1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özkök: Bir beyaz Türk'ün seçim sonrası hissiyatı
Özkök: Bir beyaz Türk'ün seçim sonrası hissiyatı

Özkök: Bir beyaz Türk'ün seçim sonrası hissiyatı

Seçimlerden AKP galip gelince Beyaz Türk olarak Ertuğrul Özkök ne hissetti?

A+A-

Seçimden bir gün sonra en çok Hürriyet yazarlarının ne diyeceği merak ediliyordu.. Ancak hafta başında Ahmet Hakan, Yılmaz Özdil ve Ertuğrul Özkök yazmamıştı.. Bugün Hürriyet yazarları köşelerindeydi. Hepsi seçimlere dair izlenimlerini yazmıştı..

Ertuğrul Özkök, "Usta, ustalık nedir" başlıklı yazısında "Bir "Beyaz Türk'ün" önceki gece itibariyle, "hissiyatı" nedir? Tabii ki, "derin bir hüsran". "Düş kırıklığı." Biraz daha da artmış bir korku." cümleleriyle seçim sonuçları sonrası hissiyatını açıkladı.

Özkök, İtirafla başladığı yazısını Erdoğan'ı kutlayarak bitirdi..

Tabii ki, “derin bir hüsran”. “Düş kırıklığı.” Biraz daha da artmış bir korku.

İNKÂR EDİLEMEYEN

Bir “Beyaz Türk’ün”, önceki gece itibariyle, inkâr edemeyeceği şey nedir? “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın inkâr edilemez başarısı.”

Gece oturup kendi açımdan da bir analiz yaptım. Durumum şöyle: Bazı düşüncelerim “çok duygusal” bazıları ise çok “gerçek”. ? Duygusal olanlarını, kendim yönetmek zorundayım. Ama gerçek olanları, bütün Türkiye’nin üzerinde düşünmesi gereken sorunlar.

YENİ BİR CHP YARATTI

Kendi açımdan:

MEMNUNUM Çünkü defalarca söylediğim gibi, Erdoğan ve AK Parti’nin yaptıklarının yüzde 70’ini çok başarılı buluyorum. Demek ki Türkiye büyümeye, yollarını, sağlık sistemini, ekonomisini geliştirmeye devam edecek.
MEMNUNUM Çünkü Türkiye demokratikleşme yolundaki gelişmesine devam edecek.
MEMNUNUM Çünkü çevresindeki bütün ülkeler karmakarışıkken, Türkiye demokratik bir seçim daha yaptı.
MEMNUNUM Çünkü bu seçim CHP’nin klasik statükocu politikasını değiştirdi ve yeni bir lider, yeni bir CHP yarattı.
MEMNUNUM Yüzde 10 gibi insafsız bir seçim barajına rağmen, 36 bağımsız Meclis’e girdi. Bunlar arasında, Meclis’te 1965’teki canlı ruhu canlandıracak yeni ve parlak isimler var.

ERDOĞAN ALDIĞI OY ONU RAHATLATACAK MI

Buna mukabil.
KARARSIZIM Acaba Erdoğan’ın aldığı oy, geçtiğimiz dönemde yapılan yanlışlıklar için de bir tür “Yola devam vizesi” olarak mı yorumlanacak.
KARARSIZIM Yüzde 50 oy başarısının Başbakan üzerinde nasıl bir etki yapacağını ölçemiyorum. Aldığı oy onu rahatlatacak, halkın her kesimini, aydınların mesafeli kısmını daha iyi anlamaya mı çalışacak? Yoksa, otoriter kişilik yapısını daha da pekiştirmek için bir vize olarak mı kabul edecek?
KARARSIZIM Erdoğan ve AK Parti’nin aldığı oy başka taraflarda, mesela, poliste, maliyede, yargıda nasıl yorumlanacak bilemiyorum.

ALMANYA - FRANSA SEÇİMİ

Ama asıl düşündüğüm şey şuydu:

- Almanya seçim yapıyor. Bir parti kazanıyor, bir parti kaybediyor. Ama tanıdığım Almanların hiçbiri “derin bir hüsran veya ölçüsüz bir zafer” duygusu yaşamıyor.

- Fransa’da Sarkozy gibi bir isim geliyor. Hiçbir Fransız arkadaşım, “Eyvah mahvolduk. Şimdi biz ne olacağız” duygusuna kapılmıyor. Öyleyse; benim tanıdığım insanlarda neden böyle bir duygu var? Bence ülke olarak ilk işimiz, seçimi herkesin gözünde “meşru bir alternans”a çevirecek psikolojiyi yaratmak olmalı. Önceki gün yaptığımız iş “demokratik bir seçimden” ibaret olmalı. Ona, “tarihi”, “yaşamsal” anlamlar veren, bir bölümümüzün gözünde “hayatını altüst edecek” duygulara yol açacak psikolojik iklimi değiştirmemiz lazımdır.

ERDOĞAN'A HELAL OLSUN

Başbakan Tayyip Erdoğan’ı canı gönülden kutluyorum. Türk siyasi tarihinde eşi neredeyse hiç görülmemiş bir zafere imza attı. Gerçek bir siyasi lider olduğunu bir kere daha kanıtladı. Balkon konuşmasında “helalleşmekten” söz etti. Eğer “Helalleşelim” dediği milyonlarca insan arasında ben de varsam, açık açık söylüyorum. “Helal olsun.” Hem başarınızdan dolayı helal olsun. Hem de seçim kampanyasında size kızdığım şeylerden dolayı, hakkım helal olsun. Gönlümdeki sayfa beyazdır. Tek beklentim, biz de kırıcı şeyler yaptıysak, onun da “Helal olsun” diyebilmesi. Benim gibi milyonlarca insana, “Merak etmeyin, yaptığımız iş seçimden ibarettir” duygusunu yerleştirmesi.

USTALIK DÖNEMİ NEDİR

Sorsalar; “Ustalık dönemi” nedir? Bana göre, bu dönemin ustalığı, “Erdoğan yüzde 50 oy aldı, şimdi hepimizin hayatını karartacak” diyen insanlara şu cevabı vermektir: “Bu benim son dönemim. Ama öyle bir başbakan olacağım ki, sizler ‘Bir dönem daha devam edin’ diyeceksiniz”. En büyük ustalık, korkuları silmek, adaleti getirmek, vicdanı devreye sokmak. Yüzde 50’nin üzerinde bir de yüzde 50 beyaz gönül oyu eklemektir.

BAŞBAKAN KUCAK AÇIYORSA BİZ DE AÇMALIYIZ

Gece epey ilerlemişti. Bir de şunu düşündüm. Helalleşmek karşılıklı bir şeydir. Başbakan kucak açıyorsa, biz de kucak açmalıyız. Karşılıklı cephelerde olarak “saf tutmayı” denedik. Netice ortada. Bir de “saf insan” olmayı deneyelim. Bakarsınız, herkesin herkesi ikna edeceği haklı yanları vardır.

SEN KİMSİN GAZEL OKUYORSUN

Zafer coşkusu içindeki biri çıkıp sorabilir: “Hadi len, sen kimsin de gazel okuyorsun?” Söyleyeyim: Sahilde yaşayan, hezimet duygusu yaşamayan, ama soracak soruları olan bir Beyaz Türk... Sadece buyum...

Bu haber toplam 1651 defa okunmuştur
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.