1. HABERLER

  2. 16maddelik manifesto
16maddelik manifesto

16maddelik manifesto

CHP İlçe Başkanı Ercan Şimşek, yemin etmeme kararı ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu bildiri ile CHP’nin milli iradeye, demokrasiye, evrensel hukuka saygısı açıklanıyor" dedi.

A+A-

Ankara'daki yemin etmeme krizi büyüyor. Başbakan Erdoğan'ın yemin krizi sonrası CHP'lilere devamsızlık hatırlatması yaparak milletvekilliklerinin düşürülebileceği restine CHP'den karşı rest geldi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu neden yemin etmediklerini içeren 16 maddelik manifesto niteliğinde bir açıklama yaparak "Tehdide ve şantaja asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Her bedeli ödemeye hazırız" dedi.
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölbaşı İlçe Başkanı Ercan Şimşek, basın mensupları ile bir araya gelerek, CHP Genel Başkan’ı Kılıçdaroğlu’nun yemin etmeme gerekçelerini 16 başlık altında sıraladığı bildirimi basın mensupları ile paylaştı.

 

Şimşek, “5 Haziran grup toplantısında Genel Başkanımızın açıkladığı bildiriyi sizlerle paylaşmak amaçlı toplandık. Bu bildiri ile CHP’nin milli iradeye, demokrasiye, evrensel hukuka saygısı açıklanıyor. Yemin etmeme gerekçeleri 16 başlık halinde toplanmıştır. Bu demokratik bir eylemdir. Biz CHP olarak, milli iradeye ve hukukun üstünlüğüne saygımız nedeniyle yemin etmedik” dedi.

 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ‘demokrasi manifestosu’ diye değerlendirilen konuşmasında

TBMM’de CHP milletvekillerinin yemin etmeme gerekçelerini 16 başlık altında şöyle sıraladı;

 

1- Milli İrade tutuklu, CHP bu demokrasi ayıbını içine sindiremediği için yemin etmiyor.

2- CHP, ülkemize çok partili rejimi ve demokrasiyi getiren parti olarak, demokrasinin, hukuk devletinin, güçler ayrılığının ve milli iradenin ayaklar altına alınmasına karşı çıkıyor.

3- CHP, güçler ayrılığı ilkesine inanıyor.
YARGI VESAYETİNİ DE, YARGI ÜZERİNDEKİ VESAYETİ DE KABUL ETMİYOR.

4- CHP her vatandaşın verdiği oya saygılı olduğu ve her yurttaşın oyuna sonuna kadar sahip çıktığı için yemin etmiyor.

5- Çok iyi biliyoruz ki, vatandaşın verdiği oya sahip çıkmak demokrasiye, seçme ve seçilme hakkı ile milli iradeye sahip çıkmaktır.

6- CHP olarak şunu açık ve net olarak söylüyoruz; Kendi yurttaşının oyuna sahip çıkmayan, çıkamayan bir parlamento, ülkesinin çıkarlarına da, demokrasiye de, temel hak ve özgürlüklere de, milli iradeye de sahip çıkamaz.

7 – CHP, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin imzaladığı uluslar arası anlaşmalara, sözleşmelere saygı duyar. Bu saygının gereği olarak Anayasa’nın 90. maddesinin hayata geçirilmesinin, uygulanmasının gerekliliğine inanır.

8 – CHP insan haklarını, demokrasiyi her yerde ve her koşulda savunur.

9 – CHP, Milli iradenin sonucu olarak tecelli eden seçme ve seçilme hakkını askıya alan, uluslar arası hukuk anlayışına ters düşen uygulamalara da karşı çıkar.

10-CHP Parlamento’nun işlevini el kaldırıp indirme olarak görmemektedir.

Yürütme organının her dediğini koşulsuz olarak yerine getiren bir parlamento, sağlıklı çalışan bir parlamento değildir

CHP, güçler ayrılığı ilkesine inancının gereği olarak yargının, ya da yürütmenin yasama organına müdahalesini kabul etmez.

11- CHP haklarında hiçbir mahkumiyet kararı bulunmayan ve TBMM’ye gelip yemin etmeleriyle ilgili olarak da, hiçbir hukuksal engel bulunmayan milletvekillerinin hapishanelerde tutularak parlamentoya getirilmemesini, yemin etme haklarını kullanmalarının engellenmesini demokrasi ayıbı olarak görür.

Sormak istiyorum,

Her tür yasal prosedüre uygun olarak halkın oylarıyla seçilip gelen milletvekillerinin yemin etmeleri engellenerek, hukuksuz bir şekilde hapiste tutulmasını hangi vicdanla bağdaştıracağız?

CHP, Recep Tayip Erdoğan’ın parlamentoda olamaması olayında olduğu gibi bu günde, demokrasi inancının gereği olarak kendisine yakışanı yapıyor ve halkın vicdanı olmayı sürdürüyor.

12 – CHP, seçimlerden önce “Uzun Tutukluluk sürelerinden şikayet edenlerin”, seçimden sonra bu söylemini rafa kaldırarak, hiçbir hüküm giymemiş milletvekillerinin yemin etmemesini olağan karşılayan İKİ YÜZLÜ ANLAYIŞINI şiddetle reddediyor.

13- Altını çizerek bir kez daha belirtmek istiyorum ki, CHP tutuklu milletvekillerinin yeminden sonra da yargılanmalarına karşı çıkmamakta,

Dokunulmazlık veya af istememektedir.

CHP sadece ve sadece hukukun üstünlüğünü,

TBMM’de halkın iradesinin egemen olmasını, evrensel hukukun gereği olarak seçilen milletvekillerinin yeminlerini ederek yasama görevine katılmalarını istiyor.

14 – Masumiyet karinesi, hak mücadelesinde insanlık tarihinin en büyük kazanımlarının başında gelmektedir. Mevcut durum bu en temel insan hakkının en ağır ihlalidir. Biz yasama faaliyetinin saygınlığı bakımından da bu tutumu almaktayız.

15 – CHP 24. dönem yasama faaliyetinin bu koşullarda, yargının takdiri altında kaldığı inancındadır.

CHP Yasama organının ve 550 milletvekilinin bağımsız olmayan yargının hukuk dışı takdirine ve bu takdirin kapsama alanı içinde olmasına karşı çıktığı için haklı ve hukuki tavrını sürdürmektedir.

16 – CHP, Türkiye’nin itibarının sadece içerde değil, dışarıda da zedelenmemesi ve yaşanan sorunların aşılması için tüm çözüm önerilerine açıktır.

 

Bu haber toplam 1787 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.