1. HABERLER

  2. S.S Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği toplandı
S.S Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği toplandı

S.S Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği toplandı

S.S Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği toplandı

A+A-

S.S Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği 2010 yılı olağan genel kurulu toplandı. 2010 yılı olağan genel kurulu toplandı. Açılış, yoklama ve saygı duruşuyla başlayan toplantı da divan heyetinin seçimi ve yetkilendirilmesinin ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.  Toplantıda divan başkanlığına Şükrü Karatepe, katip üyeliklere de Cengiz Kılıç, Selim Kum seçildi.  2945 üyenin katıldığı genel kurul toplantısında13 maddeden oluşan gündem de, yönetim kurulu faaliyet raporu, 2010 yılı mali bilançosu, 2010 yılı giderleri, denetim kurulu faaliyet raporu, 2011 yılı tahmini bütçeler görüşüldü.

foto-galeri-ikon.20110502123851.jpg

İLK ADIMI ATTIK
Toplantının açılış konuşmasını başkan Osman Kurt yaptı. Osman Kurt dünden bugüne Gölbaşı Yaylabağ Projesini anlattı. Kurt,“2002-2003 yılı öncü, örnek ve modern bir uydu bir kent kurmak için yedi kooperatifimizle bir araya gelerek S.S Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliğimizi kurduk. Bir yandan teşkilatlanma çalışmalarımızı sürdürürken diğer yandan kurmayı düşündüğümüz uydu kentin yerini araştırmaya başladık. 2 yıllık bir araştırma sonucunda, düşüncelerimizi, Gölbaşı Yaylabağ mevkiinde bulunan hazineye ait arazi üzerinde gerçekleştirebileceğimiz kanaatine vardık. 2004-2006 yılında düşünceden fiiliyata geçebilmek için, bir müşavirlik firması ile anlaşarak, Gölbaşı Yaylabağ mevkiinde bulunan hazineye ait araziyi nasıl alabileceğimizin yollarını araştırdık. Ancak, bu arazi öyle karışık bir haldeydi ki bir kısmı orman, bir kısmı mera, bir kısmı tarım arazisi bir kısmı ise ÖÇKK alanı içerisinde bir kısım arazide tescil haricinde bulunmaktaydı. Bu alanın üzerine konut yapılabilmesi için, ham halden işlenebilir hale getirilmesi gerekmekteydi. İlgili kamu kuruluşları 2 yıllık bir çalışma sonucunda; ormanın orman, meranın mera, tarımın tarım vasfının kaldırılarak arazinin tamamını hazineye tescil ettirilmesini, ÖÇKK’dan da gerekli izinlerin alınarak, bu arazinin ham halden konut yapılabilir hale getirttirilmesini ve toplu konut alanı olarak ilan edilmesini sağladık. Gölbaşı Yaylabağ toplu konut projesinin ilk adımını atmış olduk. 2007-2008 yılında Maliye Bakanlığı milli emlak genel müdürlüğü, toplu konut idaresi ve Gölbaşı belediyesi yapmış olduğumuz yoğun bir çalışma sonucunda, hazineye ait bu araziyi 27.05.2007 tarihinde ihale yolu ile birliğimize kazandırdık ve hemen planlama çalışmalarına başladık. 2009 yılında arazimizin, bir yandan borcunu öderken diğer yandan Gölbaşı Yaylabağ toplu konut projemizin 1/1000 ve 1500’lük imar planlarını hazırlatarak Gölbaşı Belediyesi’nin onayına sunduk. Gölbaşı Belediyesi’nce planlarımızı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi 1/5000 nazım imar planlarımı ilgili meclislerden geçirerek onayladı ve askıya çıkardı. Askı sürecide tamamlandıktan sonra 1/5000 nazım imar planlarımız yürürlüğe girdi. Kentsel tasarım projelerinin onaylanarak yürürlüğe girmesi, parselasyon planlarının onaylayarak yürürlüğe girmesi, araziye şerefiye tespit çalışmalarının yapılması, yol, kavşak, ulaşım yapılarının kanalizasyon, yağmursuyu, içe suyu, telekomünikasyon, doğalgaz vb. altyapı planlarının, onaylanarak yürürlüğe girmesi, kojenerasyon vb. alternatif enerji kaynakları ile ilgili çalışmalarının yapılması, yapı ruhsat alınması, gerekli anlaşmaların gerçekleştirilmesi halinde alt yapı ve üst yapı imalatlarına başlanılması 2011 yılı hedef ve beklentilerimizdendir.” dedi.

ÜYELER AYDINLATILDI

Gündem maddelerinin görüşüldüğü sırada üyeler akıllarına takılan soruları Başkan Osman Kurt’a yönelterek cevap istediler. Başkan Kurt da üyelerin akıllarında soru işareti kalmaması adına sorulan tüm sorulara cevap vererek, üyeleri aydınlattı.

2 oturumda gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul toplantısı dilek ve temennilerin dile getirilmesinin ardından son buldu.

Bu haber toplam 7385 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum