1. HABERLER

  2. Mesnetsiz Gölbaşı Sevdalıları
Mesnetsiz Gölbaşı Sevdalıları

Mesnetsiz Gölbaşı Sevdalıları

Gölbaşı’nda kurulduğu günden bu yana başarılı bir grafik izleyen Göl-Bir-Der basın mensupları ile bir araya geldi.

A+A-

Gölbaşı’nda kurulduğu günden bu yana başarılı bir grafik izleyen Göl-Bir-Der basın mensupları ile bir araya geldi. Göl-Bir-Der tarafından bu yıl içerisinde faaliyete geçirilen Kitabım Kültür Cafe’de basın mensupları ile sabah kahvaltısında buluşan Göl-Bir-Der Başkanı Münür Ballı ve yönetim kurulu üyeleri yapmış oldukları faaliyetlerini anlattılar.

Göl-Bir-Der Başkanı Münür Ballı yaklaşan genel seçimler öncesinde milletvekili adaylarına da göndermeler de bulundu. Genel ve yerel seçimler öncesinde kendilerini Gölbaşılı sevdalısı olarak nitelendirenlere de isim vermeden üstü kapalı mesajlar verdi.

MESNETSİZ GÖLBAŞI SEVDALILARI!

Yapılan toplantıda Göl-Bir-Der’in faaliyetlerinden bahseden Başkan Ballı, “Gücünü haktan ve halka olan güven ve inancından alan Gölbaşılılar Birliği Derneği dün olduğu gibi yarınlarda da eğitim, kültür, ve sosyal nitelikli ilkleri Gölbaşı halkımızla paylaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Basın mensupları aracılığı ile siyasilere de seslenen Ballı, “Gölbaşı için ayağı yere basan projesi olmayan ilçemizi bir adım daha ileri götürme vizyonunu kendisinde görmeyen siyasiler ne genel seçimler öncesinde ne de yerel seçimler öncesinde kendilerini Gölbaşı sevdalısı olarak nitelendirmesinler. Aksi takdirde mesnetsiz Gölbaşı sevdalısı olmanın hesabını Gölbaşı’na ve Gölbaşı halkına vermek durumda kalır” dedi.

BALLI’YI TERLETEN SORU

Göl-Bir-Der olarak birçok alanda yapmış oldukları faaliyetlerden de bahseden Ballı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının ‘Mesnetsiz Gölbaşı Sevdalıları derken kimleri kastettiniz’ sorusuna ise Ballı isim vermeden üstü kapalı cevap verdi. Ballı, “Bu ifadem de isim vermenin bir anlamı yok. Gölbaşı adına kim hizmet ediyor, kim hizmet etmiyor Gölbaşı halkı biliyor. Mesnetsiz Gölbaşı Sevdalıları şu demek. Gölbaşı sevdalısı olmak mecliste elini kaldırıp indirmek bir önergeye imza atmak demek değildir. Ya da meclis üyesi belediye başkanı olmak değildir. Gölbaşı sevdalısı olmak. Gölbaşı’na hizmet etmektir. Bizim sitem ettiğimiz şudur. Seçimlerin üzerinden 2 yıl geçti. Bu iki yıl süresince Gölbaşı’na hizmet etmek isteyen arkadaşlarımızdan hiçbir tanesinin hiçbir STK’yı aradığını zannetmiyorum. Gölbaşı’nda eksiklik şu. Ben değil, biz mantığı yok. Böyle olduğumuz sürece de bir arpa boyu yol alamayız. Biz STK olarak bir araya geldiğimiz zaman her üç dakikanın ikisini Gölbaşı için değerlendiriyoruz. Böyle olunca da güzel şeyler ortaya çıkıyor. Herkesin işi gücü olabilir. Ama siz siyasete soyunduğunuz zaman Gölbaşı’na zaman ayırıyorsanız, diğer zamanlarda da Gölbaşı’na bir şeyler yapmak isteyen insanlarla beraber zaman zaman fikir alışverişinde bulunun. Biz bunu istiyoruz” dedi.

