1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Erdoğan proje tanıtım toplantısında konuştu
Erdoğan proje tanıtım toplantısında konuştu

Erdoğan proje tanıtım toplantısında konuştu

Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde proje tanıtım toplantısı düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır mitingi öncesinde İstanbul'da üç büyük şehirle ilgili projeleri açıklayan Başbakan Erdoğan, Hopa'da yaşanan olaryları da değerlendirdi. Erdoğan, 'Birgün önceden CHP, yanlılar, halkevleri gibi bütün örgütler orada bir kendilerine göre bize pres yapma veya bizi Hopa'ya adeta sokmama gibi bir cürretin içine girdiler.' diye konuştu.

Erdoğan konuşmasının ilerleyen bölümlerinde İzmir, Diyarbakır ve İstanbul'la ilgili projeleri de anlattı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

Artvin Hopa'da yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmede bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları...

Dün Hopa'da önce sınır kapısında bir açılış yaptık, Artvin mitingimizi Hopa'da gerçekleştirelim Trabzon ve Ordu mitinglerine yetişelim istedik. Birgün önceden CHP, yanlılar, halkevleri gibi bütün örgütler orada bir kendilerine göre bize pres yapma veya bizi Hopa'ya adeta sokmama gibi bir cürretin içine girdiler. Bu ülke 74 milyonun eğer düşüncene inanıyorsan, düşünce özgürlüğünden korkma ama bunlar düşüncelerinden korkuyorlar, bunlarda fikir yok, bunlar eli sopalı, taşlı şehir eşkiyaları. Emniyet teşkilatımıza bütün tedbirleri alın biz geleceğiz ' dedik geldik ki maşallah meydanda binlerce insan vardı biz hitabımızı yaptık kardeşlerimize ama sabahtan itibaren bunlar sokaklarda emniyet teşkilatımızla devamlı taşlarla adeta bir mücadele içindeler. Konuşmadan sonra artık döneceğiz, dönüş esnasında sokaklardan çıkıyorlar, taşlar atıyorlar, güvenlik gerekli müdahaleleri yapıyor bu arada tabi bir bölümde bir grup oradan bizim araçlarımıza yönelik taşlarını atmaya başladılar ve önümüzde ki araçlar, otobüsümüz olsun ciddi istabetler aldı ve otobüsümüzde ki bir koruma polisimiz otobüsten düşerek maalesef şuanda yoğun bakımda, Rabbim kendisine şifalar versin Rize'de ameliyat gerçekleştirildi, uyutulması gerekiyor ve müdaheleler devam ediyor.

BİR TANESİ KALP KRİZİ GEÇİRMİŞ

Bir tanesi de kalp krizi geçirerek, hayatını kaybetti tabi bu bize karşı yapılmış ilk saldırı değil CHP'nin büyük bir pankartı bir inşaatta asılı, CHP'ye gönül veren kardeşlerim iyi bir muhasebe yapıni, MHP'ye gönül veren, BDP'ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum devamlı illegal eylemler içerisinde olan, legal yapı içerisinde gizlenen pankart şu 'tek yol sokak, tek yol devrim' altında da Halkevleri yazıyor.

Ne yazık ki CHP'li yandaş medya bu ilkesiz ve tutarsız siyasetin üstüne gitmek yerine, bu iftira ve yalanların üzerini örtmeyi tercih etmiştir çünkü biz biraz daha CHP'yi güçlü yapabilir miyiz? Çünkü AK Parti iktidarında bunlar devleti istediği gibi sömüremiyorlar. Milletim bu yalanlara inanmasın, milletim sandık görününce demokrat olanlara inanmasın, suratlarında ki maskeyi farketsin ve maskenin ardında ki o statükocu yüzü görsün. Ben inanıyorum ki 12 Haziran'da bu maske düşecek, milletimiz popülizm hastalığının yeniden nüks etmesine izin veremeyecektir.

AHLAKSIZ ALÇAK DEĞİLİM

Seçim bürolarımıza yapılan saldırılar ortada, biz buna karşı ne yaptık? Biz düşüncemizle, demokratik olarak sandıkta gereken cevabı vereceğimizi söyledik. Fakat enteresan olan şu, CHP'nin genel başkanı açıklama yapıyor 'ölen kişiyi gidip ziyaret edeceğim' vesaire diyor, bir şey daha şahsımla alakalı söylediği şu 'rüzgar eken, fırtına biçer' diyor. Böyle bir siyasetçi, genel başkan olur mu? Neyin rüzgarını ektik ki fırtına biçeceğiz? Yani sen şuanda miting yapmaya giderken birileri sana bunu yaptığı zaman kalkıp aynı şeyi benmi söyleyeceğim? Ama ben bu kadar edepsiz, ahlaksız, alçak değilim bunu yapamam.

