1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakanın bu projeleri reel, öteki tarafta ise işkembe projeleri var
Başbakanın bu projeleri reel, öteki tarafta ise işkembe projeleri var

Başbakanın bu projeleri reel, öteki tarafta ise işkembe projeleri var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un ardından Ankara için gerçekleştirilecek olan çılgın projelerini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakan Erdoğan'ın projelerini Beyaz tv ekranlarında Özge Özsağman'ın sunduğu Bir Gün pr

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un ardından Ankara için gerçekleştirilecek olan çılgın projelerini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakan Erdoğan'ın projelerini Beyaz tv ekranlarında Özge Özsağman'ın sunduğu Bir Gün programında değerlendirdi.

Bugün kendisini kuş gibi hissettiğini belirten Gökçek, "Uçacağım geliyor, kanatlanmış gibi hissediyorum. Çünkü sayın Başbakanın sunmuş olduğu projeler o kadar mükemmel, o kadar bize güç ve umut verdi ki, tarifi mümkün değil. İstanbul projelerini açıkladığında Başbakanımız, acaba Ankara için biz ne yaparız, Ankara'da hangi projelere Başbakanımız tamam diyecek diye çok merak etmiştim. Fakat bugünkü projelerle gerçekten inanılmaz bir mutluluk içine girdim. Ankara'yı çok güzel projeler bekliyor" dedi.Gerek uzay sanayinde, gerek silah sanayinde yapılacak olan yatırımların, Ankara'yı ekonomik açıdan son derece öne atacağına dikkat çeken Gökçek, "Önümüzdeki iki - üç yıl içerisinde yapılacak yatırımın 6 milyar doları Ankara'da kalıyor. Bu müthiş bir para, sanayinin bir anda kendine gelmesi demek. Gerçekten çok umut verici bir olay" diye konuştu.

ANKARA TIP'IN MERKEZİ HALİNE GELECEK

"Şu anda Ankara kesinlikle uzayın, harb sanayinin artık merkezi" diyen Gökçek şöyle devam etti:

"Bu Başbakanın ağzından çıkmış bir ifade, bu bizi ziyadesiyle mutlu etti. Özellikle radar üzerindeki araştırmalarda Ankara'da yapılacak. Bu da son derece önemli bunları bir tarafa bırakalım. Başbakanımız o kadar güzel mesajlar verdi ki, dört ayrı başlık altında, her ayrı başlık Ankara'ya ayrı bir müjde olarak ortaya çıktı. Yapılacak olan sağlık hastanesi, her biri kampüs olarak düşünülüyor. Birisi Bilkent'te birisi Etlik'te. Her biri 8 ayrı hastaneden kuruluyor. Bir genel hastane, 7 tane branş hastanesi her birinde. Dolayısıyla hepsini üst üste koyarsak 16 tane hastane. Bu resmen Ankara'nın tıp'ın merkezi olduğu anlamına geliyor. Ve burası böyle olduktan sonra hem yurt içinden hem yurt dışından gelecek olan hastalar, sağlık sektörüne destek olmuş olacak. Bir taraftan da onların refakatında gelen kişiler, buradaki otelleri, alış - veriş merkezlerini meşgul edecekler ve bu Ankara'nın ekonomisine ciddi katkıda bulunacak."

ANKARA TURİZM ÇALIŞMALARI

Bir başka müjdenin fuar alanıyla ilgili olduğuna işaret eden Gökçek, "Çubuk Akyurt ve Pursakların tam ortasında havalanına bitişik, 1 milyon 800 bin metre karelik bir alanda fuar alanı kuruluyor. Bu fuar alanı inşallah bu sene başlayacak ve önümüzdeki sene içerisnde bitmiş olacak. Fuar alanı demek Ankara'da turizmin başka bir ayağı demek" ifadelerini kullandı.

Başbakanın, özellikle turizm açısından Ankara'ya vaadinin termal turizm olduğunu söyleyen Gökçek, "Kızılcahamam, Beypazarı, Çamlıdere, Ayaş, Haymana, Gudül bütün bu ilçelerde termal su var. Bu termal sulara turizmi davet ediyor sayın Başbakan. İnanıyorum ki, termal turizm için bütün Türkiye buraya akacak. Ve özellikle bizim çevre ileçelerimizden Ankara'ya olan göç duracak. Neden? Oradaki iş imkanları daha da çoğalacak." şeklinde konuştu.

Genel anlamda düşünüldüğü zaman, tüm yatırımların 40 kattrilyona yaklaşan bir yatırım miktarı olduğuna dikkat çeken Gökçeki "Bu otomatikman vatandaşa yansıyacak ve 500 bin vatandaşımız iş sahibi olacak" dedi.

Hayvanat bahçesini ise bu sabah teslim aldıklarını belirten Gökçek, "Ankara'ya uluslararası bir hayvanat bahçesi yapıyoruz. Bu hayvanat bahçesi bir tema park. Uluslararası olduğu için bir nevi Disneyland gibi olacak" ifadesini kullandı.

