1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖLBAŞI

  4. Arı Yetiştiriciliği, Gölbaşı’nda can bulmaya devam ediyor.
Arı Yetiştiriciliği, Gölbaşı’nda can bulmaya devam ediyor.

Arı Yetiştiriciliği, Gölbaşı’nda can bulmaya devam ediyor.

Arı Yetiştiriciliği, Gölbaşı’nda can bulmaya devam ediyor.

A+A-

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Oyaca Mahallesi’nde Arıcılık Kursu Sertifika Törenine katılarak kursiyerlere sertifikalarını verdi.

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından kursiyerlere kovan başında uygulamalı arıcılık eğitimi verildi. Arıcılık usta öğreticisi Mehmet Erdoğan tarafından ırkları, arının mevsimlik bakımları, beslenmesi, hastalıkları ve zararlılarıyla mücadele yöntemleri, bal, propolis, arı sütü, arı zehri, balmumu polen, gezgin arıcılık, bitki florası, oğul ve bölme işlemleriyle ilgili bilgiler aktardı.

 Kursu başarıyla bitiren öğrencilere sertifikaları Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek tarafından verildi.

Oyaca mahallesinde muhtarların ve kursiyerlerin katıldığı sertifika töreninde konuşan Başkan Şimşek, “Arıcılık kursumuzla vatandaşlarımız için bir iş ve kazanç imkânı sağlamış oluyoruz. Bugün burada kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize üretici olabilmeleri için sertifikalarını veriyoruz. Süreklilik arz eden bu tarımsal üretim faaliyeti sayesinde doğaya da katkıda bulunuyoruz. Gölbaşı’nda yaşayan vatandaşlarımızın bilinçli üretim ve yetiştiricilik yapmalarının yanında kısa sürede gelir elde etmesi de sağlanacaktır. Arıcılık, yoğun ilgi görmesi, toprağa bağımlı olmaması nedeniyle başlangıç için fazla sermayeye ihtiyaç duyulmadan herkes tarafından yapılabilen tarımsal bir faaliyettir. Arıcılık eğitimi ile Başkent’te arıcılık mesleğinin gelişmesine ve teşvik edilmesine katkı sağlayacağız. Hepinize arıların nasıl çalıştığıyla ilgili belgeselleri izlemenizi ve bu konudaki kitapları okumanızı da tavsiye ediyorum.” dedi.

Başkan Şimşek’ten Kursiyerlere Arıcılık Kıyafeti Hediyesi

Bal ve polenlerin tadımının da yapıldığı etkinlikte Başkan Şimşek, kurs bitirme belgesinin yanında kursiyerlere arıcılık kıyafeti de hediye ederek, “Arı varsa dünya var, arılar bildiğiniz gibi dünyamız için çok önemli, tarımda en ucuz istihdam yaratması nedeniyle arıcılık günümüzün en önemli tarımsal üretim faaliyeti olarak da ön plana çıkıyor. Gölbaşı Belediyesi bünyesinde açtığımız Arıcılık Kursu ile kursiyerlerimiz hem üretecek hem de ürettiklerinden gelir elde edecek.” şeklinde konuştu. Başkan Şimşek, sertifika alan arı üreticilerine birer kovan arı hediye etti ve arılara çok iyi bakmaları için söz vermelerini istedi.

Bu haber toplam 1478 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.