1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Protestocular iş makinelerini polisin üzerine sürdü
Protestocular iş makinelerini polisin üzerine sürdü

Protestocular iş makinelerini polisin üzerine sürdü

Diyarbakır'da YSK'nın 12 bağımsız adayı veto kararını protesto etmek isteyen göstericiler polisle çatıştı.

A+A-

Foto galeri için tıklayın

BDP binası önüne getirilen belediyelere ait iş makineleri polisin üzerine sürülünce, çevik kuvvet ekipleri, araçların camlarını taş ve coplarla kırdı.

Diyarbakır’da YSK’nın veto kararını protesto etmek isteyen yaklaşık 5 bin kişi BDP il binası önünde ellerinde Abdullah Öcalan ve PKK flamaları ile 5 Nisan Mahallesi’ndeki demokratik çözüm çadırına yürümek için toplandı. BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bağımsız milletvekili adayı Nursel Aydoğan, BDP Yenişehir İlçe Başkanı Baki Karadeniz, Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak ile görüşerek, yürümek istediklerini söyledi.

BU ŞEKİLDE YÜRÜYEMEZSİNİZ

Emniyet Müdür Yardımcısı Burunak, "Emine hanım, bu şekilde yürümenize izin veremem. Örgüt bayrakları, molotof kokteylleri, bazı bez parçaları ve yüzleri maske ile örgüt propagandasının yapılmasına izin veremeyiz" dedi.

İŞ MAKİNALARIYLA BARİKAT KURDUK

Bunun üzerine Emine Ayna, "Ya bırakın Allah aşkına. Bu ülkenin başbakanının görüştüğü bir kişi için bez parçası diyemezsiniz. Bakın size kolaylık sağlansın diye bir güzergah seçtik" dedi. Burunak ise "Emine hanım bu iş makinlarının ne işi var. Yani bunu neden yapıyorsunuz" sorusuna karşılık Ayna, "Açık söylemek istiyorum. Polislerin ve polis araçlarının binamıza girmemesi için barikat kurduk bu araçlarla" dedi.

MASKELİ GÖSTERİCİLER POLİSE SALDIRDI

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine BDP’liler kısa bir durum değerlendirmesi yapmak üzere Emniyet Müdür Yardımcısı Burunak’ın yanından ayrılırken, yüzleri maskeli göstericiler polise taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırmaya başladı. Çevik kuvvet polisinin de karşılık vermesi sonucu ortalık bir anda savaş alanına döndü.

İŞ MAKİNALARI POLİSİN ÜZERİNE SÜRÜLDÜ

Olaylar sırasında Bağlar ve Yenişehir belediyelerine ait barikat olarak kullanılan bir traktör ve kepçedeki sürücüler, araçları resmi ve sivil polislerin üzerine hızla sürmeye başladı. Çevik kuvvet polisi taş, gaz bombası ve plastik mermilerle ateş ettiği traktör kepçeyi yaklaşık 200 metre sonra durdurdu ve araç sürücüsü gözaltına alındı.

POLİS İŞ MAKİNELERİNİ CAMLARINI TAŞ ATARAK KIRDI

Daha sonra barikat olarak kullanılan iş makinalerinin camlarını taş ve copla kıran çevik kuvvet polisi, araç lastiklerini ise bıçaklarla patlattı. BDP seçim otobüsüne de taş, cop, gaz bombaları ve plastik mermi atıldı. Göstericilerin girdiği BDP il başkanlığı binasına tazyikli su ile müdahale edilirken, binanı camları kırıldı.
Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Nursel Aydoğan’ın içeride bulunduğu sırada parti binasına da biber gazı sıkan çevik kuvvet polisini, güvenlik şubeye bağlı polis memurları sakinleştirmeye çalıştı.

GÖZALTINA ALINANLAR AK PARTİ BİNASINA GÖTÜRÜLDÜ

Göstericilerde çok sayıda molotof kokteyli ve havai fişek ele geçiren çevik kuvvet polisi, olaylar sırasında gözaltına aldığı çok sayıda BDP’liyi, 200 metre mesafedeki AK Parti İl binasına götürdü. Gözaltına alınan göstericiler buradan emniyete götürüldü.

