1. HABERLER

  2. Engelliler Şimşek'e dert yandı
Engelliler Şimşek'e dert yandı

Engelliler Şimşek'e dert yandı

Cumhuriyet Halk Partisi Gölbaşı İlçe Başkanı Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Ercan Şimşek, önceki gün ilçemizde bulunan engellilerle bir araya geldi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Gölbaşı İlçe Başkanı Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Ercan Şimşek, önceki gün ilçemizde bulunan engellilerle bir araya geldi. Engellilerle sohbet eden Şimşek, engellilerin sorunlarını dinleyerek çözüm önerilerinde bulundu.

Ülke bazında bir seçim kampanyası yürütüldüğünü ama bu toplantının o kampanya dahilin de değil, sadece görüş alış verişi olduğunu belirten Şimşek, “Bir ülkenin gelişmişliği o ülkede yapılan projelerle, asfalt yollarıyla, lüks otomobilleriyle ölçülmez. Bir ülkenin uygarlık ve gelişmişlik düzeyi engelli yurttaşlarına sahip çıkmasıyla, çocuklarına ve kadınlarına değer vermesiyle ölçülür. Eğer bir toplum kendi engellilerinin yaşam standartını düzeltememişse o toplumda ne gelişmeden ne de kalkınmadan söz edilebilir” dedi.

KARŞIYA GEÇİŞ EN BÜYÜK ‘ENGEL’

Engelliler, en büyük sorunlarının Gölbaşı’nın bir yakasından diğer yakasına geçememek olduğuna dikkat çekerken, üstgeçitlere yürüyen bir bant yapılmış olmasının kendilerini bir nebze de olsa rahatlatacağını dile getirdiler. Engelli vatandaşlar, “Devlete elektrik parası zararı olacak diye Gölbaşı’na yürüyen bant yapılmayarak, yaşamımızı daha da zorlaştırıyorlar. Üstgeçitlere yürüyen bant yapılsa karşıya geçişimizde büyük kolaylık sağlanacaktır. Alt geçitin çözümü zaten bir çıkmazda” dediler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ercan Şimşek ise Gölbaşı’nda engelliler derneğinin bulunmamasının eksiklik olduğunu belirtirken, “Özürlü insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Ancak alt geçit çözümü zor bir hal aldı. Sizlerinde Gölbaşı’nda bir derneğiniz yok bizde konuya hassasiyet göstermediğimiz için sıkıntı büyüdü. Önerileriniz alınıp en kısa zamanda bir çözüme kavuşturulmalı” diye konuştu.

SOMUT DELİLLER İSTİYORUZ

Seçim öncesi Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nın verdiği vaatlerin yerine getirilmesini isteyen engelliler, “Belediyenin vaatlerini yerine getirmesini istiyoruz. Bize somut deliller lazım. Sizlerde masaya yumruğunuzu vurun. Neden sözler yerine getirilmiyor diyin” diyerek belediyeye olan tepkilerini dile getirirken, Ercan Şimşek “Bir nokta atışı yapıp sizin sorunlarınız çözeceğiz, milletvekili adaylarımız geldiğinde sıkıntı ve sorunlarınız onlarla da paylaşırsınız, daha çok yol kat ederiz. Engellilerde bizim insanımız. Öncelikle bir dernek kurulabilirse daha kolay yol alınacağına inanıyorum” diye cevap verdi.

ATIM ARAP OYNUYORUZ

Gölbaşı Belediyesi’ne girmek istediklerinde sıkıntı çektiklerini söyleyen engelli vatandaşlar, “Belediyede engelli girişi yok. Araçlarımızla girmek istediğimizde adeta atım arap oynuyoruz. Gittiğimizde de kimseyle muhatap olamıyoruz. Sahil Parkı’na da engelli araçlarının girebilmesini istiyoruz. Belediye ve Belediye Başkanı sıkıntılarımıza duyarlı olmalı. Engelli aracından faydalanıyoruz ancak Gölbaşı sınırları dışına çıkınca sıkıntı başlıyor. Ankara’da bir hastaneye gitmek isteyen engelli arkadaşlarımız gidemiyorlar. Engelli aracı sadece Gölbaşı içi ile sınırlı kalmasın. Bizler Büyükşehir Belediyesi’nin bizlere telefon açarak sıkıntı ve eksiklerimizi sormasını değil, Gölbaşılı vatandaşlar olarak ayakta ve hayatta kalabilmek için Gölbaşı Belediyesi’nin bizlere sahip çıkmasını istiyoruz. Yardım gelecekse, hizmet gelecekse biz bunu Gölbaşı Belediyesi’nden istiyoruz” dediler.

2 YILDIR DİKKATE ALINMAYAN BUNDAN SONRA DA ALINMAZ

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Ercan Şimşek, “Sorunlarınızı aşama aşama ‘Engellilerin sorunlarını çözelim” adı altında duyuralım. Seçim sonrası varılan 2 yılda dikkate alınmayan sorunlarınızın bu saatten sonra alınacağından şüpheliyim. Sizlerle aynı duyguları paylaşıyoruz. Sizler ne kadar rahat olursanız bizlerde o kadar rahat oluruz.” diye konuştu.

DİKKATE ALINMIYORUZ

Kaldırım başı ve sonlarındaki engelli araçlarının geçebileceği yere araç park edilerek geçişin engellendiğini söyleyen engelliler, “Cadde kaldırımları üzerine araçlarımız için yapılan geçiş yerinin önlerine duyarsız vatandaşlarımız araç park ederek geçişimizi engelliyorlar. Biz engellileri ciddiye almıyorlar. Kişi ayrımcılığı yapılmasın. Unutulmamalıdır ki; “Her insan bir engelli adayıdır.” diyerek vatandaşlara da bir insanlık mesajı göndermeyi unutmuyorlar.

Bu haber toplam 1575 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.