VERİLEN VAATLER BOŞ ÇIKTI

Göl-Bir-Der Yönetim Kurulu Üyesi ve MHP’de aktif görev almış bir isim olan Bülent Aydın da konuyla ilgili yaptığı açıklamasında Ballı’ya destek vererek,  konuyu farklı bir açıdan değerlendirdi. Aydın, “Kendilerini Gölbaşı sevdalısı olarak nitelendirenler biliyorsunuz ki seçim döneminde ciddi şekilde paralar harcıyorlar. Ben şunu soruyorum. Diyelim ki bir aday seçim için 100 bin tl para harcadı. Gölbaşı sevdalısı ya. Seçimi kazanırsa bir şeyler yapacak ya. Eğer gerçekten Gölbaşı sevdalısı ise bu 100.00 Tl ile Gölbaşı’na bir şeyler yapabilir. Biz dernek olarak neye bakıyoruz. Mesela Gölbaşı’na kütüphane açılışı yapılacak. Bunu duyurduk. Gölbaşı’nda siyaset yapmayı düşünen şahıslar 100.bin tl harcamaktan değil buraya 10 tane kitap almaktan çekindiler. Böyle adaylar da oldu. Biz hep gönüllülerden kitap topladık. İnsanın zoruna gidiyor.” dedi.

Dernek olarak boş vaatlerden bıktıklarını ifade eden Aydın, basın mensuplarının ‘Yerel yönetimin şuanda söz verip de yapmadığı bir vaadi var mı? sorusuna “ Seçimler öncesinde verilen sözlerden yapılmayanları var. Derneklerin sıkıntılarını dile getirdik. Yer konusunda. Bizim şuanda böyle bir sıkıntımız yok ama yarın bu sıkıntının olmayacağı anlamına gelmez. Yer noktasında belediyenin bir sözü vardı ama yerine getirilmedi. Bu sözü vermeden önce düşünüp taşınmış olman lazım. Eğer bir yer tahsis edeceksen bu yeri belirlemiş olman lazım. Her dernek toplantılarında bu konu gündeme geliyor. Ama somut bir adım atılmadı.” dedi.

Göl-Bir-Der-Başkanı Münür Ballı da ‘Bırakın derneklere yer tahsis edilmesini derneklerin yaptığı faaliyetlerden kültür merkezini kullandıkları için para talep ediliyor. STK’lar bu konudan muzdarip” dedi.

BOŞ VAATLERE KARNIMIZ TOK

Bir Gölbaşılı ve sivil toplum örgütü olarak boş vaatlere tahammüllerinin kalmadığını vurgulayan Ballı, “Bizim derdimiz kimseyi yermek ya da olumsuz olarak bakmak değil, ancak at gözlüğü takıp bakmak da değil. Bizim derdimiz Gölbaşı’nın artık boş vaatlere, zaman kaybına ve emek, kaybına tahammülünün olmadığını ifade ederek duvar yıkan değil, hızlı ve sağlam duvar ören ustaların olması gerektiğini dile getirmektir” dedi.

SOMUT PROJELERE DESTEK VERİRİZ

Üniversite öğrencilerinin birçok sorunu olduğunu ifade eden Ballı, “Üniversite hocaları ile yaptığımız görüşmelerde şu kanata vardık. Ne kadar fakülte açarsanız açın burada bir rektörlük binası olmadığı sürece üniversite hocaları derslerini anlatıp giderler. Rektörlük olursa rektörlerin yaşayacağı ya da ikamet edeceği yer Gölbaşı olacak. Bu da Gölbaşı’na katkı sağlayacaktır. Üniversite öğrencileri birçok defa ders çalışacak yer aradıklarını ifade ediyorlar. Gölbaşı’nda öğrencilere hitap edecek sosyal nitelikte bir yer yok. O yüzden de üniversitenin kapısından çıkar çıkmaz otobüse binip Ankara’ya gidiyorlar. Bu da Gölbaşı için büyük bir eksiklik. Biz sivil toplum örgütleri olarak bunu dile getirdik. Ama bu olguyu hayata geçirecek kamunun görevidir. Siyasi görüşü ne olursa olsun Gölbaşı’na katkı sağlayacak siyasiler somut projeler ortaya koyarlarsa biz her zaman bu projelerin arkasında ve destekçisi oluruz dedi.