Önce Diyarbakır için hazırladığımız, Diyarbakır'ın projelerini sizlerle paylaşmak istiyorum, Diyarbakır ağırlıklı olarak bizim bütün imkanlarımızla emniyette, sağlıkta, tarımda ve bir çok noktada destek verdiğimiz bir ilimiz. Bu dönemde neleri hedefliyoruz bu yaptıklarımızın yanında onu belirtmek istiyorum.

Ahmet Arif ; Seni baharmışsın gibi düşünüyorum, seni Diyarbekir gibi, nelere nelere baskın gelmez ki seni düşünmenin tadı' diyor. Bu toplantının ardından Diyarbakır'a gideceğiz ve partimizin mitingini gerçekleştireceğiz. Diyarbakır'da terör örgütü ve onun uzantıları olmak üzere bizim yatırımlarımız hep engellenmek istendi, terör örgütü ve ona sırtını dayayan BDP bölgeye yatırım gelmemesi için yoğun gayret sarf ettiler. Biz tüm insanımızı ayırt etmeksizin seviyoruz, Diyarbakır için hazırladığımız projeler Diyarbakır'ı tarihteki o yerlerine tekrar yükseltecek projeler. Diyarbakır'ı uluslararası bir turizm destinasyonu haline getirmiş olacağız.

SURİÇİ YENİLEME PROJESİ

5 kilometre uzunluğunda ki Diyarbakır'ın tarihi surları iki yerden yıkılmış durumda, bu tabi ki görüyorsunuz hali bu iki yerde onarım yapacak Suriçi'ne eski zamanlarda olduğu gibi bugünde kapılardan girilmesini sağlayacağız. Suriçi'nde ki 500 civarında sivil miari örneği yapıyı aslına uygun şekilde inşa edeceğiz. Burada yaşayanları mağdur etmeden, çirkin görüntüden burayı kurtarıyoruz. Yeni çehresiyle Suriçi, tarihi eserlerin görünür hale geldiği, tarihin gelecekle kucaklaştığı bir manzaraya kavuşacak. TOKİ bu dönüşüm için kolları sıvadı, ilk palanda yoğun gecekondulaşmanın olduğu bölgede hak sahipleri ile görüşmeler başlattı. Yeni konutlar yapılarak kimsenin hakkı gasp edilmeden bu projenin gerçekleşmesi için çalışmalar devam ediyor.

DİYARBAKIR'A HAVAALANI

Yeni ve modern bir terminal binası ile Diyarbakır'a yakışan bir havaalanını Diyarbakır'a kazandırıyoruz. Çok güzel olacak, Diyarbakır, ülkemize yakışan olacak.

DİCLE VADİSİ PROJESİ

Dicle Vadisi projesi, nehire rağmen yeşil alan miktarının düşük olduğu Diyarbakır'a yeşil ile suyun birleştiği bir yaşam merkezi kuruyoruz. Dicle Nehri kenarına kuracağımız bu kent ile kentsel yaşamın, eğitimin, sporun tabi bir bütün ile kucaklaştığı farklı bir yapı olacak. Yapımlarda yöresel Diyarbakır bazal taşı kullanılacak, Diyarbakır iklimi dikkate alınacak ve yamaçlarını ise piknik alanları olarak tasarlıyoruz, Dicle Vadisi projesi ile Diyarbakır'da ki insanlarımızın yaşam kalitesini arttıracak güvenli, rahat bir yaşam merkezi inşa edeceğiz. Bir başka projemiz; Diyarbakır, Şanlıurfa otoyolu, Edirne'den başlayan ve şuanda Ankara'ya ulaşan kesintisiz otoyol kalan kesimi bağladığımızda Türkiye'yi boydan boya geçen bir yolumuz olacak, Ankara, Niğde etapını başlatıyor ve en kısa zamanda bitiriyoruz. Bu otoyola, Diyarbakır'ı da dahil ediyoruz.

OTOYOL PROJESİ

Diyarbakır, Şanlıurfa otoyolu, Edirne'den başlayan ve şuanda Ankara'ya ulaşan kesintisiz otoyol kalan kesimi bağladığımızda Türkiye'yi boydan boya geçen bir yolumuz olacak, Ankara, Niğde etapını başlatıyor ve en kısa zamanda bitiriyoruz. Bu otoyola, Diyarbakır'ı da dahil ediyoruz.

