1. HABERLER

  2. Gölbaşı'nın değerleri markalaştırılmalı
Gölbaşı'nın değerleri markalaştırılmalı

Gölbaşı'nın değerleri markalaştırılmalı

Türkiye Otelciler Fedarasyonu II. Başkanı (TÜROFED) ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı ve sektörün değerli ismi Seçim Aydın Gölbaşı Son Gaste’ye çok özel açıklamalarda bulundu.

A+A-

Türkiye Otelciler Fedarasyonu II. Başkanı (TÜROFED) ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı ve sektörün değerli ismi Seçim Aydın Gölbaşı Son Gaste’ye çok özel açıklamalarda bulundu.


Gölbaşı’nda ki turizm potansiyelinden, Turizm eğitimine, yerel yönetimlerin turizme bakışına kadar birçok konu Turizmci Seçim Aydın tarafından tüm samimiyeti ile dile getirildi. 

Gölbaşı’nda da yaşamış olan Seçim Aydın Gazetemiz Haber Müdürü Çiğdem Şirin’e yapmış olduğu açıklamalarda, Gölbaşı’na turizm alanında yapılması gereken çalışmalar hakkında da görüşlerini dile getirdi.  
Duayen Turizmci Seçim Aydın ile gerçekleştirdiğimiz bu çok özel ve keyifli röportajı siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

dsc_0022_450x299.jpg

- Gölbaşı’nın turizm potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz? Gölbaşı turizmde hak ettiği yerde mi?

Gölbaşı dediğimizde benim çocukluk günlerim aklıma geliyor. Bizim için önem arz eden bir ilçemiz. Çocukluk dönemlerimizde Ankara ile bağlantısı uzak bir yer. Hafta sonları göl kenarına gidip piknik yapabileceğimiz, mesire alanları olan hatta birçok özel teşebbüsün, basındaki arkadaşlarımızın kurduğu kulüplerin olduğu bir beldeydi. Büyükşehir kapsamına girdikten sonra daha da hızla gelişen bir bölge oldu. Çok da güzel çalışmalar yapılıyor. Yakından takip ediyorum. Göl kenarının ıslah edilmesi, göl kenarındaki tesislerin yapılması, bunlar hem Gölbaşı hem de Ankara turizmi için gelecek vaat eden işler. Daha güzel şeyler yapılamaz mı yapılabilir? Geri mi kaldı? Bana göre geri kalmadı. Çünkü her şeyin bir zamanı var. Bu zaman akışı içerisinde Gölbaşı’nı turizm açısından bir an öce pazara sunmak lazım. Her şeyden önce Gölbaşı’nda yapılaşmanın çok katlı olmaması, Gölbaşı turizmi açısından gelecek vaat etmekte. Bu yapı korunduğu müddetçe Gölbaşı’nda birçok turizm aktiviteleri gerçekleştirilebilir. 

- Gölbaşı’nda turizmi canlandırmak için ne gibi projeler yapılabilir?

Gölbaşı’nda sağlık ve yaşlılar turizmini ön plana çıkarmak gerekir. Yaşlılarla ilgili bir takım turizm aktiviteleri yapılabilir. Sakin bir şehir, huzur verici bir havası var. Sağlık ve yaşlılar turizmi Gölbaşı’nda çok cazip olabilir. Gölde yapılacak olan sportif aktiviteler, yarışmalar da Gölbaşı’nı dünyaya duyuracaktır. Ayrıca Türkiye’de de önemli bir destinasyon olacaktır. Bunun yanı sıra valimizin ve bir takım kuruluşların golf projesi var. Yaşlılar turizmine daha da çok önem veriyorum. Yaşlılar evinin kurulabileceği en güzel ilçe Gölbaşı. Hacılar tarafına kuracağınız bir yaşlılar bölgesi Gölbaşı’na çok değer katar. Gölbaşı’nda böyle bir açık ve eksiklik var. Bu bir otel olabilir, tatil köyü ya da mahalle olabilir. Bunu belediye güzel planlayıp yapar, yatırımcıya açarsa yaşlılara verdiğiniz değer en azından ortaya çıkar. Bir ilk de Gölbaşı’nda yapılmış olunur. Yerel yönetim böyle bir proje düşünürse bizde destek olur, yatırımcılar buluruz ve teşvik ederiz. Hükümeti bu konuda uyarır, gerekli tüm kuruluşları bu konuda harekete geçiririz. 

