1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkandan işçiye zam jesti
Başkandan işçiye zam jesti

Başkandan işçiye zam jesti

Gölbaşı Belediyesi Çalışan İşçilerine %18 Zam yaptı. Çalışan işçilerin sendikası Hizmet iş sendikası ile 2 yıllık sözleşme yapıldı. İki yılda yaklaşık %20 yapmış oldu.

A+A-

Gölbaşı Belediyesi Çalışan İşçilerine %18 Zam yaptı. Çalışan işçilerin sendikası Hizmet iş sendikası ile 2 yıllık sözleşme yapıldı. İki yılda yaklaşık %20 yapmış oldu. 

Gölbaşı Belediyesi ile çalışan işçilerin sendikası olan Hizmet iş sendikası ile çalışan işçilerine 2 yılı kapsayan zam oranını %20 olarak belirledi. Zam oranın dağılımı ilk altı ay %4, ikinci altı ay % 5, üçüncü altı ay %4 dördüncü altı ay %5 toplamda iki yıllık zam oranı %18 ye ulaştı.

 

dsc_0408.jpg

 Gölbaşı Belediyesi Meclis salonunda işçiler ile toplantıda  Başkan Odabaşı şöyle konuştu; Değerli çalışma arkadaşlarım,Belediyeler beldelerine hizmet için vardır. Seçimle iş başına gelen başkanlar da hem hizmetleri artırarak devam ettirmek hem de vaatlerini gerçekleştirmek için sağlam bir bütçeye ve performansı yüksek bir çalışma kadrosuna ihtiyaç duyarlar. 

Hepinizin bildiği gibi, 29 Mart 2009 yılında vatandaşlarımızın teveccühleriyle hizmet makamına biz layık görüldük. Devraldığımız belediyenin mali yapısını hemen hemen hepiniz biliyorsunuz. Ayrıca kapatılan beldelerle birlikte yükümüzün ağırlaştığı da bir gerçek. 

Bütün olumsuzluklara rağmen hem bütçemizi düzlüğe çıkardık hem de siz çalışanlarımızın haklarını, döktüğünüz ter kurumadan verdik. Şu anda yapılandırılmış borçlar hariç hiçbir kuruma borcumuz yok. Personelimizin bütün alacakları günü gününe ödenmektedir. 

Biz idare olarak bütün yükümlülüklerimizi yerine getirdik ve Allah güç verdiği müddetçe yerine getireceğiz. Bu noktada şunu da hatırlatmak gereğini hissediyorum; bizler birlikte varız ve birlikte başaracağız. Yaptığımız ve bundan sonra da yapmayı planladığımız bütün projelerimizi birlikte hayata geçireceğiz. 

İnsan, fani dünyada geride bıraktığı eserlerle övünür ve yaşar. Belediyeci olmak da bu noktada büyük bir ayrıcalıktır. Sizler işlerinizi ne kadar iyi yaparsanız başarımız da o kadar artacaktır. Gölbaşı değişecek demiştik. Sözümüzün arkasındayız. Gölbaşı değişecek, bunu sizlerle yapacağız. Gücümüzü birleştirecek ve bunu gerçekleştireceğiz. 

Bugün imzalayacağımız toplu iş sözleşmesiyle, emek sarf eden işçimiz için imkânlarımızı zorlayarak en iyisini yaptığımızı söylemeliyim. İşçi kardeşlerime verdiğimizin daha net anlaşılması için bazı rakamları dikkatlere sunmalıyım. Şu anda;  

  • En düşük memur maaşı  (Temmuz 2011 için) : 1.570.00 TL
  • Asgari ücret(net):  629,95. TL
  • 2011 yılı enflasyon oranı: % 6,9’dur. 

Bizim 5 yıl kıdemli bir işçimize ilk yıl için vereceğimiz toplam artış miktarı % 20’yi bulmaktadır. Bugün itibariyle aylık ortalama maaşı 1.851,64 TL olan 5 yıl kıdemli bir işçimiz ilk altı ay için toplam 1.926,97, ikinci altı ayda 2.040,79 TL, üçüncü altı ayda 2.140,98 TL ve dördüncü altı ayda 2.272,97 TL ücret alacaktır. Başta da söylediğim gibi bu rakamlar % 20’ye yakın bir artışı göstermektedir. 

Hükümetin memur maaşlarına yaptığı zam, asgari ücret için uygun gördüğü artış ve 2011 yılı için öngörülen enflasyon tahminlerine bakıldığında, Gölbaşı Belediyesi olarak işçimiz için yaptığımız fedakârlık daha iyi anlaşılacaktır. 

Ayrıca şunu da belirtmeliyim; işçi kardeşlerimizin temsilcileri ile yapılan görüşmelerden sonra altışar aylık % 4’lük artış oranında iki yıllık anlaşma sağlanmıştır. 

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup ODABAŞI olarak, her yılın ikinci altı aylık diliminde, çalışanların maaşlarında Gelir Vergisi matrahından kaynaklanan kesintiyi bir nebze olsun gidermek amacıyla +1 puanlık artış yapılması için arkadaşlarıma talimat verdim. Hayırlı uğurlu olsun. Çalışana, ter dökene, emek harcayana helal olsun.İmzalayacağımız toplu iş sözleşmesi siz işçi kardeşlerimize, belediyemize ve bütün Gölbaşımıza hayırlı uğurlu olsun. Diyerek sözlerini tamamladı. 

Sözleşmeden sonra Hizmet iş sendikası tarafından belediye başkanı Yakup Odabaşı’na, İşçilere  yaptığı % 18 zam ayrıca  maaş ve primlerinin zamanında ödenmesinde gösterdiği hassasiyetinden dolayı teşekkür plaketi verdi.İşçi temsilcisi Devlet Yanık’a da işçiler için gayret ve emekleri için teşekkür plaketi Hizmet – iş sendikası tarafından verildi.

erdogan.jpg

Bu haber toplam 1441 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.