1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmralı'ya görüş kapısı açılıyor
İmralı'ya görüş kapısı açılıyor

İmralı'ya görüş kapısı açılıyor

Adalet Bakanlığı'nın yapısı ile ilgili hazırladığı KHK'da sürpriz düzenlemelere yer verdi.

A+A-

KHK’daki düzenlemelere göre, Yargıtay ve Danıştay’ın yönetim yapısı değişecek ve Danıştay’daki memurların taşrada görevlendirilmesi, yerlerine yeni alımlar yapılması gündeme gelecek. Adalet Bakanlığı bünyesinde AİHM savunmaları için daire kurulmasının düzenlendiği KHK’da sivil kurum, ve heyetlerin Adalet Bakanı’nın izniyle, cezaevlerini ve hükümlüleri ziyaret edebileceği düzenlendi.

BDP'NİN BAŞVURUSUNDAN SONRA DÜZENLEME YAPILDI

Bu düzenlemenin BDP’nin İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşme talebinden hemen sonra yapılması, “İmralı’ya görüşme kapısı mı açılıyor” sorularına yol açtı. Ancak bakanlık kaynakları, halen Ergenekon davası kapsamında, bakanlığın, birçok heyete ve benzer partiye mahkumlarla görüşme izni verebildiğine dikkati çekti. Yargıyla ilgili çarpıcı düzenlemelerin yer aldığı KHK’ya sürpriz biçimde Tamgün Yasası ile ilgili düzenleme de eklenerek, tıp fakültelerinde görevli doktorların ancak döner sermayeden yararlanmaması, tıbbi faaliyette bulunmaması halinde muayenehanelerinde çalışabilecekleri belirtildi.

AİHM KARARLARI UYGULANACAK

KHK, Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye’nin, Hrant Dink’in ailesinin AİHM’ye açtığı davada yaptığı ve Dink’i ağır biçimde suçladığı savunma tepki çekmiş, Türkiye, bu davada mahkum olmuştu. Dışişleri, bunun üzerine, düşünce suçuyla ilgili davalarda savunma yapılmayabileceğini açıklamıştı. Bugüne kadar Adalet ya da İçişleri Bakanlığı’nda hazırlanan savunma metinleri Dışişleri Bakanlığı’na gidiyor, bakanlık da son şeklini vererek, savunmaları AİHM’ye gönderiyordu. KHK ile Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde İnsan Hakları Daire Başkanlığı kuruldu. Başkanlık, Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği yaparak AİHM’ye gönderilecek savunmaları hazırlayacak ve AİHM kararlarının uygulanarak, ihlallerin ortadan kaldırılmasını takip edecek.

Bu haber toplam 945 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.