1. HABERLER

  2. Gölbaşı'na özgür yaya bölgesi
Gölbaşı'na özgür yaya bölgesi

Gölbaşı'na özgür yaya bölgesi

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, yayalaştırma projesi kapsamında bazı caddelerin trafiğe kapatılacağını kaydederek “Gölbaşı’nı marka kent haline getireceğiz.” dedi

A+A-

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, yayalaştırma projesi kapsamında bazı caddelerin trafiğe kapatılacağını kaydederek “Gölbaşı’nı marka kent haline getireceğiz.” dedi. 

Başkan Odabaşı, Cemal Gürsel Caddesi ve Hükümet Caddelerinin trafiğe kapalı haline getirerek, yaya bölgesi haline getireceklerini söyledi. “İnsanlar rahatça gezebilsinler.” diyen Odabaşı, “İnsanlar trafiksiz bir alanda gezsin istiyorum. Az bir masrafla Ankara’nın incisi Gölbaşı’nın kimliğini çıkaracak görsel bir güzelliği Gölbaşı’na kazandıracağız.” dedi.

 Haber-Röportaj: Çiğdem Şirin

Gölbaşı Belediyesi ilk defa ilçede cadde yayalaştırma projesini hayata geçirmeyi planlıyor. Gölbaşı’nda kent trafiğinin en yoğun olduğu caddelerden olan Cemal Gürsel ve Hükümet Caddeleri yayalaştırılarak. Yıllardır yayaların yürümekte zorlandığı ve birçok defa yerel basında yaşanan sıkıntılarla gündeme gelen caddeler hayata geçirilmesi planlanan proje ile rahat bir nefes alacak. Gölbaşı Son Gaste’ye önemli açıklamalarda bulunan Odabaşı, 2011 yılını proje yılı olarak değerlendirdi. 

TURİZM KENTİ GÖLBAŞI’NA YAKIŞIR BİR KONUMA GETİRECEĞİZ

Gölbaşı’nda ilk defa uygulanacak olan yayalaştırma projesiyle ilgili Gazetemiz Haber Müdürü Çiğdem Şirin’e bilgi veren Başkan Odabaşı, “Gölbaşı’nda bu iki cadde ile ilgili çalışma yapacağız. Esnaf ve vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda Cemal Gürsel ve Hükümet Caddesi’ni trafiğe kapatarak bu caddelerde yayalaştırma çalışmaları başlatacağız. Biliyorsunuz Hükümet Caddesi ve özellikle Cemal Gürsel Caddesi Gölbaşı’nın en işlek caddelerinden. Bu caddelerde birçok esnafımız var. Yayalarımızda çok sıklıkla kullanıyor. Cumhuriyet Caddesi ve Cemal Gürsel caddesinin kesiştiği noktaya kadar bu caddeyi araç trafiğine kapatarak daha şık, turizm kenti Gölbaşı’na daha yakışır bir cadde konumuna getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

odabasi-roportaj.jpg

 HAREKETLİLİK ARTACAK

Gölbaşı’nı yaşanabilir bir kent haline getirmeyi planladıklarını kaydeden Başkan Odabaşı, “Vatandaşların yaya olarak gezme alanlarını genişletmek ve kentin görünümünü daha çağdaş bir şekilde yeniden yapılandırmak için böyle bir çalışma içerisine girdik. Bu caddeleri yayalaştırarak ticari olarak kullanım potansiyelini ve hareketliliğini artırmak istiyoruz. Yayalaştırma çalışmaları ilçe insanı ve turizm faktörü gözetilerek yapılacak. Cephe sağlıklaştırma ve yaya yolu ağırlıklı proje ile caddelerin yeni bir cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

