1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yılmaz Özdil'in Metin Lokumcu yazısı
Yılmaz Özdil'in Metin Lokumcu yazısı

Yılmaz Özdil'in Metin Lokumcu yazısı

Metin Lokumcu astımdan öldü diyenlere çok kızdı: A BE ŞEREFSİZLER!..

A+A-

Hürriyet Gazetesi'nin en çok takip edilen köşe yazarlarından Yılmaz Özdil, bugünkü köşesinde, Hopa'da yaşanan olaylarda kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcuyu yazdı. Lokumcu'nun hayat hikayesini ayrıntılı bir şekilde kaleme alan Özdil, 'astım nedeniyle öldü' diyenlere çok sert çıktı ve hayatı boyunca doğada yaşamış bir insan, nasıl olur daastım olur, a be şerefsizler diye yazdı.

İşte Özdil'in 'Öğretmen' başlıklı o yazısı

Hopa İlçesi

Kemalpaşa Beldesi
Köyün adı Dereiçi

*

Gene böyle bi haziran
Hoşgeldin bebek...
Çileye hazırlan.

*

MADEN OCAKLARINDA ÇIKAN BABANIN İLK EVLADIYDI

Bembeyaz ekmeğini kapkara maden ocaklarından çıkaran babanın, ilk evladıydı. İlkokul köyde. Ortaokul beldede. Ya lise? O yok. Artvin'e gitmesi lazım. Ona da para yok. Henüz 13 yaşında gurbete çıktı. Taa Batman'a gitti. Amcasınınyanına. Meslek lisesi okudu. Elektrik. Üniversite sınavına girdi. Zonguldak Maden Teknik Okulu'nu kazandı. Dört seneokusa maden mühendisi olacak... Dalga mı geçiyorsun? Nasıl kalacak orada, hangi parayla? Rize'ye gitti. ÖğretmenOkulu'na yazıldı. Neden Rize? Kendinden sonra dünyaya gelen ikiz biraderleri Rize Ticaret Lisesi'ne gidecekti. Babalarımaden ocağından emekli olmuş, ek gelir için balıkçılığa başlamıştı ama, yetişemiyordu. Ailenin en büyük oğlu olarak,masraflara omuz vermesi gerekiyordu. Çaykur'a girdi. Ev tuttu. Kardeşlerini yanına aldı. Bi yandan çalıştı, bi yandanokudu, bi yandan kardeşlerini okuttu. Öğretmen oldu. İlk görev yeri? Konya'nın Bozkır İlçesi'ne bağlı bi köy... Gitti.1980. Haşırt, darbe oldu. Solcu dediler, tutuklandı. Yattı. Çıktı. Sürüldü. Sivas'ın Suşehri İlçesi'ne bağlı bi köye tayinoldu. Bunun burda ne işi var dediler. Gene sürüldü. Bu sefer, Sivas'ın Kangal İlçesi'ne bağlı bi köy... Soruşturma açıldı.Aklandı. Dava açıldı. Kazandı. Doğru bildiğini söylemekti tek suçu...

AŞIK OLDU EVLENDİ

Âşık oldu. Evlendi. Eşi de öğretmendi. Rize'de. Eşdurumundan Rize'nin Derepazarı İlçesi'ne tayin oldu. Soruşturmalar, davalar, boğuştu, hepsinden haklı, hepsindentertemiz çıktı. Evladı oldu. Ulaş. Okuttu. İzmir'e, Ege Üniversitesi İşletme'ye gönderdi. Emekli oldu. Taksitle iki göz oda, ev aldı. Tapusunu eşinin üstüne yaptı. Hayatı boyunca parasızlık çekmiş, parayla hiç işi olmamıştı. Ödenmeyeceğini bile bile arkadaşlarına kefil olup, ödediği borçların haddi hesabı yoktu. Hiç otomobili olmadı mesela. Öğretmenliğini yaptığı çocuklardı onun serveti.

CAN YOLDAŞI KÖPEĞİ

Bi de Tukaş... Köpeği. Yavruyken getirmişlerdi. Tukaş salça kolisinde... Güldü, e adıyla beraber gelmiş, Tukaş olsun bunun adı dedi. Can yoldaşıydı. Avcıydı çünkü. Ama, avcılığı da bi acayipti. Vuran değil.Kurtaran. Yaralı geyik buldu, evine getirdi, tedavi etti, doğaya saldı, yaban hayatı koruma derneklerinden sayısız örnek avcı ödülleri kazandı. Atmaca beslerdi. Büyütür, bakar, günü gelince özgürlüğe uçururdu, hiçbir canlı tutsaklıkyaşamamalı derdi. Çevreciydi. Artistlerinden değil. Aktiflerinden. Derelerin üzerinde santral kurulmasına karşıydı. Vatan topraklarının ona buna peşkeş çekilmesine itirazı vardı. Kahvede oturup dedikodu yapmak, aman bana dokunmayanyılan bin yaşasın demek, ona göre değildi. Tırsmaz, meydan okur, yüreğini ortaya koyardı. Gözüne gaz sıktılar. Yerlimalı gaz. Gaz işi ince iştir, ayarını kaçırırsan öldürür dedik, anlatamadık. Öldürdüler. Öldü.

A BE ŞEREFSİZLER

Hayatı boyunca doğrularısavundu, doğruları söyledi, ölümünün ardından, ölümüyle ilgili olarak bile "yalan" söylediler... Astımmış dediler. "Meğerastımmış ondan ölmüş" diye yazan gazetecilerden biri çıkıp da "hayatı boyunca doğada yaşamış bir insan, nasıl olur daastım olur, a be şerefsizler" demedi. Diyemedi. Çünkü, gazeteci diye ortalıkta dolaşan tiplerde, bu memleketinçocuklarına öğretmenlik yapan onurlu, namuslu, dürüst insanlara karşı, Tukaş kadar vefa yok... Öğretmen öldüğünden beri yemiyor içmiyor Tukaş, bugün yarın o da kahrından gidecek gibi görünüyor.

*

Hopa İlçesi
Kemalpaşa Beldesi
Köyün adı Dereiçi

*

Başladığı yerde, bitirdi.
Öğretmen toprağa verildi.

*

Gene öyle bi haziran...
Uğurlar ola adam gibi adam. 

Bu haber toplam 6301 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.