökçek, ODTÜ'ye meydan okudu
Gökçek, ODTÜ'ye meydan okudu

Gökçek, ODTÜ'ye meydan okudu

Başkan Gökçek, “ODTÜ’den geçirilecek yol ve Eymir’in halka açılmasına” yönelik çalışmalar hakkında sosyal paylaşım ağı Twitter’da takipçilerinin sorularını yanıtladı, konuya ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Bulvarı’nın devamı olan ve ODTÜ içerisinden geçecek olan yolun açımına bir an önce başlanılacağını belirterek, bir ay içinde de bitirilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Kaçak yapılara sahip ODTÜ’nün pek çok konuda bilirkişilik yapmasını bir türlü anlayamadığını vurgulayan Başkan Gökçek, Murat Karayalçın’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde hazırladığı 1/5000’lik planların uygulanarak, ODTÜ arazisinden geçmesi gereken yolların mutlaka yapılacağını ifade etti.

Başkan Gökçek, “ODTÜ’den geçirilecek yol ve Eymir’in halka açılmasına” yönelik çalışmalar hakkında sosyal paylaşım ağı Twitter’da takipçilerinin sorularını yanıtladı, konuya ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Bir twitter takipçisinin “ODTÜ’nün sorunu ne?” sorusunu yanıtlayarak sohbete başlayan Başkan Gökçek, “Birincisi üniversiteden yol geçirtmek istemiyorlar. İkincisi Ankara'nın yasalarla belediyeye verdiği Eymir Gölü’nü sadece kendi istedikleri kişilerin hizmetine açıyorlar” açıklamasını yaparak, “Bu yollar istense de istenmese de yapılacak. Eymir halka açılacak. Umarım ki sorunları ODTÜ yetkilileri ile anlayış içerisinde çözeriz” dedi.

ODTÜ’den geçecek yolların planının, Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı Murat Karayalçın tarafından 1993 yılının Şubat  ayında  yapıldığını, üniversitenin talebi üzerine 1994 Şubat’ında ise yeniden düzeltildiğini anımsatan Başkan Gökçek, “Biz de bu planları uygulamaya koyacağız o kadar” şeklinde açıklamada bulundu.

Ramazan Bayramı tatili sonrası gerekli yasal müracaatları yapıp, yol açımına hemen başlamak istediklerini bildiren Başkan Gökçek, öncelikle ODTÜ Rektörlüğü’nün karşı çıkmadığı Anadolu Bulvarı’nın devamı olan bölümden işe başlayacaklarını açıkladı. Çalışmaların başlamasının ardından Anadolu Bulvarı’nın devamı olan yolun bir ay içinde tamamlanacağını belirten Başkan Gökçek, Hacettepe ve Ümitköy’ü Konya Yolu’na bağlayacak yolun ise iddia edilenin aksine kampüsü değil arazinin bir bölümünü ikiye böleceğine dikkat çekti. Eymir Gölü’nün halka açılmasına ilişkin karara da açıklık getiren Başkan Gökçek, “Yapılaşma propagandası tamamıyla provokatif.  Yok böyle bir şey. Kuyruklu yalan” yorumunu yaptı. 

- “REFERANDUM YAPALIM” 

ODTÜ’den yol geçirme ve Eymir’in halka açılması konularında referandum yapma önerisini dile getiren Başkan Gökçek’e takipçilerinden büyük destek geldi. ODTÜ’lü öğrencilerin yol yapımına karşı imza topladıklarının ifade edilmesi üzerine “İsterseniz bir milyon Ankaralının imzasını da ben getireyim” yanıtını veren Başkan Gökçek, “Bu yol ve Eymir için referandum yapalım” önerisinde bulundu. Takipçilerin bu öneriye destek vermesi üzerine Başkan Gökçek, “Referandumda her sandık başına 2 ODTÜ’lü öğrenciyi de gözlemci olarak oturtalım” dedi. 

- “KESİLEN AĞACIN YERİNE 10 AĞAÇ DİKERİZ” 

Başkan Gökçek, twitter’daki sohbette yol yapımı sırasında ODTÜ arazisinde kesilme ihtimali bulunan ağaçlarla ilgili de önemli açıklamalar yaptı. Ankara’da Belediye Başkanlığı görevine geldiğinde kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2 metrekare olduğunu anımsatan Başkan Gökçek, nüfusun iki kat artmasına rağmen yeşil alanın kişi başına 18 metrekareye çıktığını vurguladı. Bu rakamın “Türkiye rekoru” olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, “Yani ağaca Ankara Büyükşehir Belediyesi kadar değer veren ikinci bir belediye yok” dedi. ODTÜ’nün ise bir yıl içinde iki kez zaruret olmadığı halde ağaç kesimi yaptığını açıklayan Başkan Gökçek, “Buna ODTÜ’lülerin kılı kıpırdamadı. Biz zaruri olarak ağaçları kesersek kimsenin ses çıkarmaya hakkı olamaz. Çünkü bu yol Ankara için zaruri” diyerek, “Taşınabilir tüm ağaçları taşıma ve kesilen her ağacın yerine ODTÜ yönetiminin gösterdiği yere 10 ağaç dikme” sözü verdi. 

            - SOHBETTEN BAZI TWİTLER… 

tulilayy: Söz konusu ODTÜ gibi bir değere zarar vermekse yol yapılmasının hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

06melihgokcek: Biz ODTÜ’ye yol yaparsak değeri nasıl düşüyor? Örneğin yol yaparsak, ODTÜ’nün değeri düştü diye size iş mi vermeyecekler? 

___ALican__: ne olcak bu ODTÜ nün hali başkan :)

06melihgokcek: İyi olacak insaallah:) 

_mizmiz_myrtle_: bu yüzdendir ki çoğu insan İstanbulu Ankaraya yeğ tutsa da ekler:"ODTÜ başkadır ama"diye.Bozulur mu bu güzel kampüs(üm) ?

06melihgokcek: Kampüslere dokunan filan yok. Bu iddialar tamamen asılsız. 

kuroshioman: başkanım bilkentten gelen yol gerekli mi?anadolu bulvarından konya yoluna giden yapılsa yeter. diğerine gerek yok.

06melihgokcek: İkisi de gerekli.        

MetinSncr: Mimarlar Odası ODTÜ deki kaçak yapılar hakkında nasıl bir rapor hazırladı?

@06melihgokcek: Mimarlar odası için plan önemli değildir. Eğer planı yapan GÖKÇEK ise her halükarda plan reddedilmelidir. 

(Eymir hakkında) @fbayhan:arkadaşlar inanın halk doğallığını bozmaz, halktan korkmayın.halk oraya daha çok sahip çıkar 

TMurathan: Eğer gerçekten Eskişehir yolu trafiğini rahatlatacaksa bu plan sonuna kadar destekliyoruz başkanım. Sıkıldık artık trafikten.
 

Bu haber toplam 1473 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.