1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. BDP'li vekiller arasında Atatürk'e bağlılık krizi
BDP'li vekiller arasında Atatürk'e bağlılık krizi

BDP'li vekiller arasında Atatürk'e bağlılık krizi

BDP'li bazı vekiller, yemindeki ‘Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma’ cümlesini okumak istemiyor.

A+A-

TBMM'de Leyla Zana'nın 20 yıl önce Kürtçe yemin etmesiyle yaşanan kriz yeniden uç verdi. Bu kez BDP'nin desteklediği "Emek Demokrasi ve Barış" bloğunun listesinden seçilen sosyalist milletvekillerinin yemin metni içinde yer alan, "Atatürk ilke ve inklaplarına bağlı kalacağıma" ifadesini benimsedikleri ideoloji ve dünya görüşlerine uymadığı ve ırkçı söylemler içerdiği gerekçesiyle okumak istemiyor. BDP, krizi aşmak ve milletvekillerini ikna etmek için sorunu Diyarbakır'daki toplantıda tartışıp, milletvekillerini ikna için formül bulmayı amaçlıyor.

ZANA KRİZ YARATMAYACAK

Yeniden milletvekili seçilen Leyla Zana'nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden Kürtçe olarak, "Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için okuyorum" demesi siyasi gerilimin fitilini ateşlemişti. Leyla Zana, 24 Haziran'da Meclis kürsüsünde yeniden Kürtçe yemin okuyup okumayacağına ilişkin soruya karşılık, yeni döneme uygun olmayacağını belirterek, böyle bir düşüncesinin olmadığı mesajını verdi.

IRKÇI SÖYLEMLER

Ancak, BDP'nin desteklediği sosyalist kökenli Levent Tüzel, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü'nün milletvekili yeminini okumak istemediği öğrenildi. Sosyalist kökenli üç milletvekilinin, ırkçı söylemler bulunduğu gerekçesiyle yemin metnini okumama yönünde görüş beyanında bulunduğu belirtildi. Tüzel, Önder ve Kürkçü'nün, yemin metninin içinde yer alan, "Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma", "Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma" ve "Büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim" ifadelerini, düşüncelerine ters olduğu gerekçesiyle okumayacakları öğrenildi.

PARTİ YÖNETİMİ KARŞI ÇIKIYOR

Üç milletvekilinin yemini okumama yönündeki görüşü Diyarbakır'da bugün milletvekilleri ile yapacağı toplantıda tartışmaya açılacak. Parti yönetimi, yemin metninin okunmamasının olumsuz bir durum yaratacağı ve büyük krize neden olacağını savunuyor. BDP kökenli milletvekillerinin ise, Tüzel, Önder ve Kürkçü'nün yemini okumamasını destekleyecekleri ve bu yönde açıklamaları ile üç milletvekilinin arkasında olacakları mesajı vereceği belirtildi. 

Bu haber toplam 1543 defa okunmuştur
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.