1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkler Schengen vizesini daha kolay alacak
Türkler Schengen vizesini daha kolay alacak

Türkler Schengen vizesini daha kolay alacak

AB, temmuz ayından itibaren Türklere vize alımını 'basitleştirme' uygulamasına başlayacak.

A+A-

Avrupa vizesi kolaylaşıyor! Başvuru ücreti düşecek, bazı kişiler vize ücretinden muaf olacak!

Uygulamayla ilgili talimatın Türkiye'deki bütün AB Konsolosluklarına gönderildiği ve Temmuz ayından itibaren başlayacağı açıklandı. 'Basitleştirme ve Uyumlaştırma' adı altında yeni vize politikasının uygulanacağı, yeni uygulamanın vize alım süresini kısaltacağı bildirildi.

Hürriyet'ten Zeynel Lüle'nin haberine göre, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle, önceki gün aralarında Türk işadamlarının da bulunduğu bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de vize konusundaki 'sabırsızlığın' farkında olduğunu belirterek, 'Temmuz ayından itibaren yeni uygulamaya geçiyoruz' açıklaması yaptı.

Füle, mevcut vize rejimine rağmen Avrupa'daki Türk işçileri ve Türk iş adamlarının Avrupa ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, AB'nin Adalet ve İçişleri Konseyi'nin vize konusunda 'yeni bir perspektif' ortaya koyduğunu söyledi. Füle, Temmuz ayından itibaren vize alımını 'basitleştirecek' bu uygulamanın, vizelerin tamamen kaldırılması sürecindeki 'ilk adım' olduğunu söyledi.

DAHA ÇABUK VE DAHA KOLAY ALINACAK

AB ülkelerinin Temmuz ayından itibaren uygulamaya koyacağı 'vizelerin basitleştirilmesi' politikası, Türkler açısından yenilikler getiriyor. AB Komisyonu Temsilcileri, vizelerin daha çabuk ve daha kolay alınacağını belirterek, bu adımın 'Vizelerin Kolaylaştırılması' öncesindeki adım olduğu, vizelerin kolaylaştırılmasına geçişin daha çabuk olacağını kaydettiler. Temmuz ayından itibaren konsolosluklara giden Türk vatandaşlarının 'Vizelerin basitleştirilmesi ve uyumu' çerçevesinde karşılaşacakları yenilikler şunlar:

Vizeler için istenen belgeler 'en aza' indirilecek. Vize başvurusunda talep edilen belge sayısı asgariye inecek.

İŞLEM SÜRESİ 15 GÜNÜ GEÇMEYECEK

Vize başvurusu yapıldıktan sonra işlem süresi 15 günü geçmeyecek.

Vizelerin alınacağı örneğin Fransız veya Alman konsolosluklarında doldurulan belgeler farklı sorular ve farklı konulardan oluşabiliyor. Yeni
uygulamayla vize için başvuranlara tüm konsolosluklar 'tek tip belge' doldurulmasını isteyecek.

Vizelerin reddedilmesi halinde reddetme gerekçesi açıkça dile getirilecek. Daha önce herhangi bir gerekçe söylenmiyor ve sadece 'Vizeniz reddedildi' şeklinde bir ifade yer alıyordu.

Daha sonraki aşamada ise belirli meslek gruplarına uzun süreli vize verilmesi ve vize ücretlerinin yarıya indirilmesi gibi uygulamalar bulunuyor.

AVANTAJLAR

Vize kolaylaştırma Türk vatandaşlarına ileride şu avantajları sağlayacak:

*AB vizesi için başvuru ücreti, 60 euro yerine 35 euro olacak.

*12 yaşından küçük çocuklar, emekliler, engelliler, öğrenciler, gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve AB'de yakın akrabası bulunanlar vize ücretinden muaf tutulacak.

*Vize başvurusunda talep edilen belge sayısını azaltan ve işlem süresini azami 10 gün olacak şekilde kısaltan anlaşmayla, işadamları ve TIR sürücüleri gibi AB'ye sık sık seyahat eden meslek grupları için uzun dönemli ve çok girişli vizeler verilecek.

ÖNCE BASİTLEŞTİRİLİYOR SONRA KOLAYLAŞTIRILACAK

Temmuz ayında başlatılması öngörülen 'Vizelerin basitleştirilmesi ve uyumlaştırılması' süreci, muafiyet öncesinde hayata geçirilmesi öngörülen 'Vizelerin Kolaylaştırılması'nın gecikmesi nedeniyle başlatılıyor. Türkiye üzerinden AB ülkelerine kaçak olarak geçen yabancıların Türkiye'ye iadesini öngören 'Geri İade Anlaşması'nın AB tarafından imzalanmasına rağmen, Türkiye 'Vizelerin tamamen kaldırılması' için bir 'müzakere' süreci başlatılmasını ve bunun için AB Komisyonu'nun yetkili kılınmasını talep etmişti. AB ise henüz bu yetkilendirmeyi yapmadı. Bu nedenle, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı uygulamasına geçilemedi. AB şimdilik 'Basitleştirme' uygulamasının hayata geçirilmesine karar verdi

Bu haber toplam 1779 defa okunmuştur
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.