1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. MHP lideri Bahçeli'den çarpıcı açıklamalar
MHP lideri Bahçeli'den çarpıcı açıklamalar

MHP lideri Bahçeli'den çarpıcı açıklamalar

Bahçeli, "MHP'den özür dilemediği sürece, el sıkışmanın bir anlamı olmaz" dedi.

A+A-

Hürriyet Ankara Temsilcisi Metehan Demir ve MHP muhabirleri Süleyman Demirkan ile Umut Erdem'in sorularını yanıtlayan Bahçeli, Başbakan'a el uzatırken çok düşünürüm şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN'A EL UZATIRKEN ÇOK DÜŞÜNÜRÜM

Şartlar gözönüne alındığında MHP'nin seçimden başarıyla ayrıldığını söyleyen Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan'a el uzatırken çok düşüneceğini belirtti, "El sıkışma gerektirebilecek bir samimiyet, diyalog kendisinde görünmüyor" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın MHP'ye yönelik çok haksız, yalan ve iftiralarla dolu söylemleri olduğunu anımsatarak, "Siyasi parti liderleri ile bir husumetimiz yok. Ama, 'Başbakan'a el uzatırken, çok düşünürüm' diye aklıma geliyor. El sıkışma gerektirebilecek bir samimiyet, diyalog kendisinde görünmüyor. MHP'den özür dilemediği sürece, el sıkışmanın bir anlamı olmaz" dedi. Bahçeli'nin değerlendirmeleri şöyle:

Demirtaş'la tokalaşmam

"Bir önceki yasama döneminin başında Ahmet Türk'le tokalaşmıştık. Yine aynı kareyi göreceğinizi zannetmiyorum, hayır elimizi uzatma gibi bir ortam oluşmaz. Meclis'te buna ihtiyaç hissedileceğini de sanmam. Çünkü, seçimler biter bitmez, zafer çığlıkları içerisinde söylenen çok şeyler var. Bunları dikkate alarak hareket etmek durumundayız. Bu söylemler çerçevesinde TBMM'ye gelmiş olanlara el uzatmak olmaz.

AKP ile rekabet mümkün değil

MHP, eldeki imkanlar ölçüsünde seviyeli bir seçim stratejisi izledi. Seçim propagandamız bir disiplin içinde yürütüldü. Tabii, bu şartlar altında AKP'nin propagandası ile rekabet etmemiz mümkün değildi. Ancak, karşılaştığımız çok değişik olaylar oldu. MHP'yi tamamen Meclis dışında bırakma gibi anti-demokratik bir uygulamanın acımasızca her alanda yürütüldüğünü gördük.

YSK yöneticilerini kınıyorum

Bunların başında YSK'nın aldığı tavır çok önemli. Bu YSK'nın bir mahkeme olma özelliğini kaybettiğini gösterdi ve AKP'nin 'Kara Propagandası'na YSK alet edildi. Bu çok acı bir durum. Bu, yargı için çok büyük bir lekedir. Sebebi de şudur; MHP'de gelişen olaylar çerçevesinde milletvekili adaylığından ve partiden ayrılmış olan kişilerin isimleri listelerden çıkarılmadı. Bu da AKP'nin çok büyük bir istismar alanı oldu. 'Çıkardık diye yalan söylüyorlar. MHP'ye oy verirseniz, bunlar seçilecek' diye AKP bunu kullandı. Bu kullanmaya alet olan kurum YSK'dır. Kendilerini kınıyorum.

Kaseti kullanmak utanç verici

Kaset tuzağını kuranları bulma konusunda, halen bize ulaşan bir gelişme yok. Şimdi onu bekliyoruz. Başbakan, artık seçim dönemini de aştığına göre; devleti işler hale getirsin. Bu olayları ne kadar uygun buluyor, ne kadar bulmuyor, bunun üzerine nasıl gidecek, araştırmasını yapması gerekiyor. Ama, seçim gününde kasetin meydanlardaki uygulamaları, propaganda aracı olarak Sayın Başbakan tarafından çok acı bir şekilde kullanılmış olması, gerçekten utanç verici bir durumdur.

MHP seçimde başarılı

MHP, bilinen şartlar altında girdiği seçimde başarılıdır. Bu seçim dönemindeki gelişmelere MHP'den başka hiçbir siyasi parti direnç gösteremezdi."

Affetmem

Bahçeli, kaset skandalı sonrasında partiden ihraç edilen, ancak milletvekili seçilen İhsan Barutçu ile ilgili de şöyle konuştu: Meclis Genel Kurul sıralarında nerede oturursa otursun. Genel Kurul'da kimin nerede oturacağını biz tayin etmiyoruz. MHP ile herhangi bir şart altında ilişkisi olmayacaktır. Kendisinin MHP'liliği, MHP'deki konumu üzerinde bir tartışma yapmıyoruz. Ancak, şu an için MHP ile ilişkisi kesilmiştir. Gelecekte de beraber olacağımız kanaatinde değilim. Çünkü, MHP'nin böyle bir eşiğinde, bu, uygun bir davranış olmadı. Kendisini affetmem."

Kılıçdaroğlu'na yapılan yanlış

Bahçeli, CHP'yi de şöyle değerlendirdi: "CHP'nin iç işlerine karışmak istemem. Ama, seçimden yeni çıkmış bir siyasi partinin, daha 24 saat bile geçmeden basında bu şekilde yansıyan bir tartışma zeminine sürüklenmesini doğru bulmuyorum. Henüz, kesinleşmiş sonuçlar dahi yokken 'başarılı-başarısız' tartışması yanlıştır." Bahçeli, kaset tuzağı nedeniyle seçimlerden önce Başkanlık Divanı'ndan 9 çalışma arkadaşının istifa ettiğini anımsatarak, "Pazar Günü Merkez Yönetim Kurulu ve İl Başkanlarımızla toplanacağız. Önce, boşalan üyelikler için MYK'ya yedekler çağrılacak. Sonra da MYK içinden yeni arkadaşlarımız seçilecek" dedi

Bu haber toplam 1656 defa okunmuştur
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.