SİLVAN BARAJI PROJESİ

Silvan barajı projesi, dikkat edin Silvan projesi ile 2 milyon 450 bin dekar tarım arazisinin sulanabilmesini arzuluyoruz. Bu proje ile çiftçilerimize yılda 735 milyon lira ilave gelir elde etmeye çalışıyoruz. Bak burada da insan yok çiftçi var bay Kemal, projenin enerji alanında ki faydası ise yılda 102 milyon lira enerji gelirimiz olacak.

DİYARBAKIR'A DEV HASTANE PROJESİ

Bölgeyi kuşatacağı için bir Kayapınar şehir hastanesi ve genel hastanesi olacak, genel hastanesi şuanda faaliyette toplam yatak sayısını 1630'a çıkartıyoruz, bu şehir hastanesinde yoğun bakım yatakları, organ nakil merkezleri bulunacak. Van'da bir profesörümüz, dedi ki; Başımızın derisi adeta yanar soyulacak hale gelirdi, bizde tabi 8 dereceye çıkınca vantilatör çalıştırırdık vantilatörü çalıştırınca ameliyatta ki hasta üşürdü' dedi. Bunlar artık geçti, gayet rahat huzurlu artık doktorlar gel hastayı yatır, kaldır yok ameliyat masaları artık kendiliğinden kumandayla hareket ettiriliyor. Bu Van'da olduğu gibi Diyarbakır'da da olacak ve daha mükemmeli gelecek.

DİYARBAKIRSPOR'A STAD

Diyarbakır'a 30 bin kişilik bir stad yapılacak, Diyarbakırspor'a yakışan 30 bin kişilik bir stadı da bitirip inşallah gençlerimizin hizmetine sunacağız. Bütün bu projeler başta da ifade ettiğim gibi Diyarbakır'da istihdama çok önemli katkılar sağlayacak on bilerce kişi iş imkanı bulurken Diyarbakır turizm ve çehre değişiminde de yeni bir yapıya sahip olacak. Diyarbakırspor'u da tekrar süper ligde görmek istiyoruz.

İZMİR PROJELERİ

İzmir Ege ve Akdeniz'in incisi, İzmir Ticaret, Sanayi, Turizm noktasında büyük bir potansiyel barındırıyor.

Körfez geçişi projesi;

Bu projeyle İzmir'in iki ucunu birbirine bağlıyoruz, böylece Bostanlı ve Karşıyaka başta olmak üzere şehrin Kuzeyinden gelenler en kısa şekilde Güney'e ulaşmış olacaklar. 10 Km.'de bu noktaya varmak mümkün hale gelecek. Fakat İzmir'in sesi buraya gelmedi,

Konak Tüneli;

İzmir'in uzun yıllardır trafik için can damarı olan bu noktalardan geçişleri yer altına alıyoruz. Bu tünelle kent içi trafiğini rahatlatacak, seyahet sürelerini kısaltacağız. İstanbul'da Kadir bey bunları yaptı, ondan sonra diyorlar ki ayrım, ayrım var. İzmir'de Egeray'ı Ulaştırma Bakanlığımız devreye girmese bitmiş olmayacaktı.

İzmir, Ankara ve İzmir, Bursa, İstanbul yüksek hızlı tren projesi;

Türkiye'nin AK Parti döneminde başlattığı demiryolu ve yüksek hızlı tren projelerinin kalbi İzmir olacak, Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, İzmir güzergahında çift hatlı yüksek hızlı tren hattını iki etap olarak inşa edeceğiz. Bu etaplarda seyahat süreleri 3,5 saate inecek, bu hatla Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir birbirine kapı komşusu kadar yakın hale gelecek. İzmir'i böylece Ankara, İstanbul, hızlı tren hattı ile birbirine bağlamış oluyoruz.

Sabuncubeli Tüneli;

İzmir, Manisa arası ulaşımında bir tünel inşa ediyoruz, bu tünelim 3 kilometresi tüp tünel olacak.

İzmir, İstanbul ve İzmir, Ankara otoyolları;

Bu yollar ile Türkiye'nin 3 büyük ilini birbirine kesintisiz, konforlu şekilde bağlıyoruz.

İzmir'de geceekondu evleriyle salaş bir halde. Şimdi bu dönem çok ciddi bir sıçrama yapacağız. Halkımızın desteğiyle depreme dayanıksız, fiziki koşulları olmayan yapılardan kenti arındırmak için yeni bir proje başlatıyoruz. İzmir'de yıkılacak konutlarla kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Daha konforlu konut sahibi olmalarını temin edeceğiz.

