1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kızılay Başkanı'nın istifasının perde arkası
Kızılay Başkanı'nın istifasının perde arkası

Kızılay Başkanı'nın istifasının perde arkası

Türkiye'nin en büyük yardım kampanyalarından birine hazırlandığı günlerde Kızılay Başkanı'nın istifası şaşkınlık yarattı

A+A-

Kızılay Genel Başkanı Küçükali, sürpriz şekilde görevi bıraktı. Perşembe günü AKŞAM'ı ziyaret edip Somali'ye ilişkin planlarını heyecanla anlatan Küçükali. gerekçe olarak sağlığını gösterdi ve 'Artık dinlenme vakti geldi' dedi. İstifanın arka planında bir dizi senaryo konuşuluyor.

İşte o 5 senaryo:

*Kampanyalar boyunca çok ön plana çıktı, sürekli en öndeki isim olması rahatsızlık yarattı.

*Diğer yardım dernekleriyle sorunlar yaşadı..

*Kızılay'ın Adana teşkilatıyla ilgili Ak Parti'li Ömer Çelik'le sorun yaşadı iddiası

*CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Somali kampanyasını organize etmesi

*Başbakan Erdoğan'la 12 Ağustos'ta Dolmabahçe'deki sır görüşme..

SÜRPRİZ AYRILIK HABERİ

Suriyi deki olaylardan kaçıp Türkiye'ye sığınanlar ve Somali'deki kıtlık nedeniyle son dönemde Türk Kızılayı yoğun bir hareketlilik yaşarken, sürpriz bir ayrılık haberi geldi. Yedi yıldır Kızılay Genel Başkanlığı yapan ve perşembe günü AKŞAM'ı ziyaretinde Somali'ye ilişkin 2 yıllık planları anlatan Tekin Küçükali, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevini bıraktı. Küçükali, Kızılay personeline de duygusal bir mesajla veda etti.

Küçükali, Endonezya'daki tsunamiden Pakistan'daki depreme kadar birçok felakette harcadığı çabayla dikkat çekti. Son dönemde Somali'deki yardım operasyonu üzerinde yoğunlaşan Küçükali'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali gezisine eşlik etmesi beklenirken, tarihin en büyük yardım kampanyalarından birinin sürdüğü bir dönemde görevden ayrıldığını açıklaması doğal olarak soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

ÇOK ÖNE ÇIKIYORSUN

Yakın çalışma arkadaşları Küçükali'nin istifa kararıyla şaşkına döndü. Planlanan TV ve gazete ziyaretleri tek tek iptal edildi. Ekip arkadaşları 'Hiçbir şekilde görevini bırakacağından bahsetmemişti. Özellikle Somali için kısa, orta ve uzun vadeli örnek projeleri vardı' yorumu yaptı.

Küçükali'ye yakın bir isim dün AKŞAM'ın sorusu üzerine 'Ömer Çelik'le bir anlaşmazlığı olmuştu. Aklıma sadece bu geldi' yorumunu yaptı ve şunları ekledi: 'Son zamanlarda Somali için de çok fazla TV ve televizyon görüşmesi yapıyordu. Biz de kendisine 'Çok fazla öne çıkıyorsunuz, sorun olmasın' diyerek dikkatini çekmiştik.'

AKAR VEKALET EDECEK

Türk Kızılayı Genel Başkanlığı'na Başkan Vekili Ahmet Lütfi Akar vekaleten bakacak. Yönetim Kurulu kararıyla iki ay içinde kongre yapılması ve Kızılay Genel Kurulu tarafından yeni başkanın seçilmesi gerekiyor.

İSTİFANIN MİNİ KRONOLOJİSİ

l Tekin Küçükali salı günü Ankara'da Kızılay Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık yaptı.
l Çarşamba günü Başbakan'la karşılaştı ve ayaküstü Somali kampanyasıyla ilgili bilgi verdi.
l Perşembe günü İstanbul'da AKŞAM'ın konuğu oldu. Bir saat boyunca verdiği mesajlar hep geleceğe dönüktü. Özellikle Somali kampanyası konusunda 2-3 yıllık perspektif çizdi ve Kızılay'ın Afrika'da kalıcılığından bahsetti. Başbakan'ın Somali'ye çok önem vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Medya aracılığıyla Somali kampanyasına duyarlılığı artırmak için hafta boyunca görüşeceği gazete ve Tv'leri sıraladı. İstifa edecek bir bürokrattan ziyade uzun yıllar görev yapacak bir görev adamı portresi çizdi.

l Cuma günü İstanbul programları arasına son anda Dolmabahçe ziyareti eklendi. Başbakan'la program dışı bir görüşme gerçekleştirdi. Telefonlarını kapatıp memleketi Trabzon'a geçti.

l Dün itibariyle de Başbakan'la görüştüğü tarih olan 12 Ağustos cuma gününden başlamak üzere istifa ettiğini duyurdu.

UZUN VADELİ PLANLARI VARDI

Türk Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali istifa dilekçesini yazmadan bir gün önce AKŞAM'ı ziyaret etmişti.

