1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Bugün yine seçim olsa..
Bugün yine seçim olsa..

Bugün yine seçim olsa..

Seçimden sonra ilk anket

A+A-

12 Haziran seçimlerinin ardından yapılan ilk kamuoyu araştırmasında seçmenin tercih nedenleri araştırıldı. Bugün yine seçim olsa sonuçları değişen iki parti var.

AK PARTİ'NİN OY ORANI ARTTI

12 Haziran seçimlerinin ardından yapılan ilk kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AK Parti oylarını 1.2 puan daha artırdı. Ankete göre seçmenlerin AK Parti'yi tercih nedeni yeni anayasa ve hizmet politikası.

12 Haziran 2011 Genel Seçim sonuçlarını değerlendirmek için GENAR Araştırma ve Danışmanlık Eğitim Şirketi tarafından yapılan "Seçim Sonrası Gündem Araştırması" yayınlandı.

AK PARTİ'YE NEDEN OY VERDİNİZ?

Araştırmacılar Mustafa Şen ve İhsan Aktaş'ın koordinatörlüğünde, 17-21 Haziran tarihlerinde 17 il ve 62 ilçede 1.518 kişi ile görüşülerek hazırlanan araştırmada, 12 Haziran'daki genel seçimde yüzde 49.98 oy alan AK Parti seçmenine yöneltilen "Neden oy verdiniz" sorusuna yüzde 43 oranında "Hizmetler" yanıtı verildi.

BUGÜN SEÇİM OLSA

Araştırmaya göre bugün seçim olsa,
sandıktan yüzde 50'yle çıkan AK Parti oylarını yüzde 51.1'e yükseltirken, CHP 25,9'la aynı kalıyor,
MHP'nin oyları ise 12.2'ye düşmüş görünüyor.
Bağımsızları destekleyen BDP de yüzde 6.7 oyunu korurken
diğer partilerin toplam oranı ise yüzde 4.1.

SEÇMEN YENİ ANAYASA İSTİYOR

Araştırmada seçmenin yüzde 67.8'inin de yeni anayasa istediği belirlendi. Yeni anayasa isteyenlerin sıralamasında AK Partili seçmen yüzde 84.2 ile birinci, BDP'li semen yüzde 83.7 ile ikinci olarak belirlendi. Araştırmada sorulan "Neden AK Parti'ye oy verdiniz" sorusuna yüzde 43 ile Hizmetler, yüzde 10.1 ile lider, yüzde 10.1 ile istikrar, yüzde 7.6 ile ideoloji, yüzde 6.3 ile dürüstlük, yüzde 3.8 ile projeleri ve yüzde 19.1 oranında ise diğer yanıtı verildi.

AK Parti, CHP ve MHP için seçmenin ilk üç tercihi

Partilerin temel tercih parametrelerinin de ele alındığı araştırmada AK Parti için seçmenin ilk üç tercihi: Hizmet, lider ve ideoloji oldu.

CHP için sıralama İdeoloji, Lider, Projeler olarak gerçekleşirken, MHP için İdeoloji, Lider ve Seçim Kampanyası seçenekleri sıralandı.

AK PARTİ SEÇMENİNİN YÜZDE 47'Sİ KADINLAR

Araştırmaya göre AK Parti seçmeninin yüzde 47'si kadınlar oluştururken bu oran CHP'de yüzde 59, MHP'de yüzde 41 olarak gerçekleşti.

Yine AK Parti seçmeninin yüzde 38.4 18-24 yaş grubundayken bu oran CHP'de yüzde 33.9, MHP'de de yüzde 14.3 oldu. Ak Parti'ye oy verenlerin yüzde 44.8'i üniversite mezunuyken, CHP'lilerin yüzde 32.1'i, MHP'lilerin de yüzde 13'ü üniversite mezunu seçmen.

'SİYASİ ARENADA TAŞLAR YERİNE OTURDU'

Sonuçları yorumlayan GENAR Başkanı İhsan Aktaş, seçim sonrası araştırmalarda, iktidar olan partiye yönelik ortamala yüzde 5 oranında artış gözlemlendiğini fakat 2011 seçimlerinden sonra bu artışın AK Parti için yüzde 1.5 oranında olduğunu belirterek, siyasi arenada taşların yerine oturduğunu söyledi. Araştırma sonuçlarının bu hali ile, partilerin aldıkları en yüksek oy oranlarını 2011 seçimlerinde aldığının göstergesi olduğunu belirten Aktaş, "Partiler artık alabilecekleri oyun limitine dayanmışlar. Bundan daha yukarı bir oy oynaması şu anda mevcut görünmüyor" dedi.

Bu haber toplam 1649 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.