1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK'nın son kanlı planı
PKK'nın son kanlı planı

PKK'nın son kanlı planı

Son aylarda saldırılarını arttıran terör örgütünün son kanlı planı ele geçirildi..

A+A-

29 Temmuz'da uygulamaya konulan PKK'nın yeni korkunç planı, güvenlik birimlerinin eline geçti.

Şehir içi suikastlar artırılacak. EylemlerRamazan'da sürecek. Halka zorla silah dağıtılıp 'özerklik' fiiliyata geçirilecek.PKK'nın anayasa yapım sürecini engellemek için kanlı bir eylem planı yaptığı belirlendi. Yazı kana bulayacak projenin başlangıç tarihi 29 Temmuz. Terör örgütünün 30 Ağustos törenlerine yönelik sabotaj girişimi de güvenlik birimlerinin istihbarat raporlarına girdi. Örgütün Dağlıca Karakolu'nu yeniden basmayı planladığı ortaya çıktı

Bugün gazetesinden Güngör Ergün'ün haberine göre, terör örgütü PKK'nın kanlı eylem planı deşifre oldu. 29 Temmuz'u başlangıç olarak belirleyen terör örgütününbu tarihten itibarenyaygın eylemplanı için düğmeye bastığı belirlendi. Bölge halkının yoğun bir şekilde silahlandırıldığı bildirilirken, PKK'nın silahlı kanat sorumluluğuna yeniden Fehman Hüseyin'in getirilmesiyle birlikte tüm bölgelerde eylemlerin artırılması talimatının verildiği vurgulandı. Geçmiştekilerden farklı olarak bu kez eylemlerde ses getiriciliğin esas alındığı tespit edildi.

RİSKİ AZ ZARARI YÜKSEK EYLEMLER

Güvenlik birimleri tarafından hazırlanan istihbarat raporunda şok detaylar yer aldı. PKK'nın temmuz ayında tırmandırdığı saldırılarla ilgili yapılan değerlendirmelerde, bu saldırıların "daha önce denenmemiş farklı tarzda, istihbarata dayalı, uzun süreli keşif ve gözetleme sonrası, riski az, etkisi yüksek, güvenlik güçlerini araziye çıkamaya zorlayıcı ve güvenlik güçlerinin zayıf anlarında" yapıldığı belirlendi.

Çukurca'da bir astsubay ile bir uzman çavuşun şehit edilmesi, Yüksekova'da iki uzman çavuşun sivil kıyafetli olarak evlerinden çıkıp işe giderken kalleşçe arkalarından vurularak şehit edilmesi ve ana yollarda art arda patlayanmayınların kanlı planının bir parçası olduğuna işaret ediliyor. Güvenlik güçlerinin il ve ilçe merkezlerinde çoğunlukla evlerinden çıkarken uğradığı silahlı saldırılar biçiminde görülen eylemlerin neredeyse tamamı susturucu silahlarla gerçekleştirildi. Eylemlerin kentlerde de yapılması talimatı doğrultusunda TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) mensubu teröristlere susturuculu silah aktarımının yapıldığı tespit edildi.

Hakkâri, Van, Muş, Bingöl, Diyarbakır ve İstanbul'u ilk hedef seçen Suriyeli terörist Fehman Hüseyin, kamu görevlilerine, ailelerine, kamu araçları ve binalarına saldırılar düzenlenmesi talimatı verdi. Bazı isimleri özel hedef seçen Hüseyin, Karlıova Kaymakamı'nı açıkça tehdit etti ve öldürülmesi gerektiğini söyledi.Önceki yıllarda bölge insanının dini duygularından çekindiği için Ramazan'larda saldırılarını azaltan terör örgütünün, kanlı plan doğrultusunda bu kez Ramazan ayında da eylemlerini artırarak devam ettireceği belirtildi.

30 AĞUSTOS'U KANA BULAMA PLANI

Toplumda infial uyandıracak eylemler için 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri ve provaları esnasında eylemler planlandığı öğrenildi. Tören korteji ve izleyici halkın hedef alınacağı saldırılarda canlı bomba, sabotaj ve suikast tipi eylemler yapılabileceği belirtiliyor. Örgüt, metropollerde canlı bomba, sınır hattında ise yine Türkiye'yi sarsacak karakol baskını hedefliyor. Bu çerçevede Dağlıca Karakolu'nun tekrar basılacağına yönelik istihbarat bilgisi elde edildi.