BDP İl Başkanı Mehmet Ali Aydın ve Yenişehir İlçe Başkanı Baki Karadeniz, olaylar sakinleştikten sonra kısa bir açıklama yaptı. Amaçlarının YSK kararını protesto etmek üzere bir yürüyüş düzenlemek olduğunu belirten Aydın, "Ancak polisin orantısız güç kullanımına maruz kaldık. Binamızın halini görüyorsunuz. Milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız içerdeyken biber gazı sıktılar. Gaz bombası attılar, taş atıp camlarımızı kırdılar" dedi.

OLAYLAR ÇIKTI, SİLOPİ’DE 1 ÇOCUK YARALANDI

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde izinsiz gösteri yapan göstericiler polisle çatıştı. Cudi Mahallesi’nde gösteri yapan grup, önlem alan polise taş ve molotof kokteyli ile saldırdı. Polis grubu dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Yaşanan olaylar sırasında bakkala gitmek üzere evinden çıkan 9 yaşındaki Zeliha Kesik adlı kız çocuğu, karnına isabet gaz bombası nedeniyle yaralandı. Silopi Devlet Hastanesi’ne götürülürek, Kesik’in iç kanama geçirdiği belirtildi. Kesik’in tedavisine hastanede devam edilirken, Cudi Mahallesi’ndeki olaylar sürüyor.

NUSAYBİN’DE YOLLARI KAPATTILAR

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Hüseyin Önder Caddesi, Şirin Bulvarı ve Demiryolu üzerinde toplanan göstericiler, ateşler yakarak yolları barikatlarla kapattı. Göstericiler polisa taş ve havai fişekler atarken, polis göstericileri gaz bombası ile müdahalede bulundu.

YÜKSEKOVA'DA KARIŞTI

Hakkari kent merkezinin ardından kepenklerin kapalı olduğu Yüksekova ilçesi'nde de olaylar çıktı. YSK'nın aldığı kararı protesto etmek ve basın açıklaması yapmak üzere kalabalık, Cengiz Topel Caddesi üzerinde toplandı.

Basın açıklamasını BDP üyesi Osman Dara okudu. Dara, YSK'nın kararını kınadıklarını, bunun siyasi bir soykırım olduğunu ve bu karara karşı herkesin duyarlı olması gerektiğini söyledi.Yapılan basın açıklamasını ardından yaklaşık 2 bin kişi, Demokratik Çözüm Çadırı'na doğru yürümeye başladı. Bu sırada gurubun arasında bulunan bazı kişilerin sağa, sola ve polislere taş atmaya başlaması üzerine olaylar çıktı.

Ortalık bir anda savaş alanına dönerken, polis göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı.

ŞIRNAK'TA YSK'NIN VETO KARARINA 'MASKELİ' TEPKİ

ŞIRNAK'ta, Yüksek Seçim Kurulu'nun, 12 bağımsız milletvekili adayı ilgili kararını protesto eden bir grup, adaylıkları veto edilen bağımsız milletvekili adaylarının maskelerini takarak, oturma eylemi gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan KESK'e bağlı Eğitim Sen ve Şırnak Öğrenci Kolektifi üyeleri, 'Vicdanlara kelepçe vuramazsınız. Siyasi tutsaklara özgürlük' yazılı pankart açtı. BDP'nin desteklediği, YSK'nın veto ettiği 7 bağımsız milletvekili adayının maskelerini takan grup üyeleri, 'Teke tek deme, teke tek gel', 'Kürt'e ekmek yoksa size de oy yok' yazılı dövizler taşırken, 'Cemaat halka hesap verecek' şeklinde sloganlar attı.

Basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Şırnak Şubesi Başkanı Serhat Uğur, emniyet güçlerinin ve hükümetin el birliğiyle 'Kürt siyasetini' bitirmeye çabaladıklarını savundu.

