1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Koşaner: Alternatif tarih yazılmaya çalışılıyor
Koşaner: Alternatif tarih yazılmaya çalışılıyor

Koşaner: Alternatif tarih yazılmaya çalışılıyor

Işık Koşaner, "Alternatif tarih yazılmaya çalışıldığını ibretle ve esefle görüyoruz" dedi.

A+A-

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, Kara Harp Okulu Atatürk Amfisi'nde "Mütareke Dönemi ve İstanbul'dan Samsun'a Uzanan Yolda Mustafa Kemal" konulu bir panel düzenlendi

TARİHİ BİLGİLER EKSİK

Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, panelin ardından yaptığı konuşmasında, mütareke döneminin taşıdığı öneme rağmen bu döneme ilişkin araştırma ve incelemelerin sınırlı kaldığını ifade ederek, mevcut çalışmaların ise konuya ilgi duyanlar tarafından yeterince ve tarafsızca incelenememesinin, tarihi bilgilerin topluma yanlış, eksik ve saptırılmış olarak yansıtılmasına neden olduğunu kaydetti.

ALTERNATİF TARİH YAZMAYA ÇALIŞIYORLAR

Koşaner, şunları kaydetti:

"Atatürk'ün İstanbul'da kaldığı 6 aylık sürede neler yaptığının toplum tarafından tam olarak bilinmemesi ve belki de bu kanlı dönemde kalanların toplum tarafından hatırlanmak istenmemesi nedeniyle bu dönem daima istismar edilmeye açık olmuştur. Gerçeklerin değiştirilmesi ve saptırılmasıyla tarihsel olguların farklılaştırılmak istendiği ve böylece Atatürk ve arkadaşlarının mücadelesine farklı bir anlam yükleyerek alternatif tarih yazılmaya çalışıldığını ibretle ve esefle görüyoruz. Bu alternatif tarih yazma gayretlerine, birçok değerli tarihçi ve araştırmacımız en güzel cevabı yazdıkları eserlerinde vermişlerdir."

Koşaner, mütareke döneminde Ermeni tehciri sırasında kötü muamele yaptıkları iddiasıyla birçok vatanseverin cezalandırıldığını, halkın silahları toplanarak müdafaasız bırakıldığını savundu. Azınlıkları memnun etmek amacıyla devlet dairelerine onlardan memurlar atandığını ve yıllardır uygulanan usuller terk edilerek şirketlerde Türk dili kullanılma zorunluluğu kaldırıldığını belirten Koşaner, "Fırsat bulduğu takdirde bu ve benzeri olaylarla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Elbette aslolan benzeri durumlara düştükten sonra kurtuluş çareleri aramak değil, bu gibi durumlara hiç düşmeyecek tedbirlerin zamanında alınmasıdır. Tarihimizin kara dönemi mütareke döneminin bize öğrettiği en önemli ders bu olmalıdır" dedi.

Bu haber toplam 1514 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.