1. HABERLER

  2. Muş'tan Gölbaşı'na Gönül Köprüsü
Muş'tan Gölbaşı'na Gönül Köprüsü

Muş'tan Gölbaşı'na Gönül Köprüsü

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen ve Turcell’in destekleri ile düzenlenen "Gönül Köprüsü Projesi" kapsamında Gölbaşı, Muş'tan gelen öğrencileri ağırladı

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen ve Turcell’in destekleri ile düzenlenen "Gönül Köprüsü Projesi" kapsamında Gölbaşı, Muş'tan gelen öğrencileri ağırladı. 40 kişilik gurup Muş’tan Ankara’ya gelerek, Ankara’yı tanıma fırsatı buldu. Gölbaşı’nın ev sahipliği yaptığı programda hiç şehir dışına çıkmamış olan öğrenciler ilk defa uçağa binmenin ve farklı yerler görmenin mutluluğunu yaşadı.

Gölbaşı Nuriye Atabaş Erkek Öğrenci yurdunda ağırlanan öğrencileri Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Sayın Murat Bey Balta ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı da yalnız bırakmadı. Öğrencilerin heyecanlarına ve mutluluklarına ortak olan Balta ve Balcı, Muş’lu öğrencilerle teker teker sohbet ederek, yaşadıkları anılarını kendi ağızlarından dinledi.

foto-galeri-ikon.20110521123625.jpg

HAYALLER RENKLENECEK

Nuriye Atabaş Erkek Öğrenci Yurdunda bir araya gelen heyet akşam yemeğinin ardından konferans salonunda toplandılar. Muşlu öğrencilerle yapılan toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı Gönül Köprüsü projesi ile birlik ve beraberlik duygularının daha da pekiştiğini kaydetti. Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Sayın Murat Bey Balta da öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımız bizler için büyük önem taşıyor” diyerek, “ Ruhsal gelişimin küçük yaşlarda sağlanan imkânlarla şekillendiğine inanıyoruz. Çocuklarımızın vizyonunu genişleteceğine ve ülkemizin sahip olduğu doğal ve kültürel güzellikleri keşfetmelerini sağlayacağına inandığımız ‘Gönül Köprüsü Projesi bu anlayışla başlatılmıştır. Çocuklarımızın, içinde bulundukları şehirlerin dışına giderek, hem paylaşmayı farklı düzeylerde yaşamalarını, hem de bilgilerini, deneyimlerini geliştirmelerini arzuluyoruz. Deneyimleri geliştikçe geleceğe inançları, umutları güçlenecek, hayalleri renklenecek. Ülkemizdeki bağların daha da güçleneceği ve zihinlerdeki mesafelerin azalacağına inanıyoruz” dedi.

Balta önümüzdeki yıllarda bu projenin daha da kapsamlı yapılacağını belirterek, Muşta’ki okullarla Gölbaşı’ndaki okullar arasında kardeş okul projesini hayata geçirmek için ilk adımı attı. Muşlu öğrenci ve öğretmenlerle sohbet eden Balta, kardeş okul projesini yakında takip edeceğini vurgulayarak, birlik ve beraberliğin daha da pekişmesi için çalışmalar yürüteceği noktasında öğrencilere söz verdi.

Gönül Köprüsü projesinin çok önemli çalışmalar yaptığını dile getiren Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey Balta, “Gönül Köprüsü özellikle çocuklarımızı daha sık bir araya getirmek, onları kaynaştırmak, aynı duygular etrafında kenetlendirmek, ayrıca ülkemizin başka yerdeki güzellikleri, kültürlerini yemeklerini yaşam tarzlarını tanımalarını ve görmelerini sağlama adına da bu program uygulanıyor” diyerek “Şuana kadar Türkiye’de 4 yılda toplam 141 bin öğrencimiz Gönül Köprüsü projesinden yararlandı. Ayrı ayrı şehirlerde yaşayan gençlerimiz sevgiyle birbirlerine bağlanarak kaynaştıklarına şahit olduk. Farklı kültürleri birleştirerek bu çocukları birbirleriyle kaynaştırıyoruz” dedi.

