1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmedinejad Ürdün kralına komplo kurdu
Ahmedinejad Ürdün kralına komplo kurdu

Ahmedinejad Ürdün kralına komplo kurdu

Ahmedinejad’ın ekibinin, Ürdün Kralı’nın Mehdi habercisi olup olmadığını anlamak için bir komplo kurduğu öne sürüldü.

A+A-

Ahmedinejad'ın ekibinin, Ürdün Kralı'nın Mehdi habercisi olup olmadığını anlamak için bir komplo kurduğu öne sürüldü. Kral Abdullah, sırtında Mehdi işareti ben var mı yok mu görmek için İran'da kaplıcaya davet edilecekti. Planı Hamaney engelledi.

HÜKÜMDAR ÇIPLAK KALDIĞINDA GERÇEK ORTAYA ÇIKACAK

Ürdün Kralı 2'nci Abdullah'ın sırtında doğum lekesi var mı? İşte büyücülükle bile suçlanan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedijad'ın ekibi son olarak bu soruya kafalarını takmış. Hatta iddiaya göre Ürdün Kralı'nın çıplak görebilmek için bir komplo bile kurmuşlar. Öyle ki, mavi gözlü Ürdün kralı, İran'a kaplıcaya davet edilecek, hükümdar çıplak kaldığında ise gerçek ortaya çıkacaktı.

Alman Der Spiegel dergisine göre bu iddiayı ortaya atan Ahmedinejad'ın arasının açık olduğu dini lider Ayetullah Hamaney'in kısa süre öncesine kadar temsilciliğini yapan Mojtaba Zolnur. Şii inanışına göre 12'nci Kayıp İmam Mehdi'nin dünyaya geri dönmesinden hemen önce Ürdün'de adı Abdullah, gözleri mavi ve sırtında beni olan bir hükümdar ortaya çıkar. Ahmedinejad ekibi de son anda önlenen bu komployla Ürdün Kralı'nın sözkonusu hükümdar olup olmadığını öğrenmek istemiş.

KÖTÜLER VE İYİLER SAVAŞI

Mehdi inancı, Ahmedinejad'ın siyasetinde önemli yer tutuyor. BM'de Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada bile Mehdi'ye dua etti, kendisine yakın kişiler kıyamet alametleriyle ilgili bir film hazırladı. Filmde Ahmedinejad ve Hamaney, İmam Mehdi ile 'kötü adam' olan Ürdün Kralı ile baş ediyor. Paris'te sürgünde olan İranlı ilahiyatçı Muhammed Cavid Akbarein, İran Cumhurbaşkanı'nın Mehdi'yi bir kurtarıcı olarak gördüğünü belirterek, "Bazı kişiler, Ahmedinejad yönetiminin Batı ile gerilimli siyasetini gündeme getirdiğinde, 12'nci İmam'ın tüm bu sorunları çözeceğini söyleyerek yanıt veriyor. Bu tür inanışları olan bir kişinin pragmatik olamaz" diyor.

MEHDİ KİMDİR?

Mehdi-el Muntazar, Şii mezhebinin esaslarından biridir. Şiiler hem Hz İsa'yı mesih olarak kabul ederler hem de Mehdi'nin geleceğine, onunla işbirliği yaparak, dünyayı adaletle dolduracağına inanırlar. Şiiler, 869'da doğan ve 874'te 5 yaşlarındayken Abbasi halifesinin öldürme teşebbüsünden kurtulan, hayatta olan ve kayıplık devrini yaşayan Mehdi'ye inanırlar. Hz.Muhammed'in soyundan geldiğine inanılan 12'nci imamın ne zaman zuhur edeceği ise bilinmiyor.

Bu haber toplam 2143 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.