1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Telsiz konuşmaları 4 saat önceden kaydedildi iddiası
Telsiz konuşmaları 4 saat önceden kaydedildi iddiası

Telsiz konuşmaları 4 saat önceden kaydedildi iddiası

13 şehit verdiğimiz Silvan'da, teröristlerin telsiz konuşmalarının çatışmadan 4 saat önce belirlendiği iddia edildi

A+A-

13 şehit verdiğimiz Silvan'da, teröristlerin telsiz konuşmalarının çatışmadan 4 saat önce belirlendiği ortaya çıktı. "Askerler önünüzden geçiyor. Ne bekliyorsunuz?" şeklindeki muhaberenin, Jandarma, MİT ve polis tarafından aynı anda kaydedildiği öğrenildi. Buna rağmen bölgeye destek timlerinin gönderilmemesi soru işaretlerine yol açtı.

KONUŞMALAR KAYDA ALINDI

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, Diyarbakır Silvan'da 13 şehit verdiğimiz saldırının ayrıntıları netleşmeye başladı. Askerî birliğin, teröristlerce adım adım izlendiği tespit edilirken, çatışmadan dört saat önce PKK'lıların, arazideki askerlerin durumlarıyla ilgili telsiz muhaberesi yaptığı tespit edildi. 14 Temmuz saat 10.00 sularında gerçekleşen ve "Askerler önünüzden geçiyor. Ne bekliyorsunuz?" şeklindeki konuşmalar, istihbarat birimleri tarafından kayda alındı. Buna rağmen Özel Harekat timlerinin bölgeye gönderilmemesi yeni soru işaretlerinin doğmasına yol açtı. Edinilen bilgilere göre, terör örgütünün üç kişiyi kaçırmasının ardından, 10 Temmuz Pazar günü Jandarma timleri araziye çıkarıldı. Timler 13 Temmuz gecesi Hazro, Lice ve Silvan sorumluluk sahasının kesiştiği Alakuşak bölgesine gönderildi. 14 Temmuz gecesi saat 01.00'de termal kameralar bir mağarada ısı belirledi. Sabah saat 10.00 sularında birlikler araziden çekilirken, teröristlerin telsiz muhaberesi yaptığı saptandı. Konuşmalar Jandarma, MİT ve polis tarafından aynı anda kayda alındı.

JANDARMA-MİT-POLİS AYNI ANDA KAYDA ALDI

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında 13 askerimizin şehit edildiği baskının ardından ilginç ayrıntılar çıkıyor. Ankara'ya ulaşan bilgilere göre, PKK'lı teröristlerin üç kişiyi kaçırmasının ardından, 10 Temmuz Pazar günü jandarma timleri araziye çıkarıldı. Timler 13 Temmuz gecesi Hazro, Lice ve Silvan sorumluluk sahasının kesiştiği Alakuşak bölgesine gönderildi. 14 Temmuz gecesi saat 01.00'de termal kameralar bölgedeki bir mağarada ısı belirledi. 14 Temmuz günü birliklerin araziden geri çekilmesi sırasında saat 10.00 sularında PKK'lı teröristlerin telsiz muhaberesi yaptığı saptandı. PKK'lı teröristlerin, "Askerler önünüzden geçiyor. Ne bekliyorsunuz?" şeklindeki muhaberesi, Jandarma, MİT ve polis tarafından aynı anda kayda alındı.

ASKERLERİ ADIM ADIM İZLEDİLER

14 Temmuz günü kayda alınan ilk telsiz muhaberesinden dört saat sonra 14.00'te yeni bir telsiz kesmesi duyuldu. PKK'lı teröristlerin, "Asker sersem sersem geziyor, neden vurmuyorsunuz?" dediği belirlendi. Birlikler alarm durumuna geçerken, 14.30 civarında, "Bölgede telsiz kestirmesi var, dikkat edin." emri verildi. 14.40'ta çatışma başladı. Baskın yiyen askerler, atılan roketatar ve el bombaları sebebiyle çıkan yangında şehit düştü. PKK'lı teröristlerin, yaptıkları telsiz görüşmelerinden arazideki askerleri adım adım izledikleri anlaşılıyor. Teröristlerin 10.00'da yaptığı ilk muhaberenin ardından 14.00'te bir başka muhabere gerçekleştirdiğine dikkat çeken uzmanlar, PKK'lıların dört saat boyunca timleri adım adım takip ettiğine dikkat çekiyor.

ÖZEL HAREKÂT BİRLİKLERİ NEDEN GÖNDERİLMEDİ?

PKK'lıların telsiz muhaberesinin çatışmadan dört saat önce kayda alınmasına rağmen Özel Harekât timlerinin bölgeye sevk edilmemesi ayrı bir tartışma başlattı. Olaydan önce ve olay sırasında Diyarbakır Jandarma Özel Harekat Birliği'nin Kocaköy, Mardin Jandarma Özel Harekat Birliği'nin ise Diyarbakır'da beklemede olduğu öğrenildi. Batman Jandarma Özel Harekat Birliği'nin de bölgeye yakın bir mevzide arazide bekletildiğine işaret eden kaynaklar, PKK'lıların yaptığı telsiz muhaberesinin ardından bu birliklerin bölgeye sevk edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Öte yandan Silvan''''''daki çatışmada 7 değil 2 PKK'lı teröristin öldürüldüğü kesinlik kazandı. Diğer 5 teröristin ise Jandarma Özel Harekat birliğince öldürüldüğü bildirildi.

Silvan alay komutanı uyarmış: Zayiat çok olur

İhmal iddialarına yenileri eklendi. Olaydan önceki birkaç günlük süreçte bölgeden telsiz kestirmelerinin görüldüğü ve görüşmelerin kayda alındığı öğrenildi. PKK'lıların telsiz muhaberesinde arazide dolaşan birliklere eylem talimatı vermelerine rağmen, bu bilginin birliklere zamanında aktarılmaması nedeniyle askerin güvenli bölgeye çekilme imkanı bulamadığı öne sürüldü. Teröristlerin üç kişiyi kaçırmasının ardından kolordu komutanlığının devreye girdiği ve birliklere kendi sorumluluk sahasında arama faaliyetlerinde bulunmalarını kritik bölgelerde arama tarama yapmamalarını emrettiği iddia edildi. Bu talimata rağmen, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın oldukça kritik olarak değerlendirilen ve teröristlerin devamlı kullandıkları bölgeye operasyon düzenlediği öne sürüldü. Silvan Komando Alay Komutanı Murat Toprak'ın, "Zayiat çok olur." uyarılarına rağmen, bölgeye operasyonda ısrar edildiği iddialar arasında. Silvan saldırısında helikopter talebinde tereddüt iddiaları da gündeme geldi. Çatışmanın başlamasıyla birlikte birlik komutanlarının helikopter talebinde bulunduğu, ancak Cobra helikopterlerin bir buçuk saat sonra olay yerine gelebildiği görüldü.

Hükümet de Araştıracak

Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanlığı'nın da iddiaları araştıracağını söylemişti.

ZAMAN

Bu haber toplam 1738 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.