 OLUMLU TEPKİLER VAR

Yayalaştırma projesinin, Konya Yolu üzerinde uygulanacak olan Konya Yolu trafik düzenlemesive yayalaştırma projesi ile doğru orantılı olarak yapmayı planladıklarını bildiren Başkan Odabaşı, “Konuyu meclise taşıdık. Meclis üyesi arkadaşlarımızın da bu konuya duyarlı davranacağına inanıyoruz. Bu proje kapsamında çevre düzeninden tutunda birçok konuda düzenlemeler yapılacak. Tabi bu düzenlemeler Konya yolu projesi ile de doğru orantılı olarak yapılacak. Gerekli yazışmalar ve çalışmalar bittiğinde inanıyorum ki bu proje ile Gölbaşı’nın çehresi değişecek. Hem yayalar hem de esnaflar için yararlı olacak. Projeyi hayata geçirmeden önce hem esnafın hem de STK’ların görüşlerini de alacağız. Ben bazı esnaflarla da görüştüm. Çok olumlu bakıyorlar. Bizler için herkesin görüşü çok önemli. En güzel ve yararlı şekilde yapılabilecek ne varsa bunu yapmak için buradayız. Meclis üyelerimizin hepsi de aynı doğrultuda düşünüyor. İnşallah hayata geçirilecek olan bu proje Gölbaşı için hayırlı olur” şeklinde konuştu.

 MADDİ GÜCÜMÜZ VAR

“Gölbaşı Belediyesi’nin bu projeyi hayata geçirecek maddi kaynağı var.” diyen Başkan Odabaşı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak biz Gölbaşı Belediyesi olarak yapacağımız yatırımlarda ince eleyip sık dokuyoruz. Mümkün olduğunca yapacağımız yatırımları kaliteden taviz vermeden daha uygun fiyata nasıl bitiririz diye hesap ediyoruz. Para olduktan sonra yatırım yapmak kolay. Ancak hesaplı olarak bir değil birçok projeyi hayata geçirmek daha mantıklı. Biz de bunun savaşını veriyoruz. 2011 yılında hayata geçirmeyi düşündüğümüz projeler var. Daha öncede söylediğim gibi 2011 yılında Gölbaşı’nı şantiye alanına çevireceğiz. Biz her şeyi oldubittiye getirmek yerine düşünerek, hesap ederek, daha iyisini nasıl yaparız diye kafa yorarak ilerliyoruz.

 BAHÇELİEVLER HAYAT BULACAK

Bahçelievler Mahallesinde büyük ve kapsamlı bir Kültür Merkezi yapmayı planladıklarını vurgulayan Başkan Odabaşı, “2011 yılında Bahçelievler Mahallesi’nde sosyal donatı alanı projesini de hayata geçireceğiz. Bahçelievler mahallesine dev bir sosyal alan yapılacak. Bu projenin ihalesini gerçekleştirdik. Kıs zaman içerisinde temelini atacağız. Bahçelievler Mahallesi bu projesi ile hayat bulacak ve vatandaşlarımıza daha iyi bir yaşam sunacağız”

 GÖLBAŞI’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Başkan Odabaşı’nın prestij projelerinden biri olan Kanal ıslah projesinin bir kısmı mahkeme engeline takılmış ve projenin yapımı bir süre ertelenmişti. Başkan Odabaşı, Gölbaşı’nın çehresini değiştirecek olan kanal ıslah projesini mahkeme kararı nedeni ile uygulamaya koyamadıklarını ifade ederek, “Encümen'den yıkım kararı çıktı ancak kararın yürütmesi mahkemece durduruldu. Gölbaşı'na zarar veren bu binayı bir an evvel yıkarak yerine belediyemize ve hemşerilerimize yakışır, modern bir rekreasyon alanı yapmayı planlıyoruz. Projelerimiz hazır. Oradaki esnafımızı da mağdur etmeyecek, her türlü desteği vereceğiz” dedi.

 BÜYÜK BİR EKSİKLİK GİDERİLECEK

Başkan Odabaşı Yarım Olimpik Yüzme Havuzunun ihalesinin yapıldığını Kamu ihale kurumdan onay beklediklerini ifade ederek, “Bu proje ile Gölbaşı’nda büyük bir eksiklik tamamlanacaktır. Proje ile birlikte gençlerimize yeni bir hizmeti daha sunmanın mutluluğunu yaşayacağız. Kapalı yüzme havuzu tamamlandığında gençlerimize ve öğrencilerimize yeni spor alanları açmış olacağız. Spora daha geniş katılımı sağlayarak, o bölgeyi spor kompleksine dönüştüreceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2216 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.