1. HABERLER

  2. Göl-Bir-Der'den basın açıklaması
Göl-Bir-Der'den basın açıklaması

Göl-Bir-Der'den basın açıklaması

Son Gaste'nin "Kaybedenler Kulübü" başlıklı haberine Göl-Bir-Der'den cevap geldi. Gazetemizin eleştirildiği basın açıklamasını basın etik kurallarına duyduğumuz saygı nedeniyle değiştirmeden aynen yayınlıyoruz.

A+A-

Son Gaste'nin "Kaybedenler Kulübü" başlıklı haberine Göl-Bir-Der'den cevap geldi. Gazetemizin  eleştirildiği basın açıklamasını basın etik kurallarına duyduğumuz saygı nedeniyle değiştirmeden aynen yayınlıyoruz.

Bir “ianet” vardır mazlumlara uzanan yardım eli; ki insanlar hangi makamda olurlarsa olsunlar bir ömür fıtratlarının gereğini yaparlar; bir de üç kişiye daha fazla okutma uğruna Gölbaşı’nda dayanışma içinde çalışması gereken kişi, kurum, kuruluşve sivil toplum örgütlerini karşı karşıya getirmede bir sakınca görmeyenanlayış. Başarılı olduğunuzu varsayalım kim kazanacak, Gölbaşımı? Tabii ki hayır. Üstelik “kaybedenler kulübü” yakıştırması isabetli bile değildir: Bu yolda kaybetmek de kazanmak kadar şerefli bir durumdur.

 Malumunuz üzere Kutsal Ramazan ayımızın 1. günü büyük bir mutluluk ile sizlerle bir araya geldiğimiz iftar yemeğinde Gölbaşımız için olmazsa olmaz varsaydığımız ve kuruluşu ile ilçemize büyük katkılar sağlayacağına inandığımız Gölbaşımızın güzide derneklerinin bir araya gelerek kurdukları GölFed federasyonumuzun kuruluşunu müjdeledik.

 

            Bu yemek ardından siz değerli basın mensuplarımız ile yaptığımız  söyleşide Federasyonumuzun kuruluş hikayesini, üyelerini ve en önemlisi amaçlarını içeren bilgileri paylaşmıştık.Her ne hikmet ise bu iftar ve söyleşi akabinde yerel basınımızda genellikle olumlu haberler yer alsa da bazı yayın organlarında Federasyon başkanımızın bazı sözleri referans alınarak “Gölbaşı Belediyesi’ni “ti” ye aldılar” tarzında haberler yapılmıştır.

            Öncelikli olarak yapılan konuşmada herhangi bir kurumu rencide etmek amaçlı bir içerik olmadığını belirtmek isteriz.Hatta tam tersine Federasyonumuzun değerli üyelerinden Subaşı Mahallesi Derneğimizi onore etme amaçlı ve Belediyemizle karşılaştırarak ne kadar az imkanlarla bile neleri başarabildiğini göstermek amaçlı yüceltici bir içeriğe sahip bir konuşmaydı bizlere göre.

            Ayrıca Gölbirder derneğimiz olarak  Ramazan ayımızın 2. günü yine siz değerli basın mensuplarımız ve yönetim-denetim kurulu üyelerimiz ile onur kurulumuz üyelerinin katıldığı bir iftar programımız daha oldu. Bu iftar yemeği de açıkcası hem günün anlamı ve önemi gereği hem de katılımcıların Gölbaşına ne kadar daha katkımız olabilir bakış açısı sayesinde bizce gayet olumlu ve neşeli bir ortamda geçti.

Üzülerek belirtiriz ki; İftar programımız sonrası yerel yayın organlarının bazıları yine toplantının özüne ve katılımcıların Gölbaşı için taşıdığı heyecan yerine yine tahminimizce sadece çok okunsun da ne okunursa okunsun mantığıyla bizi yalnız bırakmayan eski belediyeye başkanlarımız şimdi derneğimizin onur kurulu üyelerini kastederek “Kaybedenler kulübü” başlığıyla bu toplantının vatandaşımıza duyurulması yolunu tercih etmişlerdir.

