1. HABERLER

  2. Cemil Çiçek Gölbaşı Son Gaste'ye konuştu
Cemil Çiçek Gölbaşı Son Gaste'ye konuştu

Cemil Çiçek Gölbaşı Son Gaste'ye konuştu

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Gölbaşı Son Gaste’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

 Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Gölbaşı Son Gaste’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı Çılgın Projelerden,  Gölbaşı’ndaki alt geçit sorunundan, Mogan Gölü’nde ki çalışmalara kadar Gölbaşı Son Gaste’nin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek Gölbaşı gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Gölbaşı Son Gaste Genel Yayın Yönetmeni Özcan Aydoğdu’nun Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek’e yönelttiği sorular ve aldığı yanıtlar şöyle; 

Başbakan Ankara için çılgın projelerini açıkladı. Bu projeler Ankara’da büyük bir heyecan yarattı. Muhalefet ise bu projeleri ‘hayalden öte’ görmüyor. Bu projeler gerçekten Ankara için hayal mi?

Biz ‘çılgın’ proje olarak adlandırmıyoruz ama kamuoyu böyle adlandırıyor buna da saygı duyuyoruz. Türkiye’yi 2023’te dünyada ve bölgede belli bir noktaya getirebilmek, ayrıca Türkiye’nin en büyük şehirleri başta olmak üzere, Türkiye’nin Büyükşehirlerinden yola çıkarak belli bir noktaya getirmeye çalışıyoruz. Onun içinde hem İstanbul’la ilgili projelerimiz var, hem de diğer şehirlerimizle ilgili. Zaten bizi diğer partilerden ayıran nokta burası. Seçime 2 hafta kaldı. Bizim dışımızda biz iktidar olursak Ankara’yı şunları getirdik, bundan sonrada şunları getireceğiz diyen bir tek parti yok. Birisi varsa yoksa kasetle düştü kalktı, öteki de her gün asılsız iddianın, asılsız vaadin peşinde götürüyor. Ankara’ya mahsus somut projeleri olan biziz. Bu projeleri ilk defa söylüyor değiliz. Bir kısmı zaten başladı. Bir kısmı belli bir yere geldi. Yeni projelerde ve eskiden kalanların devamı niteliğinde 3 ayrı kategoride proje var. Bunların bir kısmı zaten yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Bir kısmı yarım kalmış metro gibi, bir kısmı da bundan sonrası için gündeme getirmeye başlayacağımız projeler. Mesela Ankara’ya bir fuar merkezinin kazandırılması yepyeni bir projedir. Ankara’yı bir sağlık şehri haline getirmek bizim için önemlidir. Biz Ankara’yı sağlık merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Mesela Ankara’ya bir serbest ticaret merkezi kurulması bunlar yeni projeler ama metro devam eden bir proje, 3 katrilyonun üzerinde bir para ödeyeceğiz. Kentsel dönüşüm projeleri… Zaten Kuzey Ankara Projesi devam ediyor. Şimdi bunun tamamını bitirmek noktasında, mümkünse sıfır gecekondulu bir Başkent haline getirmeye çalışıyoruz. Bu yetmeyecek yepyeni bir Ankara, 500 bin nüfusluk yeni bir kent oluşturacağız. Bundan da en çok istifade edecek ilçelerin başında da Gölbaşı geliyor.

 dsc_0120.jpg

Biz sizi Gölbaşılı olarak kabul ediyoruz. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı projelerden Gölbaşı da yararlanacak mı?

Ben Gölbaşı’nda oturuyorum. Kendimi de bir Gölbaşılı olarak kabul ediyorum. Gölbaşı Ankara’nın bir prestij ilçesidir, gelişen bir ilçesidir. Bu gelişmenin sağlıklı olması gerekli. Maalesef bugün Ankara’da da, Türkiye’nin birçok yerinde de yaşadığımız sıkıntı, ‘önce yapıyoruz, sonra düzeltmeye uğraşıyoruz’ yaparken düzgün yapmamız lazım. Bir ülke kaynaklarını gelişigüzel harcayamaz. Tabir-i caizse önce namazı kılıyoruz, sonra abdesti alıyoruz. Böyle olmaması lazım. Gölbaşı göl sebebiyle ve başka özellikler nedeniyle hızla gelişen bir ilçe. Gölbaşı sayın başbakanımızın açıkladığı projeden sonra hem değeri itibariyle, hemde nüfus artışı itibariyle gözde bir ilçe haline gelecektir. Bunda hiçbir tereddüt yok. Bunun sağlıklı yürütülmesi lazım. Zaten Mogan Gölü çevresinde ki hizmetler, Gölbaşı’na ayrı bir değer kattı. Ben Mogan Gölü’nün çevresine hizmet gelebilmesi için epey bir katkı verdim. Bunu bilen arkadaşlarımız bilir. Büyükşehir Belediye Başkanımızı bu yönde teşvik ederek, destekleyerek, o çirkin görüntülerin ortadan kaldırılması noktasında yardımcı olduk. İyi bir seviyeye geldi, daha da iyi olacak.