İzmir'deki 1 milyon konutun 150 bini sağlıksız mruhsatsız konutlardan oluşuyor. Biz Cumhuriyetin 100'üncü yılında ruhsatsız ve sağlıksız konut bırakmayalım diyoruz.

BÖLGENİN EN BÜYÜK LİMANI

Çandarlı limanın temeli atıldı. Kuzey Ege böylelikle en önemli lojistik merkezlerinden biri haline gelecek. Dünyanın en büyük 10 limanı arasına girecek şekilde bölgenin tüm limanlarından büyük bir şekilde yapıyoruz. Türkiye'nin en eski limanlarından İzmir Limanı'nı yeniliyoruz. Şu andaki hali berbat, pislik.. Dünyanın en büyük şehirlerinden olan Efes'in antik limanını yeniden inşa edeceğiz. Tarihi limanı yeniden canlandırıyoruz ve bölgedeki antik yapıları restore ediyoruz.

İzmir için son projemiz yat limanları: Çeşme, Urla, İnciraltı, Karşıyaka, Aliağa, Dikili de yeni yat limanları kurmayı planlıyoruz. Bütün bu projeler İzmir'i çok farklı bir noktaya taşıyoruz. Turizmde yeni bir hamle yapıyoruz. Kitle turizminin yanı sıra diğer kentlerimizde tarihi turizmi ayağa kaldıracağız.

Bunların tamamı 4 yılda olacak değil, yani 2023'te bunların hepsini tamamlamayı hedefliyoruz.

DEVRİM TAŞLA OLMAZ BÖYLE OLUR

Biz dağları delmeye devam ediyoruz. Düşünün Beşiktaş'tan Kağıthane'ye 3 dakikada geçiyorsun. Ah benim CHP'li kardeşim Eskişehir'de, Mersin'de, Antalya'da bir tane böyle bir tünel yapılmış mı? Yok, bu aşk meselesi, dert meselesi. İstanbul'da biz muhalif iktidarla çalıştık, paramızı göndermediler ama biz metro çalışması yaptık. 2.5 milyar dolar borç aldık ve çalışmalar yaptık. Hem yatırım yaptık hem bu işleri icra ettik. Dün şu Çağlayan'daki kavşağı 6.5 ayda yaptık. Üç katlı köprülü kavşak. Bunlar devrim.. Devrim taşla cam çerçeve indirmek değil. Yapabiliyorsan böyle devrim yap. Milliyetçilik bu yapabiliyorsan milliyetçiliği böyle yap.

İstanbul'la ilgili 3 yeni projemiz var. Ve bu dönemde bunu belediyemizle süratle gerçekleştireceğiz. İlk projemiz, iki adet şehir hastanesi demiştik. Bir tanesi İkitelli'de Olimpiyat Stadı'nın yanına. Ön yeterlilik ihalesi sonuçlandı. Anadolu yakasında da aynı tarzda bir şehirt hastanesi inşaa ediyoruz.

İkinci önemli proje, Belediye Başkanlığı'mdan bu yana hayaldi gerçek olacak Taksim Meydan Projesi. Taksim'de Tarlabaşı bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı trafiğini yer altına alıyoruz. Bu arada buralarda Kadir Bey'e ve Beyoğlu Belediyesi'ne iş düşüyor, buraların duvar giydirmeleri aslına uygun halledilmedilir. Ve o tinercilerden falan arındıracağız çünkü 100'ncü yıla hazırlanıyoruz.

Atatürk anıtı ve AKM önündeki yollardaki araç trafiği tamamen yer altına alıyoruz. Cumhuriyet caddesi üzerinde toplamda bin 131 metre uzunluğunda yer altı araç yolu inşaa edeceğiz.

Alttaki araç trafiğini her yere ulaşacak şekilde tasarlıyoruz.

Taksim Toplukışlası'nı yıkan zihniyet CHP zihniyeti. Sultan 3. selim zamanına kadar uzanıyor. Taksim Topçu Kışlası 1940 yılında İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından yıktırılmıştır. İşte CHP bu.. CHP tarih falan tanımaz. Yıkılan bu alana ne oldu gezi parkı inşaa edildi. Taksim Topçu Kışlası'nı biz yeniden inşaa ediyoruz.

Biz bunun altını taksim için kocaman bir otopark yapacağız. İstanbul'a hayırlı olmasını diliyorum. Bu geçiş döneminde de burası eski Taksim Stadı olarak kullanıldı.

Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.