1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'de 4 çocuktan biri açlık sınırında
Türkiye'de 4 çocuktan biri açlık sınırında

Türkiye'de 4 çocuktan biri açlık sınırında

OECD, Türkiye'de açlık sınırında yaşayan çocuk sayısının yüzde 24.6 olduğunu açıkladı. Türkiye bu oranla üçüncü sırada.

A+A-

 

Türkiye'de 4 çocuktan biri açlık sınırında

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), ilk kez aile değerleri üzerine hazırladığı "Aileler değişiyor" başlıklı raporda 34 ülkedeki kadın işgücü, aile ferdi sayısı ve yoksulluğu ele aldı.

TÜRKİYE 39 ÜLKE ARASINDA 3. SIRADA

OECD raporunda, Türkiye'de açlık sınırında yaşayan çocuk sayısının yüzde 24.6 olduğu belirtildi. Bu oranla Türkiye 39 ülke arasında İsrail ve Meksika'nın ardından üçüncü sırada. İstatistiklere göre Türkiye'de her 4 çocuktan biri açlık sınırında yaşıyor. OECD ortalaması yüzde 12.7. Rapora göre açlık sınırında çocuk sayısının yüksekliği için "Türkiye'deki kadın işgücünün büyük ölçüde azalması çocukların açlık oranının artmasına sebep oldu" tesbitinde bulundu.

OECD ülkeleri arasında yoksul aileden gelen çocuklar obez olurken Türkiye ve Rusya'daki çocuklarda aşırı kilo görülmemesine dikkat çekildi.

TÜRKİYE ÇOCUK ÖLÜM ORANINDA İLK SIRADA

Türkiye çocuk ölüm oranında ilk sırada yer alıyor. Her 1000 doğumda 21 ölüm yaşanıyor. OECD ortalaması her 1000 doğumda iki ile üç arasında değişiyor.

Ortalama bir ailenin dört ferdi olduğu Türkiye, OECD ülkeleri arasında en kalabalık aile olarak zirveyi Meksika ve Şili ile paylaşıyor. OECD ortalaması 2.56. Evli olmadan aynı evde yaşayan çiftlerin en az olduğu ülke Türkiye, listedeki 34 ülke arasında sonuncu. Türkiye'de fertlerin yüzde 45'inin ailesiyle, yüzde 5'inin yalnız yaşadığı belirtildi.

DOĞUM İZNİ EN AZ OLAN ÜLKELER ARASINDA

Doğum izninin en az olduğu ülkeler Türkiye, Yunanistan, İsviçre ve Slovenya. Doğum oranı 1995'te Türkiye'de 3 olarak belirlenirken bu oran 2009'da 2'ye indi. Türkiye, Şili, ABD ve Meksika ile birlikte genç doğum (19 yaşından önce anne olanlar) oranında üst sıralarda yer alıyor. Her 1000 doğumdan 35'inin genç anneler gerçekleştiriyor.

1980'de yüzde 40'ı çalışan Türk kadınının 2009'da bu oranının yüzde 26.4'e düştüğü belirtildi. Türkiye bu oranla Endonezya (49) ve Hindistan'ın (%34) gerisinde kalarak sonuncu sırada yer aldı.

Bu haber toplam 5092 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.