1. HABERLER

  2. Turizmde farkındalık yaratmak için buluştular
Turizmde farkındalık yaratmak için buluştular

Turizmde farkındalık yaratmak için buluştular

Ankara'da turizm bilincini oluşturmak ve bir turistik destinasyon olarak farkındalık sağlamak amacıyla yapılacak çalışmalar için; Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan tarafından Gölbaşı’nda işbirliği protokolü i

A+A-

Ankara'da turizm bilincini oluşturmak ve bir turistik destinasyon olarak farkındalık sağlamak amacıyla yapılacak çalışmalar için; Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Gazi Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Rıza Ayhan tarafından Gölbaşı’nda işbirliği protokolü imzalandı. 

Protokol Töreni; Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı. Törene Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey Balta, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Türkiye Otelciler Fedarasyonu II. Başkanı (TÜROFED) ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin,  Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Nevzat Aypek ve Gazi Üniversitesi öğretim görevlileri katıldı. 

foto-galeri-ikon.20110513163452.jpg

ANKARA’DA BAŞLATILAN KIVILCIM TÜRKİYE’YE YAYILACAK

Programda açılış konuşmasını Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Aypek yaptı. Aypek yaptığı konuşmasında Gazi Üniversitesi olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bir çalışma başlattıklarını söyleyerek, “ Ankara’da turizm bilincini oluşturmak ve devamında da Ankara’yı tanıtmak istedik. Milli Eğitim bakanlığımıza bağlı okullarımızda bu kapsamda konferanslar düzenlemeyi planladık. Bu konferansları bir protokol kapsamında yürütmek amacı ile de sayın valimiz ve rektörümüzün bir protokol imzalayacaklar. Bu çalışmayı bugünden itibaren başlattık ve her öğrenciye ulaşıncaya kadar da devam ettireceğiz. Buradaki yani Ankara’da başlatılan kıvılcım Türkiye’ye de yayılmış olur ” dedi.

dsc_0127_450x299.jpg

 FARKINDALIK OLUŞACAK

Aypek’in ardından İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan yaptığı konuşmasında bir nimete sahip olmaktan çok o nimete sahip olmanın farkında olunmasının daha önemli olduğunu vurgulayarak, bu bilinci Ankara’da yerleştiren ve farkındalık yarattığını düşündüğü Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’e teşekkür etti. Eğitim camiası olarak Vali Yüksel’in girişimine destek olmak ve yardımcı olmak amacıyla protokole dahil olduklarını kaydederek, “ 25 lisemizde bu sene konferanslar verilecek. Ankara’da turizm alanında farkındalık yaratmaya ilişkin konferanslar verilecek. Bu bağlamda bu düşünceyi hayata geçirmek için ilk adımı atan Valimiz Alaaddin Yüksel başta olmak üzere tüm destek verenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

dsc_0123_450x299.20110513163830.jpg

TURİZM SEKTÖRÜ HIZLA GELİŞİYOR

Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey Balta Turizm sektörünün dünyanın ve Türkiye’nin çok hızlı gelişen bir sektörü olduğunu ifade ederek, dünyada ve Türkiye’deki turizm gelişmelerinden bahsetti. Balta, “Türkiye 2002 yılında dünya turist sayısı bakımdan 17. sırada iken 2010 yılında 7. sıraya yerleşmiştir” diyerek, “Ülkemize gelen turist sayısı 2002 yılında 13.2 milyoın iken 2010 yılında 28.600 bin turist sayısına ulaşmıştır 2002 yılında turizm gelirimiz 11.9 milyar dolar iken 2010 yılında 21 milyar dolara yükselmiştir. Bizim 2023 turizm vizyonuna uygun olarak Türkiye’deki turizm hareketini kullanmamız ve de planlamamız gerekir. Bunun için halkımızı turizm konusunda bilgilendirmemiz ve turizm eğitimini de mutlaka dünya standartlarına uygun bir şekilde dizayn etmemiz gerekir. Biz bütün illerimizde Turizm meslek liselerini açmanın gayreti içerisindeyiz. Turizmden faydalanan öğrencilerimizin sayısı 32 bin olmuştur. Bundan sonra her yıl orta öğretim turizm okullarımızdan 7.500 öğrencimizi turizm sektörüne dahil etmenin onuru yaşayacağız” dedi. 

Balta, konuşmasında Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’e bir Ankaralı olarak teşekkür ederek, “Eğer siz bir lokomotifi doğru olarak kurgulayıp hedefine doğru yönlendirebilirseniz siz onun hedefe ulaşmasını sağlarsınız. Sayın valimiz geldiği günden itibaren var olan aşkını Ankara’ya yansıttı” dedi.

