1. HABERLER

  2. 74 parsel tarih oluyor
74 parsel tarih oluyor

74 parsel tarih oluyor

Yıllardır adeta kör düğüm haline gelen Gölbaşı 74.Parselle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı.

A+A-

Yıllardır  adeta kör düğüm haline gelen Gölbaşı 74.Parselle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi 74 parselin çözümü için düğmeye bastı. Yürütmeyi durdurma kararları ile bir türlü düzen tutmayan 74 Parsel için Ankara Büyükşehir Belediyesi devreye girdi.

Haber: Özcan Aydoğdu

Gölbaşı Belediyesi Eski Başkanı Erdal Eren döneminde yapılan imar uygulaması sonucu ortaya çıkan 74. Parsel kördüğüme dönmüş, o günden bugüne kadar da 74 parselde ki sorunlar bir türlü giderilememişti.

BÜYÜKŞEHİR DEVREDE

Bu sorunun çözümü için Ankara Büyükşehir Belediyesi ise büyük bir adım atarak 74 parsel ve çevresini ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ olarak ilan etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanı olarak ilan edilen 74 parsel, Gölbaşı Belediye Meclisi’nde gündeme alındı.

ONAYLANIRSA, 74 PARSEL TARİH OLACAK

Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen 74 Parsel, Gölbaşı Belediye Meclisi’nce de kabul edilirse, konu Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülecek. Meclis, 74 Parsel’in Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilmesine onay verirse, yıllardır kördüğüm haline gelen 74 parsel sorunu da tarihe karışmış olacak.

 74 PARSEL NEYDİ, NE OLDU?

Gölbaşı Belediyesi Eski Başkanı Erdal Eren döneminde yapılan imar uygulaması sonucu ortaya çıkan 74. Parsel yıllardır Gölbaşı’nda imar sorunlarının en başını çekiyor. Çoğunluğu 5 büyük hissedara verilen parselde Dr.Cevdet Kara döneminde hissedarların büyük bir kısmı ile hak iddia eden vatandaşların çoğu anlaşma sağlamış ancak 9 vatandaş anlaşamamıştı. Tam uzlaşma olmayınca 74.parselde herhangi bir imar tadilatı yapılamamıştı. Belediye Eski Başkanı Abdulnasır Haşlak döneminde büyük hissedarlarla hak sahibi olduğunu belirten vatandaşlar yine masaya oturtulmuş anlaşma sağlanamamış ancak bu parselde imar tadilatı yapılmıştı.

74 PARSEL SÜREKLİ YARGIDA

Hak sahipleri ile Belediye bir türlü uzlaşma sağlanamayınca, konu defalarca yargıya taşınmış, yürütmeyi durdurma kararları alınmıştı. Son olarak geçtiğimiz hafta içerisinde 74 parselle ilgili yürütmeyi durdurma kararı alan hak sahipleri, Gölbaşı merkez planlarını da iptal ettirmişti. Gölbaşı 1/1000 ölçekli imar planlarının iptaliyle birlikte, belediye ruhsat veremez duruma gelmiş, müteahhitler ve arsa sahipleride mağdur olmuştu.

 

 

 

Bu haber toplam 5010 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.