1. HABERLER

  2. Çevreci Kervancılardan oturma eylemi
Çevreci Kervancılardan oturma eylemi

Çevreci Kervancılardan oturma eylemi

'Anadolu'yu Vermeyeceğiz' sloganıyla düzenlenen “Büyük Anadolu Yürüyüşü’ne katılan kervancı çevreciler Gölbaşı Konya yolu üzerinde eylemlerini sürdüyor.

A+A-

Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelerek Gölbaşı’nda buluşan, doğaya ve canlı yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için 'Anadolu'yu Vermeyeceğiz' sloganıyla düzenlenen “Büyük Anadolu  Yürüyüşü’ne  katılan  kervancı çevreciler Gölbaşı Konya yolu üzerinde eylemlerini sürdüyor. Çankaya’ya doğru yola çıkmak için Gölbaşı’nda buluşan kervancılara polisten onay çıkmadı.

dsc_0015_450x299.jpg

Çevik Kuvvet Hazır Kıta Bekliyor

Konya Yolu üzerinde kamp kuran eylemciler izin çıkana kadar buradaki eylemi sürdüreceklerini ifade etseler de Ankara Emniyeti eyleme müsaade etmemek için ve eylemi durdurmak için hazır kıta bekliyor.

Polisin izin vermemesi üzerine yol kıyısında oturma eylemi başlatan kervancı çevreciler türkü ve şarkılar eşliğinde bekliyor. Ankara Çevik Kuvvet  Müdürlüğü’ne bağlı polis ekiplerinin barikat kurduğu alanda eylemcilere yürüme izni verilmeyeceği bildirildi.

dsc_0004_450x299.jpg

Sağlığı tehdit eden projeler durdurulmalı

Çevreci Kervancı Guruplar adına Eğe Kervanı Temsilcisi Ayşegül Boydaş  basın bildirisini okuyarak eylemi yapmalarındaki amaçları anlatı.

Boydaş, “Kırsal yaşamımızı, kültürel mirasımızı ve biyolojik çeşitliliğimizi tehdit eden, kâr hırsıyla hazırlanmış hidroelektrik santral (HES) ve baraj projelerinin tamamı durdurulmalıdır. Bugüne kadar yapılmış uygulamaların doğal alanlarımız üzerinde yarattığı yıkımı giderecek çalışmalar acilen başlatılmalıdır. Ormanlarımızın yok olmasının önünü açacak 2B yasal düzenlemeleri derhal geri çekilmeli, ormanların özelleştirilmesine dair hazırlıklar durdurulmalıdır. Ne koruma alanlarını, ne tarım alanlarını ne de canlı yaşamını dikkate alan madencilik faaliyetleri durdurulmalı, bu faaliyetlerin ekosistem üzerindeki etkisi göz ardı edilerek verilmiş tüm maden ruhsatları iptal edilmelidir” diyerek, eylemlerinin amacına ulaşana kadar devam edeceğini belirtti.

dsc_0013_450x299.jpg

Amaç doğayı korumak

Çeşitli bölgelerden gelen kafile temsilcileri amaçlarının doğayı korumak ve yaşanabilir alanların yok olmasını engellemek olduğunu belirterek, eylemlerinin süreceğini bildirdi.

Ankara Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri kervancı çevrecilerin kurmuş olduğu çadırın etrafında hazır bekliyor.

Kervancı çevrecilerin bazıları müzik eşliğinde oyunlar oynarken, bazı temsilcilerin de yürüyüşün engellenmesi karşısında ağladıkları gözlerden kaçmadı.

Gölbaşı Konya Yolu 23. km. de bir araya gelen kervancı çevreciler, yürüyüşe izin verilene kadar alandan ayrılmayacaklarını belirttiler.

dsc_0017_450x299.jpg

dsc_0019_450x299.jpg

dsc_0010_450x299.jpg

dsc_0006_450x299.jpg

dsc_0009_450x299.jpg

 

Bu haber toplam 3843 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.