1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Polise destek projeleri hayata geçirilmeli
Polise destek projeleri hayata geçirilmeli

Polise destek projeleri hayata geçirilmeli

Güvenlik hizmetlerinde de benzer projelerin geliştirilmesi gerektiğini belirten Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Polise Destek (POLDES) veya Güvenlik Hizmetlerine Destek (GÜVENDES) Projesi ile emniyet hizmetlerinin altyapı çalışmalarına katkı sunulacağı

A+A-

Türkiye’de son yıllarda uygulamaya konulan Köy Altyapısını Destekleme ( KÖYDES) ve Belediyelerin Altyapılarını Destekleme (BELDES) Projesi ile köyler ve küçük ölçekli beldelerin altyapı çalışmalarına hız verildi. Benzer bir destek iseteği de emniyetten geldi.

Devletin imkanlar dahilinde ihtiyaçları karşıladığının altını çizen Emniyet Müdürü Yılmaz, yıllardır bitirilemeyen emniyet binaları, binası olmayan ilçe emniyet müdürlükleri, eskiyen polis merkez binaları, 15 yaşındaki polis araçları gibi sıkıntıların önüne POLDEs projesiyle geçilebileceğini kaydetti.
Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, 'Emniyet hizmetlerine finansal kaynak projesi teklifi' adlı makelesinde konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.Yılmaz, emniyet teşkilatının, genel güvenliğin sağlanması suç işlenmesinin önlenmesi, ceza adaletinin gerçekleştirilmesi, temel hak ve özgürlüklerin korunması, demokrasinin geliştirilmesi adına kamu hizmeti sunan kuruluşlardan biri olduğunu söyledi. Hizmetin kalitesinin daha da arttırılmasının emniyet teşkilatına aynı oranda değer ve destek verilmesi ile mümkün olacağını anlatan Yılmaz, “Emniyet hizmeti geçmişte insana dayalı bir sektör idi ancak günümüzde teknoloji yoğun bir sektördür. Her biri milyanlarca TL’lik bütçe gerektiren MOBESE benzeri sistemleri, eğitim ve sağlık tesisleri gibi her bir yerleşim biriminde yaygınlaştırmadan suçların işlenmesini önlemede ve işlenmiş suçların faillerini belirlemede daha fazla başarılı olabilmek mümkün değildir. Ayrıca ‘siber terörizm’ kavramının yaygınlaştığı, bomba yapımının internetten öğrenildiği bir bilgi çağında bilişim sektörünü yakından takip etmeden ‘ilim-cürüm savaşında’ da galip gelemeyiz. Bu nedenle nasıl KÖYDES ile köy altyapı hizmetlerini tamamlıyor, BELDES ile finanssal gücü olmayan yerlerde şehir altyapısına destek olunuyorsa, bu kez de POLDES ya da GÜVENDES adı ile emniyete destek projeleri hayata geçirmekte yarar görülmektedir” dedi.

GÜVENLİK HİZMETLERİNE DESTEK YENİ MODELLE ELE ALINMALI
KÖYDES projesiyle köylerin altyapı çalışmalarının eksiksiz tamamlandığına dikkat çeken Emniyet Müdürü Yılmaz, güvenlik hizmetlerine desteklerin yeni modelle ele alınması gerektiğini dile getirdi. Merkez Nilüfer ilçesinde inşaatı süren Bursa Emniyet Müdürlüğü hizmet binasının 12 yıldır bitirilemediğine dikkat çeken Yılmaz, eskiyen polis merkezlerinin de daha iyi hizmet verilebilmesi için yenilenmesinin şart olduğunu kaydetti. Güvenlik hizmetlerine verilen destekleri inkar etmediğini belirten Bursa İl emniyet Müdürü Halil Yılmaz şunları kaydetti: “Biz inkar etmiyoruz, ama bu destekler yeni bir modelle ele alınmalı. Daha evvel devletimiz köylere elektrik, su gibi altyapı hizmetleri götürmüyor muydu? Ama KÖYDES ile hizmetler daha da artırıldı. Benzer projeyle emniyet hizmetlerine de destek verilebilir”.

Bu haber toplam 3728 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.