Bizde turizm denildiğinde deniz, kum, güneş gündeme geliyor. Yaşlılarla ilgili turizm dalı ne hikmetse gündeme getirilmiyor. Bu proje Gölbaşı’nda olur. Şehir merkezine yakın ama şehrin dışında olan Gölbaşı gibi bir yerde suyu hissedecek, görecek, orada meşgul olabilecek, zamanını geçirebilecek, bütün sağlık kurumlarına yakın olan bir yer Gölbaşı. Bu potansiyeli Gölbaşılının kullanması lazım Yerel yönetimin Büyükşehir’in ile el ele yapabileceği bir proje olarak düşünüyorum. Bunun yanı sıra kongre turizmi de yapılabilir. Orada işletmelerimiz otellerimiz var. Yapılabilir. Şehir merkezlerine kongre turizmi yapılabilecek tesisler kurulabilir. Ama bizim Gölbaşı’nda gölü çok iyi pazarlamamız gerekiyor.  

dsc_0018_450x299.jpg

 Sizce yatırımcılar turizme teşvik ediliyor mu? 

Gölbaşı öncelikle değerlerini sahiplenmeli. Biz buradan adres gösteriyoruz. Ama yerel yönetimlerde bunu sahiplenerek, yerin tahsis edilmesi, bulunması ve yapılması konusunda gayret göstermelidir. Yerel yönetimin bir gayreti görülmeli ki yatırımcı Gölbaşı’na rahatlıkla gelebilsin. Bürokratik engeller aşılsın ve Gölbaşı’na yatırım yapılsın. 

Gölbaşı’na has bir çiçek olan Sevgi Çiçeği ve Gölbaşı’nın en önemli değerleri arasında yer alan Andezit taşının tanıtılması hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Endebi bitki örtüsünün çok yaygın olduğu bir bölge Gölbaşı. Eko turizm dalını ön plana çıkartabiliriz. Fulora konusunda çok zengin bir bölgemiz. Çok avantajlı. Gezginleri buraya taşıyıp bu konuyu işleyebiliriz. Andezit taşı da Türkiye’nin en uygun ve kullanılabilir bir taşı. İstediğiniz gibi yontulup işlenerek kullanılabiliyor. Bunu da bir sanayi turizminde değerlendirerek, Ankara taşı olarak markalaştırarak, tüm Türkiye’ye yayabiliriz. Öncelikle bunu Ankara’da kendimiz modelleştirmemiz gerekiyor. Çeşitli yerler de kullanarak örnek göstermeliyiz. Ankara taşı olarak Gölbaşı’nda çıkan taş tüm Türkiye’ye mal edilebilir. Örneklemeleri muhakkak yapmalıyız. Biz turizm de hayal satıyoruz. Biraz efsaneleştirmek lazım. Turizme katmak, Gölbaşı ekonomisine katkı sağlamak için ürün yapmamız lazım. Ne gibi faydaları varsa o faydaları ön plana çıkararak pazara sunmak lazım. 

Örneğin Belediye Atatürk Sahil Parkını çok güzel taşlarla süslemiş. Ancak orada ben ahşap bir ev gördüm. Turizm bürosu. Oraya özgü bir ürün varsa o üründen yapılsa, o ürün pazarlansa daha iyi olmaz mıydı? Önünü de sevgi çiçekleriyle süsleyerek broşürlerin kapağına koysak turizme katkı sağlamış olurdunuz.  

dsc_0021_450x299.jpg

Yapılan tanıtımları yeterli buluyor musunuz?

