1. HABERLER

  2. ZİÇEv'den engelli ailelere büyük hizmet
ZİÇEv'den engelli ailelere büyük hizmet

ZİÇEv'den engelli ailelere büyük hizmet

0-4 yaş arasındaki gelişimsel geriliği olan çocuklara yönelik bir erken eğitim programı olan ”Küçük Adımlar” Gölbaşı’nda başlatıldı.

A+A-

0-4 yaş arasındaki gelişimsel geriliği olan çocuklara yönelik bir erken eğitim programı olan ”Küçük Adımlar” Gölbaşı’nda başlatıldı. ZİÇEV Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Özel Eğitim Uzmanı Meryem Şahin önderliğinde, ZİÇEV Eğitim uzmanlarına uygulanan yoğun bir eğitim programıyla “Küçük Adımlar Eğitimi”, ilk olarak, pilot bölge olarak seçilen Mersin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimizde başlatıldı. Mersin’i İzmir, Manisa, Bolu izledi. 

Bu haftada Ankara Gölbaşı’nda Serkent Yolu üzerinde bulunan Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nda yapılan toplantıya Sağlık Grup Başkanı Önder Özen ve ZİÇEV Yönetim Kurulu ve Öğretmenleri katıldı.

ANNE VE BABALARA YÖNELİKTİR

Programda ZİÇEV Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Meryem Şahin, “Küçük Adımlar Programı, gelişimsel geriliği olan 0-4 yaş grubu çocukların anne-babalarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Çocuğun ev ortamında eğitilebilmesi için kolayca uygulanabilir ilkeler sunmaktadır. Bu program anne-babanın, çocuklarının en önemli öğretmenleri olduğu görüşünü benimsemektedir. Küçük Adımlar yalnızca öğretim programı açısından değil, aynı zamanda ne, nasıl öğretilmeli konusundaki yaklaşımı açısından da kapsamlıdır. Küçük Adımlar Macquarie Gelişimsel Geriliği Olan Çocuklar Programı’na dayalı olarak hazırlanmıştır. Bu, Sidney’deki Macquarie Üniversitesi Down Sendromu Programı çerçevesinde hazırlanmış olan bir program materyalidir. Ancak bu materyal yalnızca down sendromlu çocuklara yönelik değildir. Macquarie Üniversitesi Down Sendromu Programı Avustralya’nın ilk erken eğitim programıdır ve Avustralya içinde ve dışında küçük yaştaki özürlü çocuklarla yürütülen pek çok çalışma üzerinde derin ve kalıcı bir etkisi olmuştur. Beş temel gelişim alanına odaklan programdaki beceri grupları 0-4 yaş diliminde olan becerilerin kazandırılmasında, kurumlarımız eğitimcileri, aile danışmanlığı şeklinde çalışarak önce ailenin ve dolayısıyla çocuğun ilk aylardan itibaren gelişimini ve eğitimini yakından takip edip yönlendirecektir,” dedi. 

Şahin, Türkiye’de 15 şubesi bulunan ZİÇEV Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumlarının hepsinde ”Küçük Adımlar Programı” eğitimleri ile hizmeti başlatacaklarını vurguladı. 

ZİÇEV Ankara Şubesi Müdürü Meral Gümüş de Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin'e gerçekleştirdikleri projelere desteklerinden dolayı teşekkür ederek “ Gölbaşı İlçesindeki 0-4 yaş engelli çocuklarımıza ulaşmamızda Sayın Kaymakamımız Raşit Zengin bey büyük Katkı sağlamıştır. Bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Kaymakamımız Raşit Zengin’e teşekkür ederiz ” dedi.

 

Bu haber toplam 4353 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.