Somali kampanyasına destek isteyen Küçükali, uzun vadeli planlarını anlatmıştı. İstifa edecekmiş ya da sağlık sorunları olan bir başkan gibi değil Kızılay'ın ve Somali yardımlarının 2 yıl sonrasını planlayan başkan gibi konuştu. Sağlıklı ve neşeli olduğu gözlenen Küçükali yardım kampanyasına halkın verdiği cevap ile hükümetin desteğinden mutlu olduğunu anlattı. Somali için düzenledikleri kampanyayı anlatırken orada yaşanan fakirlik ve açlıktan çok etkilendiği sözlerine yansıyordu.

BAŞBAKAN'IN AĞLADIĞI ANI ANLATTI:

Küçükali, ailesi ile birlikte Somali'ye gitmeye hazırlanan Başbakan Erdoğan'ı uzun yıllardır tanıdığını ve Somali hassasiyetinin altında geçmişte yaşadığı fakirliğin olduğunu söyledi.

Küçükali, 2006 yılında Sudan'da tanık olduğu dramlara dayanamayan Başbakan Erdoğan'ın gözyaşlarını tutamadığını anlattı. Somali planlarını iki yıl üzerine kurduklarını anlatan Küçükali geçmişte yaptıkları Makedonya ve Bosna uygulamalarından söz etti. Uzun vadeli planlarını ise 'Biz bu ülkenin vicdanı olarak diyoruz ki 2 yıl kalmalıyız. Biz insanların önce hayatta kalmalarını sağlamamız gerekiyor. Daha sonra da orada örnek kentler kurmalıyız. Biz İnsanları kamplardan çıkartıp yerleşik hale getirip iş yapacak hale getirmemiz gerekiyor' dedi.

SENARYO ÜSTÜNE SENARYO

İstifanın arka planında konuşulan senaryolar özetle şöyle:
l Tekin Küçükali'nin beklenmedik vedasıyla ilgili olarak Somali kampanyasını kişisel ve kurumsal olarak çok fazla sahiplenmesi, ekip arkadaşlarının bile dikkatini çekip uyarmasına yol açacak boyuta ulaşmıştı.
l Somali kampanyası sırasında bağış toplayan diğer derneklerle kimi durumlarda karşı karşıya geldi. Bu da rahatsızlık yarattı.

-Seçimler öncesinde Kızılay Adana Teşkilatıyla ilgili olarak aldığı kararlar AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'i rahatsız etti.

UMARIZ BİZİMLE ALAKALI DEĞİLDİR

İstifa senaryoları konuşulurken, kulislerde Küçükali'nin 'CHP Genel Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Somali gezisini organize ettiği için iktidarın hışmına uğradığı' yorumları da dillendirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 'Bizim gezimizle alakalı mi, bilemiyorum. Sonuçta biz kendisiyle çok olumlu görüşmeler yaptık, katkıları oldu. Nihayetinde kendisi hayır işlerine aracılık ediyor. Eğer bizimle olan diyaloğundan dolayı böyle bir baskıyla karşılaştıysa çok üzülürüz, ancak bu konuda bir bilgiye sahip değiliz. Ama apar topar istifasından üzüntü duyduk. Gerekçe olarak sağlık sorunlarını göstermiş; umut ediyorum ki, önemli sağlık sorunları yoktur' karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu'nun bayramın birinci günü yapmayı planladığı Somali gezisi için dün Küçükali ile randevusu olan Toprak, sürpriz istifanın ardından Küçükali yerine Kızılay Genel Sekreteri Muzaffer Komit ile görüştü. Toprak, 'Sayın Komit de gezimizle ilgili katkı vereceklerini söylediler. Yardım paketlerimizle beraber Somali'ye gideceğiz. Özel uçakla gitmemiz mümkün görünüyor. Nereye ineceğimiz konusunda somut çalışma yürütüyoruz' dedi

DUYGUSAL VEDA MESAJI

Küçükali, 'Çok sevgili çalışma arkadaşlarım' diye başlayan bir de veda mesajı yayınladı. Görevi süresince atılan adımları özetleyen Küçükali, şu ifadeleri kullandı:

ARTIK DİNLENME VAKTİ GELDİ:

Yaklaşık yedi yıldır taşımaya çalıştığım Genel Başkanlık görevinin zaman zaman sağlık sorunlarına yol açabileceğini elbette ki öngörebiliyordum. Ancak özellikle son dönemlerdeki yoğun çalışma temposunun sonunda tüm vücudumun yorulduğunu ve artık dinlenme vaktinin geldiğini anladım. Takdir edersiniz ki bir baba ve dede olarak evlatlarıma ve bir eş olarak da tüm çilemi çeken eşime karşı da sorumluluklarım var ve bu anlamdaki manevi baskı da göğüsleyebileceğim noktayı çoktan aşmış durumdadır. Kendi adıma tüm haklarım helaldir, lütfen tüm haklarınızı helal ediniz.

BAŞBAKAN'I DA ANDI:

Ülkemizin kanayan yarası olan kan ihtiyacının giderilmesi için büyük bir sorumluluk aldık ve bu alanda da çok büyük bir boşluğu doldurduk. Bu başarımızda Sayın Başbakanımızın ve Sağlık Bakanlığımızın unutulmaz desteklerini anmadan geçemeyiz. Yine kan konusunda geliştirdiğimiz yazılım ile bu alanda da ülkemiz adına bir ilke daha imza koymanın hazzını birlikte yaşadık.

Bu haber toplam 1964 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.