Gölbaşı değerlerinin tanıtımında yetersiziz. İnsanlar bilmiyor. O taşın ne kadar kullanışlı olduğunu bilmiyorlar. Ankara’nın her tarafı bu taştan yapılsa hoş olmaz mı? Gölbaşı’nın ürün dalı çok. Diğer ilçelere göre en zengin ilçe. Bunlar ön plana çıkarılmalı. Ürün çok ama icraat yok. Ama ümitliyim. Gölbaşı’nın Murat Bey balta gibi bir şansı var. Gölbaşı’nın bağrından çıkmış ve turizm eğitiminin başındaki tek kişi. İmkânları çok. Bugün Gölbaşılı turizm eğitimi konusunda Murat beyden faydalanmalı. 

Gölbaşı’nda turizm eğitimi ile ilgili neler yapılabilir?

Gölbaşı akademik kent oldu. Bu konuda birçok şey yapılabilir. Mesela bir arkadaşımız üniversite ile yapılacak olan ortak çalışma ile Gölbaşı’nda turizm eğitimine başlayacak. Murat beyden de destek alınsa, çağırılsa o da yapmaya hazır bir potansiyel. Gölbaşı’nda çeşitli turizm eğitimleri yapılsa şehir de esnafından, zabıtasından, polisinden, şoföründen hepsinin bir eğitimden geçirilerek, turizm bilincini yerleştirmek gerekir. Bunu da yapacak kişi Murat Bey Balta’dır. Bunu da yapmak istiyor. 

Gölbaşı ile ilgili düşündüğünüz projeler var mı? Gölbaşı'na turizm alanında neler yapılmasını istersiniz? 

Aklımda bir çok proje var. Murat Bey Balta ile birlikte önümüzdeki günlerde proje çalışmaları yapacağız. Gölbaşı dışından gelen insanlarla ilgili ilişkilerin kuruluş şekilleri onları misafir etme gibi birçok alanda turizm bilincin oluşturulması için çalışma başlatmayı planlıyoruz. Bu bilincin yerleşmesi Gölbaşı’ndaki cazibeyi de artıracaktır. Yapılan araştırmalarda Memnun dönen bir turist yedi tane daha turist getiriyor. Gelen insanların kendilerinden sonra bir yedi kişi daha getirmelerini sağlayacak güzel hizmetler vermek gerekir. Eğer kaliteli güzel hizmet vermezseniz gidecek çok yer var. Bizim için hijyen birinci sırada kalite ikinci. sırada. Gölbaşı’nda bu bilinci yerleştirmek için de imkanlarımız var. Murat bey olduğu müddetçe Gölbaşı turizminde yapılabilecek çok şey var. Ayrıca Gölbaşı’nda aşçılık okulu kurmak istiyoruz. Murat beyle ile birlikte. Destek olunursa yer verilirse aslında yapılacak çok proje var. 

Gölbaşı’na açık hava sinemaları, araç sinemaları yapılabilir. Gölbaşı bu proje için de uygun bir yer.  Göl kanarındaki bölgeler yap işlet devret modeli ile de turizme kazandırabilir. Belediye yapıp kiraya da verebilir. Normal açık hava sineması olabilir. İlk defa da Gölbaşı’nda yapılır bunlar. Gölbaşı müsait bir ilçe. Diğer ilçelere baktığınızda hem mesafe olarak uzak hem de coğrafi olarak uygun değil. Biraz da Gölbaşı’na has değerler ortaya çıkabilir. Mesela Çubuk da çubuk turşusu var. Neden Gölbaşı’nda Gölbaşı’na has bir ürün olmasın. Bence hayal değil. 

dsc_0014_450x299.jpg

Gölbaşı’nda konaklama alanları sizce yeterli mi?