Mogan Gölü ile ilgili çalışmalar devam ediyor

Su hayattır, su güzelliktir. Onun kıymetini bilmek lazım. Mogan Gölü ile ilgili ayrı bir değerlendirme var zaten. İnanıyorum ki önümüzde ki dönemde, Mogan Gölü çok farklı bir noktaya gelebilecektir. Mogan Gölü ile ilgili çalışmalar tam netleşmediği için sayın Başbakan daha açıklamadı. Ancak 500 bin nüfuslu yeni bir Ankara Gölbaşı’nda.

Gölbaşı’nın ikiye bölünmüşlüğünün ortadan kaldırılması için yapılacak olan Alt geçit projesinde ki son durum nedir?

Gölbaşı, Türkiye’nin 2023 Ankara vizyonunda en fazla öne çıkacak ilçelerimizin başında geliyor. Gölbaşı açısında bir başka şey daha var. Biliyorsunuz çevre yolu bitmediği için, yarım kaldığı yargıya intikal ettiği için şehirlerarası bütün trafik Gölbaşı’nın içinden geçiyordu. Gölbaşı adeta ikiye bölünmüş bir vaziyette. Bir taraftan bir taraf gitmek bazen 5-6 km mesafe kat etmeyi gerektiriyor. Türkiye’de belli bir otoyol ağı var. Niğde-Ankara ve oradan İstanbul, Kapıkuleye kadar giden Türkiye’nin ulaşımının planlandığı bir otoyol projesi var. Bu projenin bir ayağı zaten Gölbaşı hudutlarından geçiyor. Bu buradan geçtiği takdirde Gölbaşı’nın içi rahatlayacaktır. Yani kamyon, tır ve ağır vasıtalar şehrin içinden geçiyor. Hem trafik açısından sıkıntılı, hem çevre kirliliği açısından sıkıntılı, hem trafik kazaları açısından belli bir risk taşıyor, hem de böyle bir anayol statüsü kazandığı için orada proje uygulamak ciddi zorluk oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesinin, hem şehri Kuzey-Güney istikametinde, hem de Haymana yolu istikametinde derli toplu bir ulaşım ağı oluşturulması için bir çalışması var. Bu projeyi Ak Parti İlçe Başkanı Ramazan Şimşek de biliyor.

Altgeçit meselesi Gölbaşı için önemli

Alt geçitte şöyle bir sıkıntı ortaya çıktı. Trafiği alta alarak, yolu da tıraşlamak suretiyle, orayı bir meydan haline getirebilir miyiz diye bir çalışma yaptık. Fakat zemin su çıktı. Dolayısıyla oradan yolu alta alma imkanı, bildiğim kadarıyla teknik olarak gözükmüyor. Bu şekilde yapılırsa beraberinde bir çok sorun çıkaracak. Onun için başka türlü çalışmalar var. Zaten bu çalışmalar bittiğinde de, alternatifli olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız kamuoyunun bilgisine ve oylamasına sunacak herhalde. Çünkü daha evvel konuştuğumuzda öyle demişti. Zaten Melih Gökçek bir kısım projeyi halkın oylamasına sunuyor ki, halk neyi arzuluyorsa onu yapıyor. Onun için yol meselesi de Gölbaşı için önemli. 

Gölbaşı eğitim kenti diyoruz. Gölbaşı’nda eğitim alanında hükümetin ne gibi çalışmaları ve projeleri var?

Gölbaşı’nda Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurt olacak. Gölbaşı’nda 2 fakültemizin yerleşkesi var. Bütün mesele oraya gelen öğrencilerimizin Gölbaşı’nda kalmasını temin etmektir. Gölbaşı’nda kalmadığı takdirde, orada okuyor otobüse biniyor gidiyor ve Gölbaşı’nda ki esnafa bir şey bırakmıyor. Onun için gölün etrafını ve diğer olumsuz görüntülerin ortadan kalkması gerekir ki, orası daha fazla Ankara içinde insan gelsin böylece oradaki bütün esnaflar bu hareketlilikten gerekli nasibin alsın. Bu tabii birlikte çalışmayı gerektirecek bir husus. Bir fikri hazırlık var, bir kısmı da içinde devam ediyor zaten. Bir taraftan belediye hizmetleri, bir taraftan da hükümetin gayretiyle biz bu işleri bir yere getirmeye çalışıyoruz. 

