1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Arınç Kürtçe konuştu: Xude razi be
Arınç Kürtçe konuştu: Xude razi be

Arınç Kürtçe konuştu: Xude razi be

Bülent Arınç Bursa'da konuşması sırasında Kürtçe "xude razi be" dedi.

A+A-
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürt sorununa ilişkin konuşmasında farklılıklara vurgu yaptı ve 'Bizi bin yıldır kardeş yapan Müslümanlığımızdır' diyerek Kürtçe 'Allah razı olsun' dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Muşlular Platformu'nun düzenlediği toplantıda bölgesel, etnik kimliğe dayalı siyaset yapmadıklarını söyledi.

ANA DİL ONLARIN DOĞAL HAKKI

Arınç, "Allah bu insanlara kendi ana dilini vermiş, ben de insanlık hakkı olarak, hükümet olarak bunu vermeliyim. Elbette vereceğim, bu lütuf değil, onların doğal hakkı" dedi.
"Bizi kardeş yapan inancımızdır. Bizi bin yıldır kardeş yapan Müslümanlığımızdır" diyen Arınç, "Çok şükür birbirimizi selamlarken, kucaklarken birbirimize xude razi be (Allah razı olsun) derken aynı düşünceyle hareket ediyoruz" şeklinde konuştu.
Kimliği ne olursa olsun bugüne kadar inkarcı politikaları reddettiklerini ifade eden Arınç, ''Onların da kimliklerini hep ifade etmeleri ve hem de bu kimliğini sonuna kadar yaşamalarının bir insanlık hakkı olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir zaman cebimizden çıkarıp da 'al bu senin olsun' demiyoruz. Allah bu insanlara kendi ana dilini vermiş, ben de insanlık hakkı olarak, hükümet olarak bunu vermeliyim.
Elbette vereceğim, bu lütuf değil, onların doğal hakkı. Ana dilini konuşacak, yazacak, kitap çıkaracak, TV ve radyo yayını yapacak, okuyup anlayacak, kurslara gidecek çocuklarına öğretecek. Bunlar, bütün dünyada bir insanlık hakkı olarak görülmüş'' dedi.
Arınç, bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmak, işsizliği mutlaka azaltmak, yatırımlar yapılmasını teşvik etmenin de politikaları olduğunu belirterek, ''Bin senedir bu topraklar üzerindeyiz. Alparslan'ın, Malazgirt'ten bu yana, 1071'den bu yana ele alın, biz kardeşiz. Bizi kardeş yapan inancımızdır. Bizi bin yıldır kardeş yapan Müslümanlığımızdır..." dedi.

KÜRTÇE ''ALLAH RAZI OLSUN''

''Bizi var eden bizi kardeş yapan aynı istikamete yönelten bu inancımız oldu'' diyen Arınç, şunları söyledi:
''Çok şükür birbirimizi selamlarken, kucaklarken birbirimize xude razi be (Allah razı olsun) derken aynı düşünceyle hareket ediyoruz. 780 bin kilometre kare toprağın her karışında hepimizin hakkı var. Biz bu topraklar için şehit olmuş, bu topraklara hayat vermiş insanlarız. Hiç kimse yabancılık çekmesin, çekmeyecek. Türkiye'nin her yerinde hepimiz varız."

''ANLAYIŞ FARKI''

Arınç, bazı konuları siyasi istismar haline getiren siyasetçiler olduğunu ifade ederek Arınç, "...Biz halkın dilinden konuşuyoruz. Ama kürsüye çıkıp da sadece tahrik eden, meseleleri çözümsüz hale getirmek için siyasi sloganlara boğan, insanları birbiriyle kavga yapmaya, hükümete karşı gelmeye güvenlik güçleriyle çatışmaya sevk eden anlayış, onların ağzındaki Kürt meselesi çok farklı. Biz halkımızın dilinden, gönlünden ne geçiyorsa, makul, haklı, doğru olan neyse hepsini yapacağız, kimsenin endişesi olmasın'' ifadelerini kullandı.

''BİRİLERİNİN SERMAYESİ KAVGA VE ÇATIŞMA''

Arınç, şunları kaydetti:
''Birileri bunu elinden kaçırmak istemiyor. 'Sorunlar çözülmesin ki, daha biz daha çok konuşalım daha çok kavga çıksın.' istiyorlar. Bismil'de öldürülen gençle, burada hayatını kaybeden şehidimizin acısıyla artık anneleri babaları gözyaşlarından kurtarmanın yolunu biliyoruz ve bunu gerçekleştireceğiz. Milli birlik ve kardeşlik projemizin temelinde bu var.
Dağa çıkılmamalı. Daha çıkmak isteyenlerin sebeplerini ortadan kaldırmalıyız. Bu yarının endişesi midir, bu kimliğini ifade edememek midir, yoksa bu insanların işkence ve insan hakları ihlallerini görüp isyan etmesi midir? Onlarca sebep sayabilirsiniz. Terör sebep değil sonuçtur. Terörü ortaya koyan sebeplerle mücadele ediyoruz. Bu, yerine göre silaha karşı silahla oluyor ama yeterli değil."
Bu haber toplam 2003 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.