HAKKÂRİ'YE 30 KM MESAFEDE KAMP

Örgütün büyük etkinlik sağladığı Yüksekova ve ayaklanma içinHakkari'de halka silah dağıtıldığı belirlendi. Her eve bir uzun namlulu silah verilmesi planlanırken, bölgede dağıtılan tabanca sayısı tahmin edilemiyor. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerdeMardin'de silah yüklü bir kamyonun yakalandığına dikkat çekiliyor.Örgütün Hakkâri'de silahlı terörist sayısını 300'den 700'e çıkardığı, il ve ilçelerdeki değişik noktalara yüzlerce kilo, binlerce adet patlayıcımadde sevk ettiği, bunların bir kısmının da komşu illere dağıtıldığı belirlendi. ÖrgütünHakkâri'ye 30 kilometre uzaklıktaki Kavaklı Kampı'nda vergi toplama, adalet komisyonları kurma, eylem plan ve uygulamaları yaptığı tespit edildi. PKK'nın Kavaklı bölgesinde özerkliği fiili duruma çevirmeye çalıştığı kaydediliyor.

TSK operasyonları PKK sitesinde

PKK'nın sınır sızmalarına yönelik istihbarat zafiyeti yaşanırken, TSK'nın operasyonlarıyla ilgili sızmalar tespit edildi. Bölgedeki operasyon planlarının operasyondan önce PKK'nın internet sitesi olan ANF'de yayınlandığı belirlendi.

AK PARTİ'YE OY VERENLER SORGUDA

PKK seçimöncesi bölgede AKParti için yüzde 10 sözde seçim barajı belirledi. AK Parti'nin bu oranın üzerine çıktığı bölgelerde özellikle de köylerde PKK'nın baskısı korkunç boyuta ulaştı. Sözde adalet komisyonları ile başlatılan yargılamalar sonucunda halka 100 bin liralarla ifade edilen cezalar kesilmeye başlandı. Şemdinli'de AK Parti'nin oy oranının yüksek olduğu bir köyde, köyün imamının tıpkı Hakkâri'de geçen yıl Ramazan ayında şehit edilen imam Aziz Tan gibi infaz edileceği konuşuluyor.

TERÖRİSTLER YAYLADA EĞLENİYOR

Diyarbakır'da gerçekleştirilen adam kaçırma hadisesininHakkâri'de de uygulanacağı konuşuluyor. Hakkâri'deki bütün köy ve ilçe merkezlerine silahlı PKK militanlarının gönderilerek propaganda ve gövde gösterisi yaptığı kayıtlara girerken, teröristlerin kalabalık gruplar halinde bölgedeki yayla şenliklerine silahlarıyla birlikte katılarak eğlenmeleri ve halkla iç içe oldukları görüntüsü vermelerinin bölge halkının devletten umutsuzluğa düşmesine neden olduğuna işaret ediliyor.

Bu cihazlar başarı için şart

Terörle mücadele uzmanları güvenlik güçlerinin teknik imkanlarının yetersizliğine vurgu yapıyor. Uzmanlara göre örgütün mevcut imkânlarla bitirilemeyeceği dikkate alındığında terörlemücadele, son teknoloji silah ve teçhizatla donatılmış profesyonel birliklerle yapılmalı. Yüzde 100 yerli sermaye ve Türk mühendisleriyle yapılacak bu silahlar için TÜBİTAK,ODTÜve Boğaziçi gibi bilimsel çalışmalarıyla tanınan kuruluşlarla, savunma sanayinde öne çıkan özel şirketlerle ortak projeler yürütülebilir.

Terörle etkin mücadele için şu teknik imkanların güvenlik güçlerine kazandırılması gerekiyor: Termal özelliğe sahip uydular devreye girmeli Binlerceaskerinpusuyaçıkıpdayapamadığı uydu vasıtasıyla üstelik hiçbir ölü bölge bırakmadan yapılabiliyor.Nokta koordinatına göre tespit edilen teröristler uçak, helikopter veya yerden atılacak akıllı bombalar ile tam bulunduğu yerde etkisiz hale getirilebilir. Silahlı İnsansız Hava Araçları (Predatörler) Dünyada bu silahı şimdilik sadece ABD ve İsrail yapabiliyor. Üçüncü bir ülke yok. Bir an önce Predatörler devreye girmeli. Asıl olan bunu Türkiye'nin kendisinin üretmesi. Çünkü İsrail'den alınan İnsansız Hava Aracı (İHA) Heronlar iki ülke arasında kriz çıktığında işlevsiz kaldı.

İsrail kriz anında tüm teknisyenlerini çekti. İHA'lar uçurulamadı. Ayrıca motoru arızalı diye İsrail'e gönderilen 8 adet İHA hâlâ gelmedi. Asimetrik ve stratejik bir silah olan Predatörlere sahip olunması halinde örgütün dağ kadrosu iş yapamaz hale getirilir. Bu silahlar örgütün tüm lider kadrosunu nerede olursa olsun bulur ve etkisiz hale getirebilir, kamplarındaki örgüt elemanlarını topluca imha edebilir.

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.