1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖLBAŞI

  4. O yol kapatıldı!
O yol kapatıldı!

O yol kapatıldı!

 Örencik Mahallesini Gölbaşı'na bağlayan yolun yapılan imarla vatandaşın tapulu arazisi olmasıyla birlikte yolda yıllarca çözülemeyen sorununa 112586 ada 8 parselde yerleri bulunanlar 25 m’lik yolu trafiğe kapatarak sorunlarının çözülmesini istediler.

A+A-

 Gölbaşı merkezden Örencik Mahallesine giden yolda yıllarca çözülemeyen sorununa 112586 ada 8 parselde yerleri bulunanlar 25 m’lik yolu trafiğe kapatarak sorunlarının çözülmesini istediler.

Konu hakkında konuşan arsa sahiplerinden Orhan Şahin gerekli yerlere müracaat ettiklerini fakat yıllarca kimsenin yol hakkında bir şey yapmadığını belirterek şunları söyledi;

Can ve mal güvenliği tehlikede

“Burası Seğmenler ve Bahçelievler Mahallesi’nin bitişi Örencik Yolu geçen 25m’lik geniş bir yol. Burada 4 blokluk bir inşaatımız var. En son ki inşaat alanımız tamamen yolun içerisinde kaldı.  1. Katı çıktıktan sonra 2 katta yoldan geçen araçların can ve mal güvenlikleri tehlikeye girmiştir. Yol açılmadığından dolayı 150 m ilerde bulunan kanalizasyon sitemize gelmedi. Birçok yere müracaat etmememize rağmen, gerekli karşılığı alamadık.

_dsc0515_640x425.jpg

Hiçbir karşılık alamadık

Ankara Büyükşehir Belediyesi dâhil her yere başvuru yaptıklarını belirten Şahin; “Sözlü ve yazılı müracaatlarımıza gerekli karşılığı alamadık.  Bize bir çare bulun dediğimizde; gerekçesinin ne olduğunu bilmediğimiz şekilde yolu açamadıklarını sadece kamulaştırma alanında bir sorun olduğunu ve çözemediklerini söylediler. İnşaatımız hala devam ediyor. Çözüm bulamadıkları için de arsamı kapattım.

Vatandaş mağdur edildi.

Yolu kapattıktan sonra alternatif olarak belediye trafik akışı için yol güzergâhı düzenledi. Fakat yolun dar olmasından dolayı belediye otobüslerinin geçişlerinde sıkıntı yaşanması sebebiyle Örencik mahallesine giremiyorlar. Dolayısıyla da vatandaşlar mağdur oluyor.

Her şeyin bedelini aldılar ama hizmet göremiyoruz

Vatandaş bizi mağrur görsün. Ben buraya 20 milyonluk yatırım yaptım. 135 insana ekmek veriyorum. Asfalt katılım payı, kanalizasyon gibi birçok şeyi ödemiş olmama rağmen karşılığında hizmet göremiyorum. Bunu bir eylem olarak değil, hakkım olduğu için yerine getirdim. Artık gereğinin yapılmasını istiyorum. Nasıl ki, bizden belli ücretler istiyorlarsa karşılığını vermek zorundalar. Ankara Büyükşehir Belediyesi ya da Gölbaşı Belediye olsun kim ilgileniyorsa çözüm bulmalarını istiyoruz. İnşaatımın sorumlusu olarak burada benim üzerinden bir bilek güreşi yapılmasını istemiyorum. Ben burada hak mücadelesi içindeyim. Hakkımın da yerine getirilmesini istiyorum.

CUMHURİYETİN İLANINDAN BERİ KULLANILIYORDU

Gölbaşı merkezine Örencik mahallesine bağlayan yol 1923'ten beridir vatandaşlar tarafından kullanılıyordu. 

MAHALLE MUHTARI ÇÖZÜM İSTİYOR

112586 ada 8 parselde bulunan 25 m'lik yolun kapanmasının ardından Örencik Mahallesi'nde yıllarca çözülemeyen sorunlarda beraberinde geldi. Yıllar önce imar geldiği halde yollarının açılmadığını söyleyen Mahalle Muhtarı Lokman Çakır şu şekilde konuştu;

“250 yıllık köyüm imarda geçeli 15 yıl oldu. Bir fabrika yüzünden büyükşehir yolumuzu açamadı. Devlet mi güçlü yoksa fabrikanın sahibi mi güçlü onu bilemedik. Bir an önce çözülmesini istiyoruz. Köyümüzün alt yapısı, şebeke suyu yok, elektriklerimizde sıkıntı yaşıyoruz. Yetkililerin bir an önce bu sorunları çözmesini istiyoruz” dedi.

DERNEK BAŞKANI 2020 YILINDA HALA FOSEPTİK VAR DİYOR

Örencik Mahallesi Dernek Başkan Arif Karapınar da yine bir fabrika yüzünden bu sorunun yaşandığını iddia ederek ; “ 2008 yılında yapılan imarı burada fabrika 4 kere bozdurdu. Biz 10 yıldır uğraşıyoruz. Kişilerle de görüştük. Belediyenin uğraşıp uğraşmadığını şuanda bilmiyoruz. Ama burada ki herkes şuanda mağduriyet yaşıyor. Yapılan site de 2020 yılındayız foseptik çukuruna kuyu yaptı. Site bittiği zaman yarın burayı taşımayacak. Bu yüzden 5 müteahhit başlamayı bekliyor. Yolun kapanmasından dolayı köyümüze gelen seferler durduruldu. Ne Büyükşehirden ne de başka yerden gelen olmadı. Birileri yüzünden bizler mağdur oluyoruz” dedi.

_dsc0516_640x425.jpg_dsc0522_640x425.jpg_dsc0534_640x425.jpg

Bu haber toplam 3916 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.