Bu iftar programına Onur Kurulu üyelerimizin hepsi davet edilmiş olmalarına rağmen Bazı Onur Kurulu Üyelerimizgayet normal olarak  mazeretlerini Yönetim kuruluna bildirerek iftar programına katılamayacaklarını bildirdiler. Bu konu siz değerli mensuplarımızca ihtiyaç duyulduğunda ve dilendiğinde Sayın Onur Kurulu Üyelerimizle teyit edilebilir.

 Sizler de takdir edersiniz ki derneğimizin Sayın Onurlu kurulu üyelerinin hepsikendi dallarında ve iştigal konularında veya siyaseten Gölbaşımızın sevdiği saydığı ve fikirlerine değer verdikleri ve hep ön planda olan ve toplumu yönlendiren isimleridir.Ayrıca unutulmamalıdır ki makamlar baki olmasa bile şahısların topluma kazandırdıkları her zaman ortada olacak ve insanlar bunlarla anılacaktır.

Takdir edersiniz ki dernekçilik bir gönül işi olup maddi bir getiri olmadığı gibi tam terine madden yıpratıcı sadece ve sadece manevi haz sağlayabileceğiniz yorucu ve yıpratıcı bir iştir. GölFed olarak yola çıktığımız ilk günden itibaren toplantımızda da belirttiğimiz üzere siz değerli basınımızı olumlu ve yapıcı eleştirileri ile birlikte hep yanımızda görmek istediğimiz gibi sizlere de Gölbaşında yaşayıp çalıştığınızdan dolayı Gölbaşı için faydalı olan çalışmalara destek olmak sorumluluğu düştüğüne inanmaktayız.

 

            Buradan yola çıkıldığında yapılan faaliyet ve kurulan oluşumlarn ve birlikteliklerin azami desteklenmesi gerekirken sadece dikkat çekici ve ne kadar çok okunursa o kadar iyi haberdir mantığı ile bu tarz haberler yapılarak kişi, kurum ve kuruluşların Gölbaşımızın en fazla ihtiyacı olduğu bugünlerinde aralarındaki ahengi ve bir araya gelme isteğini kimsenin baltalamaya hakkı olmadığını düşünmekteyiz.

            Siz değerli Basın mensuplarının yaptıkları meslekleri çerçevesinde ne kadar sıkıntı yaşadıklarını ve birçok sorunla boğuştuklarını bilerek  ve biraz da bu açıdan bizleri anlayacaklarını düşünerek bundan sonra GölFed ve Gölbirder olarak federasyonumuz ve derneğimizin misyonu gereği bu tarz kişi, kurum ve kuruluşlara sıkıntı yaratacak ve Gölbaşında birlikte çalışma ahengini bozacak sadece okunurluğu artırma çabasındaki yazılara tarafımızca prim verilmeyeceğini belirtir hepinize saygılarımızı sunarız."

MÜNÜR BALLI

GÖL-BİR-DER BAŞKANI MÜNÜR BALLI

EDİTÖR NOTU: GÖL-BİR-DER'in yaptığı basın açıklamasını kabul etmemek ve üzerimize almamakla birlikte, açıklamada denildiği gibi federasyonlaşmaya, birlik ve beraberliği baltalıyorlar ibarelerini şiddetle reddediyor. Aksine bu tip birlik ve beraberliklerin sonuna kadar arkasında olduğumuzu da kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Sosyal sorumluluk projeleriyle Gölbaşı'nda derneklerin önüne geçen ve başarılı bir performans sergileyen Göl-Bir-Der'in açıklama yapma hakkını kullanmasını saygıyla karşılıyor, ancak habere farklı bir bakış açısıyla baktığımızı da hem kamuoyunun hemde, Göl-Bir-Der'in takdirine sunuyoruz. Bu konuda gazetemize hak veren, gazetecinin  halinden anlayan, bakış açısını kavrayabilen Gölbaşı Gazetesi temsilcisi Bayram Türkmez'e de ayrıca teşekkürlerimiz sunuyoruz.

Bu konuya yerel basının olumlu ve olumsuz yaklaşımlarının değerlendirmesini  Genel Yayın Yönetmenimiz Özcan Aydoğdu köşe yazısında ayrıca dile getirecektir

Bu haber toplam 1409 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.