"BAŞBAKANIN BU PROJELERİ REEL, ÖTEKİ TARAFTA İSE İŞKEMBE PROJELERİ VAR"

Bugün inanılmaz bir enerji aldığını ifade eden Gökçek, "Tarif edemem sevincmi, şu anda anlatamıyorum. Ankara resmen uçuşa geçiyor, patlıyor. Başbakanın bu projeleri reel projeler. Öteki tarafta ise işkembe projeleri var. Hiç bir aslı astarı olmayan, insanları sadece hayal alemine sürükleyen projeler. Onun için Sayın BaşbakanımIzın görüntülü olarak vermiş olduğu bu projelerin insanları heyecanlandırmaması mümkün değil" diye konuştu.

Gökçek, "Özellikle bu turizmle alakalı olarak Hıdırlıktepe'de yapılacak inanç ve tarih müzesi 50 bin metre kare üzerine kurulmuş dev bir müze olacak. Bu müze abarmıyorum Ankara'ya günde 10 bin civarında yerli ve yabancı turistin gelmesine neden olacak" şeklinde konuştu.

"ANKARA'YA DÖRDÜNCÜ METRO HATTI MÜJDESİ VERİLDİ"

Başbakanın ulaşımla ilgili verdiği müjedelerin de mükemmel olduğuna işaret eden Gökçek şunları söyledi:

"Birincisi şehir içi ulaşımında müjdeler verdi. Üç tane metronun 2 - 2.5 sene içerisinde bitceğini söyledi. 44 km'lik metro hattının ihale ilanı şu anda çıktı. Haziran ayı içerisinde ihale bitecek ve metro kısa süre içerisinde bitmiş olacak. Bunun akabinde Sayın Başbakanımız dedi ki, Kızılay'dan fuar alanı oradan da havaalanına geçilecek olan bir yeni raylı sistem daha yapacağız. İnşallah o da bunun arkasından hemen başlanmış olacak. Dolayısıyla Ankara için bir dördüncü metro hattının müjdesi de verilmiş oldu.

Bunun haricinde Ankara'daki en önemli sıkıntılardan bir tanesi ulaşım. Bugün trafiğe yılda ortalama 50 bin civarında araç giriyor. 50 bin aracı 10'ar metre arka arkaya dizseniz 500 km eder. 500 km her sene yol lazım tek sır. Bunu dört sıra olarak kabul edin 125 km yol yapar. Yani dört şeritli 124 km yol yaparsanız, Ankara'nın bir sene önceki durumda olmasını muhafaza edersiniz. Biz ortalama Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 90 km yol yapmışız ama yeterli değil. Fakat en büyük sıkıntı yeni yapmış olduğumuz yolar.

Netice itibariyle merkezde birleştiğinde Kızılay ve Ulus civarında çok ciddi trafik sıkıntıları başladı. Bunu ortadan kaldırabilmek içinde kesinlikle tünel yollara ihtiyaç var. Ve Keçiören sabah ve akşam saatlerinde inanılmaz sıkışıyor. Ankara'nın en büyük ilçesi haline geldi. Onun için Keçiören'i İstanbul yoluna, Eskişehir yoluna ve Konya yolunu Ahlatlıbele bağlayan 15 km'lik bir tünel yol düşünülüyordu. Hükümet olarak Sayın Başbakanımız bunun üç yıl içinde biteceği müjdesini verdi. Bu da bize inanılmaz kıvanç ve keyif verdi."

Dolayısıyla şehiriçi ulaşımı konusunda çok ciddi adımların atıldığına dikkat çeken Gökçek, bunun haricinde Ankara'nın ulaşımın merkezi haline geldiğini söyledi.

YENİ ŞEHİR NEREYE YAPILACAK?

Başbakan Erdoğan'ın, dördüncü başlığı şehircilik üzerine yaptığını ve şehirciliği de ikiye ayırdığını belirten Gökçek, "Ankara'daki mevcut olan gecekonduları biz ortadan kaldıracağız ve Ankaralıların daha insanca yaşayabileceği şartları temin edeceğiz dedi. Bunlar Büyükşehir ve TOKİ tarafından başlatılmış projeler. Ancak bu projelerin süratlenmesi hükümet desteğine ihtiyaç olan projeler" dedi.

Yeni şehir'in Güneykent projesi olduğunu ifade eden Gökçek, "500 bin'lik bir şehir olacak ve bu kentin içinde pek çok sosyal olgu ve yaşama alanları bulunacak. Güneykent'in yerini kesinlikle ifade etmek istemiyoruz. Çünkü yarından itibaren oradaki arsaların fiyatı 10 liraysa 100 liraya çıkar. Onun için de böyle bir şey olmasın diye kesinlikle yeri söylemek istemiyoruz" şeklinde konuştu.

"Başbakanımızın vaatleri, dev çılgın vaatler" diyen Gökçek, bu projelerin 12 Haziran seçimleri sonrası hemen başlayacağını belirtti.

BEYAZ GAZETE

Bu haber toplam 2321 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.