1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SBS sona erdi - İşte soru ve cevaplar
SBS sona erdi - İşte soru ve cevaplar

SBS sona erdi - İşte soru ve cevaplar

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sona erdi.

A+A-

SBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen bazı ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek'te yapıldı.

8. SINIF SBS SORU VE CEVAPLAR İÇİN TIKLAYIN

SBS yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00'da başladı. Sınava giren 1 milyon 70 bin 148 öğrenciye 100 soru yöneltildi.

Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat bulunmaksızın sınava alındı.

Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinden sonra salon başkanı, sınavda uyulacak kuralları hatırlattı, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kağıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıttı.

KOPYA ÇEKENLERİN SINAVLARI İPTAL EDİLECEK

Sınav esnasında kopya çekildiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi halinde kopya çeken öğrencilerin sınavları iptal edilecek. Ayrıca sınavdan sonra cevap kağıtlarının değerlendirmesi yapılırken aynı salonda sınava giren ve aynı tür soru kitapçığını kullanan öğrenciler arasında bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili/toplu kopya taraması yapılacak.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (PYBS) başvuran ilköğretim 8'inci sınıf öğrencileri ise ayrıca bir sınava girmeyecek, SBS sonuçlarına göre PYBS puanı hesaplanacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI: SORUN YAŞANMADI

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. Sınıf Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS), herhangi bir aksaklık yaşanmadan sorunsuz tamamlandığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün, 1 milyon 70 bin 156 öğrencinin başvurduğu 8. Sınıf SBS'nin, 10'u yurt dışı olmak üzere toplam 654 sınav merkezinde, Türkiye saatiyle 10.00'da başlatıldığı belirtildi.

Öğrencilere sınavda 23 Türkçe, 20 matematik, 20 fen bilimleri, 20 sosyal bilimler ve 17 yabancı dil olmak üzere 100 soru sorularak 120 dakika süre verildiği ifade edilen açıklamada, sınavda özel eğitim alan öğrenciler için de özür gruplarına göre her türlü tedbirin alındığı kaydedildi.

Özel eğitim alan 1176 öğrencinin sınava girdiği, bunlardan 25'inin evde ya da hastanede gözetmen kontrolünde sınava alındığı belirtilen açıklamada, özür durumunu sınav günü bildiren bir öğrencinin tek kişilik salonda gözetmen kontrolünde, yazı yazdığı sağ kolu kırılan iki öğrencinin de gözetmen eşliğinde yedek salonda sınava alındığı bildirildi.

Emniyet teşkilatından alınan bilgiye göre, sınavda herhangi güvenlik problemi yaşanmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''444 Bakanlık temsilcisi ile yaklaşık 25 bin emniyet görevlisi başta olmak üzere 134 bin 474 bina ve salon görevlisinin yer aldığı 8. Sınıf Seviye Belirleme Sınavı, yurt içi ve yurt dışında, özürlü öğrencilere verilen ek süreyle birlikte Türkiye saatiyle 12.30'da, herhangi bir aksaklık yaşanmadan sorunsuz şekilde tamamlanmıştır.''

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.