1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çift Körüklü 250 yeni otobüs
Çift Körüklü 250 yeni otobüs

Çift Körüklü 250 yeni otobüs

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, alımı yapılacak olan çift körüklü 250 adet yeni otobüs (metrobüs tipi) için EGO Genel Müdürlüğü’ne yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, alımı yapılacak olan çift körüklü 250 adet yeni otobüs (metrobüs tipi) için EGO Genel Müdürlüğü’ne yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis’te ayrıca Ankara’yı tanıtıcı müzik çalışması yapılması, Büyük Ankara Festivali alanında esnafa ücretsiz yer tahsisi, hemşeri derneklerine yardım ve esnafa farklı destekler gibi birçok konuda da kararlar alındı.

-ÇİFT KÖRÜKLÜ 250 YENİ OTOBÜS

Belediye Meclisi’nin Haziran ayı son oturumunda, “EGO Genel Müdürlüğünce alınacak 250 adet otobüs için kaynak sağlanmasına ilişkin” Başkanlık Yazısı meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Kararla, EGO Genel Müdürlüğü’ne, şehir içi yolcu taşıma, ulaşım hizmetleri ve ihtiyaç duyulan yolcu taşıma kapasitesinin artırılması ve hizmet sürelerinin kısaltılması için çift körüklü toplam 250 adet otobüs alımı yapması için yetki verildi.

-KUZEY ANKARA İKİNCİ ETAP

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap kapsamında yer alan 25 metre genişliğindeki imar yolunda bulunan tesis sahipleriyle, birinci etap proje alanında uygun görülen daireler için sözleşme yapılması Meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Böylece, söz konusu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin birinci etabında hak sahiplerine tanınan haklar, ikinci etaptaki hak sahiplerine de tanınmış oldu.

-ANKARA’NIN MÜZİĞİ BELİRLENİYOR

Belediye Meclis üyelerinin oy birliğiyle alınan bir diğer karar da “Ankara ile ilgili bir müzik çalışması yapılmasına ilişkin” Başkanlık Yazısı oldu. Kararla, Ankara’ya ait her türlü müzik türlerinden beste ve güftelerin yaptırılması, bu konuda yaptırılacak eserlerin CD ve benzeri türlerle çoğaltılması, ücretsiz olarak dağıtılması, bu suretle de Ankara’nın yurtiçi ve yurtdışı tanıtımına katkıda bulunulması kabul edildi.

-BÜYÜK ANKARA FESTİVALİ’NDE, ESNAFA YER TAHSİSİ

Yine Başkanlık yazısıyla gelen ve tüm üyelerin oy birliğiyle kabul edilen bir diğer karar da 2-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Büyük Ankara Festivali’nde, sivil toplum kuruluşlarına (STK)ve esnafa yer tahsisinin ücretsiz olarak yapılması konusuyla ilgili oldu. Kararda ayrıca, festival süresince STK ve esnaftan ücret alınmaması, bundan sonraki festivallerde de aynı şekilde ücret alınmadan tahsis işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve festivalin tanıtımı konusunda her türlü tanıtım ve duyuru reklamlarının da yapılması karara bağlandı.

-HEMŞERİ DERNEKLERİNE DESTEK

Son oturumunda da Ankara’nın sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin ele alındığı Meclis toplantısında, “Ankara dışındaki illerde yapılacak festivallere katkıda bulunulmasına ilişkin” yazı da oy çokluğuyla kabul edildi.         

Komşu iller başta olmak üzere birçok ilin nüfusu kadar nüfusunun  Ankara’da yaşadığı belirtilen yazıda, Başkent’te bulunan hemşeri dernek ve vakıflarındaki kişilerin yakınlaşması ve kaynaşması amacıyla çeşitli gece ve şenlikler düzenlendiği, bununla ilgili de destek talep ettikleri belirtildi. Alınan kararla da İlk mahalli seçimlere kadar geçerli olmak kaydıyla tüm benzeri etkinlerde Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ölçüsünde destek vermesi ve bu konuda da ilgili belediyelerle işbirliği protokolü yapılması için Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yetkili kılındı.

-ULUS’TAKİ İŞ MERKEZLERİNİN CEPHE DÜZENLEMESİNE TEŞVİK

Ankara’daki en önemli ticaret merkezlerinden olan Rüzgarlı Sokak, Kazım Karabekir, İstanbul ve Çankırı Caddesi üzerinde bulunan binaların ve bağlantısı olan sokaklar üzerinde yer alan iş merkezlerinin dış cephe yenileme çalışmalarını kendi imkanlarıyla yaptıklarının belirtildiği bir başka rapordaki, “Bu bölgedeki binaların eskimiş olması ve çirkin görünümden arındırılmasının teşviki amacıyla belediyemiz birimlerince ilgili duyuruların yapılması, bu tadilatlardan teşvik amacıyla herhangi bir harç veya bedel alınmaması (resmi işlem harcı)” görüşü de oy çokluğuyla karara bağlandı.

Bu haber toplam 6541 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.