Yeterli. Konaklamadan önce ürün yaratmak gerekir. Ürün yarattıktan sonra konaklamayı düşünmek lazım. Ürün olduktan sonra gerisi gelir. Bu arz talep meselesi. Talep oldukça konaklama tesisi yapılır. Gölbaşı’nda yeme içme tesisleri çok önemli. Bunların hizmette güncellenmesi ve iyi bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Ankara için mesire yeri.  Kampingler yapılabilir. Gölbaşı’nda benim hayal ettiğim çok güzel kamping yerleri var. Tahsis edilip turizme kazandırılması gerekir. Ankara’da bu yok. Gölbaşı’na o kampın kurulması ve teşvik edilmesi gerekir. Haymana yolu üzerindeki göl tarafı imara kapalı bir yer. Özel koruma alanı. Orada 15-20 dönümlük bir araziyi açıp oraya o kamp yapılabilir. 

Sivil toplum kuruluşlarında görev yapmış bir isim olarak Gölbaşı’nda ki STK’lara ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz?

Türkiye’ye hep şunu öneriyorum. Bizim yapımızda mı var bilmiyorum. Bölünüp parçalanıp ufak ufak derneklerle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama bunların üzerinde bir çatı kuruluşu olsa bütün derneklerin hepsinden sinerjiyi alıp enerjiye dönüştürsek daha faydalı olur. Böyle bir merkez olmalı. Gölbaşı tanıtma platformu gibi bir platformunun oluşturulması lazım. Tüm derneklerin katılıp, bir bütçe oluşturarak ‘Gölbaşı’nı turizmde nasıl ön plana çıkarırız?’ diye bir çalışmanın olması gerekir. Çünkü STK’lar belediyeye proje üretip götürür.  Gölbaşı tanıtma platformu adı altında bir federasyon kurulur, bunun bütçesi oluşturulursa herkesin katkısı olur ve buradan çıkacak bir proje yerel yönetimler tarafından hayata geçirilir. Gölbaşı’na golf yapılmasını Ankara’dan bizler değil Gölbaşı’ndaki tanıtma platformu ve STK’lar talep etmelidir. Böyle bir yarış içinde olabilirler. Bizlerde destek olalım, katılalım. Bugün Ankara’da böyle bir merkez kurulamadı. Gölbaşı’nda kurulmasını istiyorum Yardımcıda oluruz, katkıda sağlarız. Gölbaşı böyle daha hızlı ileriye gider. Tanıtmadan pazarlayamazsınız. Bir cazibe merkezi yaratırsanız yatırımcılar da gelir. STK’lar bu işi üstlenmelidirler. Yerel yönetimlerde siyasi bir takım şeyler olabilir. Ama bunu STK’lar aşabilir.  

dsc_0025_450x299.jpg

Seçim Aydın kimdir?

27 Eylül 1957’de (seçim günü) Gümüşhane’de dünyaya gelen Seçim Aydın, çeşitli alanlarda (turizm, lojistik, gıda) faaliyet gösteren şirketlerin ortağı ve yönetim kurulu üyesi olarak Ankara’da ticaret hayatına atıldı. Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında da yer alan Aydın, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekilliği görevinde bulundu. Sivil toplum kuruluşlarında aktif faaliyet gösteren Seçim Aydın; Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)’nun Başkan Yardımcılığı, Kazakistan merkezli Avrasya Turizm Birliği’nde ise Genel Başkan olarak görev yapıyor. Ankara Ticaret Odası Turizm Meslek Komitesi Başkanı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Değerlendirme Kurulu Üyesi olarak da sektöre katkı sunan Seçim Aydın, sanat alanında da tiyatro faaliyetleri içerisinde yer aldı. Aydın, gençlik yıllarında 10 yıl boyunca Levent Kırca ile tiyatro yaptı.

 erdogan.jpg

Bu haber toplam 2257 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.