YSK'nın kararını eleştiren Uğur, "Meclise girmesi kesin gözüyle bakılan adayların haklarının veto edilmesi, 2007'den bu yana yükselen demokrat sesin kısılmaya çalışıldığını göstermektedir. Ancak bedeli ne olursa olsun Erdoğan'ın, AKP'nin ve cemaatin bu ülkede tek başına iktidar olup insanlığa zulüm etmesine izin vermeyeceğiz. Hedefini 2023 olarak gösterip aslında kendi diktatör yasını kurmak isteyen AKP kendine demokrat olan anlayışını alacak ve başına çalacaktırö dedi.

Grup, beş dakikalık oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.

GÖSTERİCİLER POLİSİ TAŞLADI, POLİS GÖZYAŞARTICI KULLANDI,GAZETECİLERE TEPKİ GÖSTERDİ

YSK'nın kararına tepki için kepenklerin kapalı olduğu Hakkari'de öğlen saatlerinde ise olaylar çıktı. Sokak ve mahalle aralarında olayların yaşandığı Hakkari'de BDP İl binası önünde bulunan 'Demokratik Çözüm Çadırı' da polis tarafından kaldırılıp, içerisinde bulunların büyük çoğunluğu gözaltına alındı. Yaşanan bu olaylar sırasında gazeteciler de zor anlar yaşarken, polisin de sert tavrıyla karşılaştı.

Hakari Baraso, İHD, KESK şube başkanlarını da aralarında bulunduğu Demokrasi Platformuna üye bir çok kişi de yaşanan bu olaylar üzerine çadır önüne gelerek, Hakkari Emniyet Müdür Yardımcısı Tahsin Demir'e polisin tavrını iltmesi üzerine karşılıklı sert konuşmalar yaşandı. Emniyet Müdürü Yardımcısı Demir, "Örgüt propogandası yapılıyor, her yer yakıp yıkılıyor. Sonra da gelip, bunları söylüyorsunuz. Elinizden geleni arkanıza koymayın" dedi. Bunu üzerine BDP il Başkanı Orhan Koparan da "Çadır çevresinde ve için de her hangi bir şey yok. Basın açıklaması da olmamasına rağmen neden polisler buraya gelip çadırı basıyor. İçerde bulunanları gözaltına alıyor. Olayların yaşandığı yerlere müdahale edin. Bu kadar kişiyi gözaltına alımaya hakkınız var mı? " diye karşılık verdi.

Bu sırada görüntü alan gazetecilere de polisin tepki gösterilmesi üzerine gerginlik yeniden arttı. Yaşanan itişmeler, Hakkari Baro Başkanı ismail Durgun'un araya girmesiyle yatıştı. Hakkari'nin çeşitli mahallelerinde ve kent merkezinde 20-30'lu guruplar ile polis arasındaki kovalamaca ise devam ediyor. Polis göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba kullanırken, göstericiler de taş atarka karşılık veriyor. Bu arada, YSK'nın adaylığını iptalettiği M. Salih Yıldız'ın de aralırnda bulunduğu yaklaşık 200 kişi ise adliye binası önünde toplandığı gözlendi.

