1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan'ın TOBB Genel Kurulu'ndaki konuşması
Başbakan'ın TOBB Genel Kurulu'ndaki konuşması

Başbakan'ın TOBB Genel Kurulu'ndaki konuşması

İşte Erdoğan'ın açıklamasının satır başları:

A+A-

Otomotiv satışları rekorlar kırıyor. Yoksul insan edebiyatı yapmasın bu durumu istismar etmesin rakamlar azalıyor. Neredeyse kapanan şirket sayısı değişmiyor. Şu anda IMF borcumuz 5 milyar dolar.. Bunu istesek öderiz ancak faizi çok düşük yavaş yavaş ödüyoruz. Bankalardaki emvduatlar 467 milyar liraya ulaşmış durumda.

Seçim sürecinde olmamıza rağmen, ekonomik göstergelerde 2010 kriz yılına göre daha iyi durumdayız. Türkiye hiç bir seçim döneminde bu kadar güçlü bir süreci yaşamadı.

Türkiye'de siyaset millet yerine 1960'lı yıllardan beri belirli gruplar tarafından yön verilmeye çalışılmıştır. Bizim başlattığımız mücadele siyaset mühendislerine yönelik bir mücadeledir. Üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne inandık. Amansız bir mücadele ettik. Çetelerin siyasete yön verdiği bir Türkiye asla olmayacaktır. Türkiye o eski günlere dönmeyecektir. zira çeteler sadece demokrasiye musallat olmakla kalmadılar sofradaki ekmeğe de musallat oldular. Bu ülkenin enerjisini emdiler. İşverenleri tehdit ettiler. Şuraya bu kadar vereceksin dediler. İş dünyasının her üyesi bu çetelerden etkilendi. Bu çeteleri dirilme çabaları son derece tehlikeli bir oyun olduğunu hatırlatmak isterim.

Her seçimde terör örgütünün şiddet eylemleri, sandık sonucuna müdahale etmekten başka bir sonuç taşımıyor. İstanbul'da, Kastamonu'nda alçakça saldırılar yapılıyor. Adana'da, Diyarbakır'da seçim bürolarımıza saldırılar yapılıyor. Bu saldırılara boyun eğmeyeceğimizi açık açık ifade ediyorum.

Güven ortamından rahatsızlık duyanlar bir kez daha kaybedecek. Milli birlikten yana olmayanlar kaybedecek ve hukuk kardeşlik kazanacak.

12 Haziran'ın hemen ertesinde yeni anayasa çalışmalarını başlatacağız. TOBB'un katkılarını da alacağız. Milletin işte bu benim anayasam dediği anayasayı hep beraber yapacağız. Bu nayasa iş dünyasının da ayağına prongalar takıyor. Hukukuğun güçlü olmadığın bir yerde ekonomi büyümez.

İstanbul için açıkladığımız projeler iş dünyasında da büyük heyecanla karşılandı. Bugüne kadar istikrarlı büyüme bizim için önemliydi. dün İzmir'de çandarlı Limanı'nın temelini attık. Ve bununla birlikte Ege'yi ihracatta güçlü bir hale getirmeye çalışıyoruz.

8 yıl önce üçüncü köprü dediğimizde gülünüp geçiliyordu. Ama bugün birinci köprüye karşı çıkanlar bugün de üçüncü köprüye karşı çıkıyorlar. Kuracağımız Şehir Bakanlığı ile şehirlerimizi gecekondu anlayışından kurtaracağız. Bu ülkenin gençlerinin vizyonu yerelin ötesine geçemiyordu. Karabüklü gencin hayali Kardemir'de iş sahibi olmak istiyorlardı. Çocukların hayali bisküvit ve kuru fasülyeyi aştı diz üstü bilgisayara çıktı. Eğitimde akıllı tahta dönemine başlıyoruz. Bunu dört yılda tamamlayacağız. Bütün müfredat o elektronik kitabın içine girmiş olacak.

Bugün eğer Ortadoğu sokaklarında birileri Türkiye sloganı atıyorlarsa bugün Türkiye'nin geldiği noktayı temsil ediyor.

Filistin'de on binler katledildi. İsrail'in şiddetini devam ettirmesi, endişelerimiz arttırıyor. Bölgede barışın önündeki en büyük engel İsrail'dir. Suriye'deki gelişmeleri çok yakından izliyoruz. Beşar Esad'la defalarca konuşma yaptım. Provokasyonlara dikkat edilmesini ve gösterileri şiddetle bastırmak seçeneğini kullanmamasını tavsiye ettik.

AB vizyonsuz ve popülist siyasetçilerin elinde oyuncağa dönmüştür. Libya ne yazık ki bazı Avrupa ülkeleri yüzünden acı çektiğini ne yazık ki gördük. Geçtiğimiz haftalarda açık açık Kaddafi'nin görevi bırakmasını söyledik. Aleyhimize kampanyalar tertip edildiğini biliyoruz. Libya'nın biran önce eski günlerine dönmesini arzuluyoruz.

Türkiye tıpkı Menderes ve Özal döneminde olduğu gibi tek parti döneminin yani istikararın meyvesini topluyor.

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağımıza olan inancım tam. Bugünlere sorunları çözerek geldik ve önünüzdeki engellerin tamamını inşallah kaldıracağız.

Bu haber toplam 1437 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.