HEPİMİZİN KARDEŞ OLDUĞUNU GÖRDÜM

Yapılan konuşmaların ardından Muşlu öğrenciler teker teker söz alarak gezi boyunca yaşadıklarını katılımcılara anlattılar. Mutlulukları gözlerinden okunan öğrenciler, kimi zaman gözyaşlarını da tutamadı. İlk defa şehir dışına çıkan, yapılan Türkiye gezilerinde ilk defa denizi gören öğrenciler, katımcılara da duydu dolu dakikalar yaşattılar.

Muş’ta zor şartlar altında okuduğunu ve öğrenim gördüğü süre içerisinde yaşadıklarını anlatan Suzan Karakuş konuşmakta zorlandı. Düşüncelerini dile getirirken konuşmakta güçlük çeken Karakoç, kendini çok şanslı gördüğünü ifade ederek, konuşmasında da ince mesajlar verdi. “Ben okumayı çok seviyordum” diyen Karakuş, “İlkokuldan sonra köyümüzde ortaokul yoktu ve ailemin maddi durumu da iyi değildi. Rabbime çok dua ettim okuyabilmek için. Daha sonra ailemi de ikna ederek köyümüze yakın olan bir Ortaokula yazıldım. Orada okudum. 7. sınıfına geçtiğimde Gönül Köprüsü projesi ile tanıştım ve ilk kez şehir dışına çıktım. Trabzon’a gittik. İlk kez denizi gördüm. Oranın insanlarını, farklı kültürleri tanıma fırsatı buldum. Kültürler farklıydı ama düşünceler değil. Ben bu gezilerde hepimiz kardeş olduğunu gördüm. Hepimiz eşittik. Bugün Fen Lisesi’nde okuyorum. Gönül Projesi kapsamında bakış açım değişti. İnşallah liseyi bitirdiğimde psikoloji danışmanı olmak istiyorum. Bize bu fırsatı veren herkese de teşekkür ediyorum” dedi.

Gölbaşı’nda ağırlanan Muş’lu öğrenciler katılımcılara programda tam anlamıyla müzik ziyafeti veridiler. Seslendirdikleri türkülerle programa renk katan öğrenciler, mutluluklarını da ‘Muşluyuz, mutluyuz, gelecekten umutluyuz” diyerek, ifade ettiler.

Nuriye Atabaş Erkek Öğrenci Yurdu’nun yapımında emeği geçen hayırseverlerin de bulunduğu programda katılımcılara Muş’lu öğrencilerle ayrı ayrı sohbet ederek, anılarını paylaştılar.

İSTEKLERİ NOT ETTİ

Muş'un Bulanık, Malazgirt, Varto, Korkutve Hasköy ilçelerindeki lise düzeyindeki okullardan seçilen öğrenciler, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey Balta’ya da isteklerini ilettiler. Öğrencilerin isteklerini teker teker not eden Balta’nın göstermiş olduğu ilgi ve alakadan çok memnun olduklarını vurgulayan Muş’lu öğrenciler, bu projede yer almış olmaktan dolayı da çok mutlu olduklarını belirttiler.

BAŞARI ENGEL TANIMIYOR

Muşlu öğrencilere rehberlik eden Matematik ve rehber öğretmen Huri Oktaygil ise Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey Balta’ya ayrıca teşekkür etti. Oktaygil, ODTÜ Mezunu ve 4 dil bilen engelli ablasının Milli Eğitime atanmak istediğini kaydederek, “Ablam engelli olduğu için belediyeden yardım alabilirdi. Ama bunu istemedi. 1 yaşında çocuk felci geçirdi. Ailem ablamı sırtında okuttu. O da bu emeklerin karşılığını fazlasıyla verdi. İngilizce öğretmeni oldu. Ama engelli olduğu için bu çok zordu. Biz müdürümüz sayın Murat Bey Balta’ya durumu anlattık. Ablamın sadece beni hizmet yapabileceği bir okula verilmesini atanmasını istedik. Şuanda 8 yıldır Ankara’da aynı okulda hizmet veriyor. Müdürümüz sağolsun bu isteğimizi geri çevirmedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Nuriye Atabaş Erkek Öğrenci Yurdunda düzenlenen program sonunda Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey Balta öğrencilere Ankara ve Gölbaşı anısına hediye takdim ederek, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu haber toplam 3505 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.