NUSAYBİN VE SİLOPİ'DE KEPENKLER KAPALI

MARDİN'in Nusaybin ve Şırnak'ın Silopi İlçeleri'nde YSK'nın veto kararını protesto etmek amacıyla esnaf bugün kepenk açmadı. Aynı nedenle dün meydana gelen olaylarda, 1'i bebek, 1'i çocuk 4 kişi yaralanmıştı.Dün kepenklerini açmayan esnaf, bugün sabah saatlerinden itibaren de yine kepenk açmadı. Dün öğlen meydana gelen olaylar sırasında 2.5 yaşındaki Yekbun Baran, 12 yaşındaki Bilal Asman yüzüne gaz bombası isabet etmesi sonucu, 14 yaşındaki Hamdullah Eldemirci kafasına plastik mermi isabet etmesi sonucu ve BDP ilçe meclis üyesi Hasan Bozkurt ise sırtına gaz bombası isabet etmesi sonucu yaralandığı belirtildi. Yaralı Hamdullah Eldemirci, Bilal Asman ve BDP'li meclis üyesi Hasan Bozkurt tedavi edilerek taburcu edildi.Ağır yaralı 2.5 yaşındaki Yekbun Baran adlı bebek ise 112 ambulansı ile Diyarbakır'a sevkedilmek üzeryken durumunun ağırlaşması üzerine Nusaybin Devlet Hastanesi'nde ameliyata alındı. Beyir cerrahi uzmanlarının yaptığı ameliyat sonrası yoğun bakıma alınan Yekbun bebeğin durumu ile ilgili bugün sabah saatlerinde konuşan Hastane Başhekime Dr. Umut Yaka, ameliyatın başarılı geçtiğini ancak hayati tehlikenin hala devam ettiğini söyledi.Kepenklerini açmayan esnaf, dükanlarının önündeki gergin bekleyişi sürerken güvenlik güçleri de olası eylemlere müdahale etmek için önemli noktalarda sıkı önlem aldı.Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde de esnaf kepenk açmadı. Eczane ve fırın gibi acil ihtiyaç duyulun malzemeleri bulunduran işyerleri dışındaki esnaflar kepenk açmadı.

BATMAN’DA BDP’LİLERDEN BAKAN ŞİMŞEK’İ PROTESTO GİRİŞİMİ

Batman’da, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i protesto emek amacıyla AK Parti milletvekili aday tanıtımı toplantısının yapıldığı salona doğru yürüyüşe geçen, aralarında BDP milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız’ın da bulunduğu grubu polis engelledi.

Batman Belediyesinin önünde toplanan, aralarında Batman bağımsız milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız, Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, BDP İl Başkanı Şehmus Aslan’ın da bulunduğu grup, AK Parti milletvekili aday tanıtımı toplantısının yapıldığı Batman Kapalı Spor Salonu’na doğru yürüyüşe geçti.

Dörtyol kavşağında önlem alan polis, grubun geçişine izin vermedi. Burada güvenlik güçleriyle milletvekilleri Ata ve Yıldız tartıştı.

Milletvekili Yıldız, Maliye Bakanı Şimşek’in hiçbir şey olmamış gibi gelip tanıtım toplantısına katılmasına tepkili olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu ülkenin gerçeklerine yabancı bir insan, bu ülkenin sorunlarına Fransız, hatta İngiliz, o İngiliz vatandaşıdır. Başbakan Fransızlara diyor ’Fransız’ ama kendi bakanı kendi ülkesinin sorunlarına Fransız. Maliye Bakanı geliyor buraya biz de kendisine ’hoş geldin’ demeye gidiyoruz. Ülkemizde hiçbir sorun yok, hiçbir sıkıntı yok. ’Kendi seçim propagandanızı yapabilirsiniz’ mesajını iletmek için halkımızla birlikte oraya gidiyoruz. Bizim gidip Bakanı
protesto etme hakkımız yok mu? Randevu ile protesto olmaz."

Milletvekili Ata ise "Bakan da bu vesileyle burada görev yapan güvenlik güçleri gibi halk gibi bedel ödemesi gerektiğini bilecek" dedi.

Güvenlik güçlerinin izin vermemesi üzerine grup geri döndü.

OLAYLARA DOLU MOLASI

Hakkari’deki olaylar mahalle aralarında devam ederken, Pehlivan Mahallesi’nde ilginç görüntüler yaşandı. Yaklaşık 50 kişilik yüzü puşularla kapalı gösterici, kendilerine tazyikli suyla müdahale eden zırhlı aracı, ’Allah Allah’ sesleriyle taşladı. Zırhlı araç, geriye çekilip beklerken, bu sırada da şiddetli bir dolu yağışı başladı.

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.