HALA YER TAHSİS EDİLMEDİ

Yakup Odabaşı’nın yerel seçimler öncesinde derneklere yer tesis edeceği konusunda söz verdiğini ancak bu sözünü hala yerine getirmemiş olmasından dolayı da sitemlerini dile getiren Ballı, “Başkan Odabaşı seçim öncesinde STK’ların sıkıntılarını dinledi. En büyük sıkıntı yer tahsisi konusundaydı. Biz Kültür Merkezlerinden bir yer de olabilir demiştik. Seçim öncesinde kapımızı çalıp, yer tahsis edeceğiz denildi. Ama şuana kadar bir yer tahsis edilmedi. Seçim öncesinde adaylar süsledikleri vaatlerle kapımızı çaldılar. Ama seçimden sonra ne hikmetse bir türlü vaatlerini uygulamaya geçiremediler. Bir yola çıkıyorsanız elinde bir proje olması lazım ve projelerin uygulanabilirliğinin daha önceden tartışılmış olması lazım. Maalesef siyasiler bunu yapmıyor” dedi.

M.ZEKAİ ÖZCAN’A GÖNDERME

Göl-Bir-Der Başkanı Münür Ballı, AK Parti’den istifa ederek MHP’ye geçen Ankara Milletvekili M. Zekai Özcan’a da göndermede bulundu. Şahsı adına çok milletvekili tanıdığını ifade eden Ballı, birçok vaadin boş olduğunu bir örnekle açıkladı. M.Zekai Özcan’ı örnek göstererek sıkıntısını dile getiren Ballı, “Açmış olduğumuz kütüphane için kitap sözü veren ve geri dönüşü olmayan milletvekilleri biliyorum. Bunlardan biri de M.Zekai Özcan. Bunun gibi birçok örnek var. Biz verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Kendimiz için değil, Gölbaşı ve Gölbaşılılar için bunu istiyoruz” dedi. M.Zekai Özcan hakkında düşüncelerini ifade eden Ballı sözlerine şöyle devam etti: geçen dönem AK Parti Milletvekili bu dönem muhalefet partisinin milletvekili olmak Gölbaşı’na katkı sağlayacağı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla eğer yarın seçim startı verildi. Vekil adayları projelerini paylaşacaklar. Gölbaşı’na katkı sağlayabilecekler ise ne mutlu onlara. Sağlayamayacaklarsa hiç karşımıza çıkmasınlar” dedi.

UMUT TACİRLİĞİ YAPMASINLAR

Milletvekilleri ile ilgili olarak da somut projesi olmayanları ‘umut tacirliği yapmasınlar’ diyerek eleştiren Ballı, “4 yıl -10 yıl milletvekilliği yapanlar var. Bu görevi sürdürürken Gölbaşı’na hiçbir katkısı olamayan milletvekilleri bir dahaki seçimlerde karşımıza çıkmasınlar. Kimse umut tacirliği yapmasın. Biz şuna da varız. Proje üretemiyorlarsa proje de üretiriz. Yeter ki gerçek anlamda Gölbaşı’na katkısı olsun. Biz bunu istiyoruz. Gölbaşı sürekli gelişirken, Gölbaşı hala kent kültürüne ulaşamamışsa Gölbaşı’nın artık kaybedecek zamanı yok demektir. Hepimiz burada yaşıyoruz. Bakın etrafınıza hangimiz buradaki sosyal donatımlardan memnunuz. Hangi birimiz burada göllerin etrafında turizmle ilgili bir şeyler yapıldığına inanıyoruz. Gölbaşı’na yakışanı yapmamız gerekir” dedi.

GÖL-DER İLE ARAMIZDA REKABET YOK

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ballı, Göl-Der’in düzenlemiş olduğu ödül ve türkü şöleni ile ilgili de “Göl-Der bir etkinlik yaptı. Aksaklıkları herkes görebilir ama önemli olan olumlu şeyleri de görebilmektir. STK’da görev almanın ve yönetmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Her ne olursa olsun Göl-Der yöneticileri orada bir emek ortaya koydular. Bu emeği görmek gerekir” dedi. Göl-Der ile bu tür organizasyonlarda birlik ve beraberlik için de olur musunuz sorusunda ise Ballı, “Gölbaşı adına yapılacak tüm olumlu çalışmalarda Göl-Bir-Der olarak yer alır ve destek veririz. Eğer Göl-Der bu konuda bizden destek istemiş olsaydı elbette ki bu desteği verirdik. Ama böyle bir talep gelmedi. Göl-Der ile aramızda bir rekabet de söz konusu değildir. Zaten Gölbaşı’nda Dernekler Federasyonu kurmak istiyoruz. Bununla ilgili projemiz var. İnşallah haziran ayında resmen bu federasyonu kuracağız” dedi.

Bu haber toplam 1622 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.