GÖLBAŞI’NA KAPSAMLI BİR OKUL KAZANDIRIYORUZ

İlçe bazında 6. okulu Gölbaşı’na kazandırmak için gayret içinde olduklarını ifade eden Balta, “ Sayın Bakanımızın onayı ile Türkiye’nin en kapsamlı okulunu sayın valimizin arsa tahsisi neticesinde bu okul başlayacak. Çok kapsamlı okul yapıyoruz. En büyük eğitim blokunu yapacağız. Bu blokun içerisinde eğitim ve öğretimle ilgili bütün atölyeler yer alacak. Buraya bir de 180 kapasiteli pansiyon ve 90 yataklı uygulama öteli koyduk. Siyasi erkin ortaya koyduğu büyük gayretlerle 20 dönüm 21 m2 arsanın tahsisi yapıldı ve işlemlerin başlatılması için belediyeye de yazıları gönderildi.  İnşallah bugün burada başlatılan Turizmin farkındalık hareketinin Türkiye genelinde yayılmasına vesile olacağız” dedi. 

dsc_0142_450x299.jpg

ANKARA TANITILMALI

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan da yaptığı konuşmasında turizmin önemine değinerek turizmin iktisadi ve sosyal açıdan çok önemli olduğunu vurguladı. Ayhan, Turizmin sosyal açıdan huzur ve barışa vesile olduğunu da dile getirerek, Ankara’nın herkese tanıtılması gerektiğini belirtti. 

TURİZM YÜZYILI OLACAK

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de ‘Dünya gerçeklerini, aklımın icaplarını ve halkımın ihtiyaçlarını hiçbir zaman göz ardı etmedim” diyerek “ Dün dünde kalmalı Cancağızım artık Ankara’da yeni şeyler söylemek lazım diye söyledik. Bu kentte turizm konuşulması gerekiyorsa, konuşacağız. Turizm ile ilgili arkadaşlarımızla oturduk takım çalışması yaptık. Bu konuda ayağa kalkan ve ‘ben hazırım diyen bir üniversite var’ bu çalışmaları yaptık. Bizim önümüzde bir yol haritası var.” dedi. 

Dünyada her şey konuşuluyor. Her yüzyıl bir isimle anılıyor. Bu yüzyılın adı da Turizm yüzyılı olacaktır. Turizmin istihdamı da azaltacağını belirten Yüksel, “ Turizmi konuşmamıza destek verecek, her türlü gerekçe mevcut. Bugün her şeye rağmen Türkiye’de turizm hareketi sağlandı. Biz artık fark edilen bir ülkeyiz böyle bir Türkiye destinasyonunda Ankara nerede asıl sorulması gereken soru bu. Biz Dünya Turizm Örgütünün Türkiye rakamlarını tepe taklak ettik. 2010 yılında 17 milyon turist karşılayacağımızı söyleyen örgütün bu rakamlarını biz 2010 yılında değil 2004-2005 yılında yakaladık. Biz artık kaliteli ve aranan bir ürünüz.  Bizim topraklarımızda her yer tarih kokuyor ama bu ülkede kimse turizmi konuşmuyor.  Bu ülkede barışı konuşacağımız yegane yer turizmdir. Ülkemizde her şey var ama kentin ilgisini çekmek de gerekiyor. Fark etmediğiniz hiçbir yere gidemezsiniz. Bu hareketi gerçekleştiremezsiniz. Daha ulus meydanına, gençlik parkına gitmeyen çocuklarımız var. Bu şehirde kaç tane müze var dediğimiz de bilmiyorlar. Ankara’da 49 tane müze var, 40 tane kütüphane var. İki tane opera balesi 26 tanesi sineması 11 tane tiyatrosu var. Tam bir kültür şehri Ankara.  Ama hiçbir turizm teşkilatının katalogunda Ankara yok. Birisine niye tanımıyorsun Ankara’yı demek için önce Ankaralının bu kenti fark etmesi gerekir. Anadolu’nun en güzel karı buraya yağıyor. Ama kafamızı kaldırıp da bakmıyoruz. Böyle bir anlayış olamaz. Önce bizim tanımamız lazım ki sonrasında tanıtalım. Bizi kitaplarda o şekilde bu şekilde gösterenlere bizim böyle olmadığımızı ancak turizm yoluyla gösterebiliriz. Dünya insanın yüreğiyle buluştuğumuzda bana göre bu olay bitmiştir. Bugün de burada Turizmin ayaklarını yere bastıracak önemli bir olaya tanıklık edeceğiz ” dedi. 

Ankara'da turizm bilincini oluşturmak ve bir turistik destinasyon olarak farkındalık sağlamak amacıyla yapılacak çalışmalar için; Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Gazi Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Rıza Ayhan ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğdu hep birlikte protokolü imzaladılar. 

Protokolün imzalama törenini ardından Vali Yüksel, desteklerinden dolayı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey Balta, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan,  Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Nevzat Aypek'e plaket taktim etti.

 erdogan.jpg

Bu haber toplam 2251 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.