Biz yapılacak olanları söylüyoruz

Sizin vasıtanızla Gölbaşılı hemşerilerime şunu söylemek isterim; “Bakınız biz seçime giderken, laf söylemiyoruz. Yapılan ve yapılmakta olan ve yapılacak olanları söylüyoruz. Başkanları ise ne Gölbaşı için, ne de Ankara için şu ana kadar bana oy verirseniz, ben Ankara’ya şöyle yapacağım demiyor. Zaten Ankara’nın gecekondulaşması, çarpık yapılaşmalar geçmiş dönemlerde olan hususlardır. Biz onların çirkinleştirdiklerini, güzelleştirmeye tekrar eski haline getirmeye uğraşıyoruz. Bu da önemli bir çabayı gayreti gerektiriyor. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin parti ayrımı yaptığı ve Gölbaşı’na hizmet etmediği yönündeki yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz parti ayrımı yapmayız. Bunlar her zaman yaparlar. Herkes kendi yaptığını söylüyordur. Çünkü oraya bir yol yapılırsa oradan her partili geçecektir. Orada bir çukur varsa Ak Partili düşecekte, başka partili düşmeyecek diye bir şey yok. Kimse yapamadıklarını mazeret olarak iktidarı suçlamasınlar. Biz suçlayanlarında iktidar olduğu dönemleri de gördük. Bunun en çok sıkıntısını çekenlerden biride sayın Başbakandır. Bunu da televizyon konuşmalarında söyler. Biz hizmette ayrım yapmayız, bunu doğru da bulmayız. Ama kimse bizi mazeret olarak kullanmasın. Neticede belediye seçimlerine girenler, mahalle seçimlerine girenler, bizim iktidarda olduğumuzu biliyorlardı. Buna rağmen dediler ki, biz şunu yapacağız, bunu yapacağız. Şimdi gelip iktidar şunu vermiyor, bunu vermiyor tarzında mazeret üretmesinler. Bunlar baştan beri konuşulan hususlardır. Biz yapılacak doğru bir iş varsa, ona her zaman yardımcı oluruz. Bunlar kamu hizmetidir, bunlar herkese yönelik hizmettir. Yol çamursa bütün partiler için çamurdur, yol asfaltsa herkes için asfalttır. Bu noktada ayrım olmaz. 

Onu Gölbaşılı vatandaşlarımızın değerlendirmesi daha uygun olur.  Gölbaşı’nda ki yerel yönetime oy veren vatandaşlar memnunsa sıkıntı yok, hizmet açısından memnun değilse o zaman ben çok başarılı desem de bunun çok bir anlamı olmaz. Onu vatandaşlarımızın kendisi herhalde değerlendiriyordur. 

Gölbaşı Ankara’nın cennetidir

Biz yapamayacağımız şeyleri vaat etmiyoruz, biz anlattıklarımızın bir kısmını zaten yapıyoruz. Ne diyoruz Kentsel Dönüşüm yapacağız. Herhalde havaalanına gidenler, o yüksek yüksek blokları görüyordur. Şu kadar konut yapacağız diyoruz. Ankara’nın sıfır gecekondulu bir kent haline gelmesi için 130 bin konut lazım. Biz 480 bin konutu zaten yapmışız. Yan yapacağız demiyoruz ki, yaptık bundan sonrasını da yapacağız diyoruz. Şimdi metro diyoruz zaten Keçiören hattında yüzde 41’ini, Çayyolu hattında yüzde 91’ini, Sincan hattında yüzde 71-72’sini yapmışız. Geri kalanını tamamlayacağız diyoruz. Yeni başlıyoruz demiyoruz ki. Yani bir çok konuda yaptıklarımızı yapacaklarımızın teminatı olarak gösteriyoruz. Yaptıklarımız var, halen yaptıklarımız var, bundan sonra da yapılacak olanlar var. Hayat devam ediyor. Onun için orası Gölbaşı bu manada en çok hizmete muhatap olacak ilçe. Zaten bu projelerin detayları açıklandıktan sonra bir hareket başlayacaktır. Gölbaşı’nda heyecan da var ve bir ekonomik hareketlilikte olacaktır. Yalnız hepimizin dikkat etmesi gereken şey, o hareketlilik çarpık bir gelişmeye sebebiyet vermemelidir. Yani insanımız tamam oluyor filan deyip de kar hırsıyla, cenneti cehenneme çevirmemeliler. Gölbaşı Ankara’nın cennetidir. Gölbaşı cennet bir köşe”

Bu haber toplam 5847 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.