1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖLBAŞI

  4. İnsani Değerler Hareketi Derneği 1. Yılını Kutladı
İnsani Değerler Hareketi Derneği 1. Yılını Kutladı

İnsani Değerler Hareketi Derneği 1. Yılını Kutladı

İnsani Değerler Hareketi Derneği Üyeleri Gölbaşı öğretmen evinde düzenlenen 1. kuruluş yıl dönümü yemekli program ile kutlandı.

A+A-

İnsani Değerler Hareketi Derneği 1. kuruluş yıl dönümü etkinliği saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri için kuran tilaveti ve halk oyunları gösterisi ile devam eden programa dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İnsani Değerler Hareketi Derneği yönetim kurulu başkanı Ali İhsan Güçlü, konuşmasında 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini saygı minnet ve şükranla andıklarını belirtti.

Güçlü ‘’ Kıymetli Dostlar, Sayın Basın Mensubu Arkadaşlar, Hepinizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. İnsani Değerler Hareketi Derneğinin 1. kuruluş yıldönümü toplantımıza hoş geldiniz şerefler verdiniz.

Bugün şanlı ecdadımızın yedi düvele karşı verdiği çetin mücadele sonucunda “Çanakkale Geçilmez” diyerek tarihe altın harflerle yazdığı 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünü kutluyoruz. Bu vesile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun inşallah.  

Çanakkale Zaferinin gururunu hissettiğimiz bu güzel günü aynı zamanda derneğimizin de kuruluş günü olarak belirlememizin bizim acımızdan ayrı bir anlamı vardır. Bizler vatanımız, milletimiz ve devletimiz söz konusu olduğunda her türlü inisiyatifi almaya kararlı bir topluluk olduğumuzun nişanesi olarak millî tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart tarihini kuruluş günümüz olarak seçtik. Bizler, Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmanın omuzlarımıza yüklemiş olduğu sorumluluğun farkında olan fertleriz.

Gayemiz " ÇANAKKALE RUHU " nu yaşamak, yaşatmak ve bu ruh köklerinden beslenen gençliğin yetişmesine katkı sunmaktır. Sosyal hayatta " Rol Model " olacak donanımlı birey olmak ve nitelikli işler yapabilmek en büyük hedefimizdir.

Ülkemizin daha müreffeh seviyeye ulaşması ve dünya ölçeğinde söz sahibi olmasının yolunun sorumlu vatandaş profilimizin en üst seviyeye çıkarılmasından geçtiğinin farkındayız. Beş yılda bir oy verip, bir dahaki seçimlere kadar bir kenara çekilip kaderine razı olan bir vatandaş anlayışının sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Aynı şekilde siyasetçilerin yaptığı her şeyi eleştiren ya da olumlayan vatandaş tipinin de sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz. Yapılması gerekenin insanımızın kendini ilgilendiren konularda bilgili olmaya gayret ederek çözüm üretilmesi sürecine paydaş olmaya yönelmesi olduğunu düşünmekteyiz. Yani sorumlu bir vatandaşın her şeyi devletten beklemeden taşın altına eline koyması ve siyasi iradenin de buna uygun bir zemini hazırlaması elzemdir. Bunun yolu da sivil topluma gereken önemi vermekten geçmektedir’’ dedi.

İnsani Değerler Hareketi Derneği Genel Sekreteri Vedat Ali İnam ‘’ Fikri tohumlarını yıllar önce atmaya başladığımız, ancak kuruluşu 18 Mart 2021 tarihine nasip olan İnsani Değerler Hareketi Derneğinin 1. Kuruluş yıldönümü münasebeti nedeniyle hazırlamış olduğumuz programa hoş geldiniz, şerefler verdiniz.

Hepinizi sevgi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Bugün burada aynı zamanda Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 107.Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız.

 

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

Çanakkale;       Bir sancağın yükselişi

                        Bir milletin mücadelesi

                        Yediden yetmişe bir milletin kahramanlık hikâyesidir.

Çanakkale;       İstiklalden istikbale giden yoldur.

Çanakkale;       1. Dünya savaşının en can alıcı mücadelesinin adıdır.

Osmanlı Devleti’ni ortadan kaldırmak isteyenlerin 1811 yılından itibaren ortaya koydukları planın final sahnesidir Çanakkale.

 

Hilal ile Haç’ın en kanlı savaşının adıdır, Çanakkale…

15 lilerin destanlaştığı, mektepli delikanlıların düştüğü toprağı vatan yaptığı yerin adıdır Çanakkale,

Kayseri Lisesinin, Vefa Lisesinin, İzmir Lisesinin, Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesinin öğrencilerinin şehadetle mezuniyetlerinin adıdır Çanakkale…

1811 yılından itibaren ortaya konulan planın, kurmay aklı ve zekasıyla bozulduğu yerdir Çanakkale

“Komutanım benim tüfek bozulmuş tetik basmıyor” diyen askere, “Tüfek sağlam oğlum, senin parmağın kopmuş” denilen yerdir Çanakkale.

 

“Muhterem Komutanım, sağ kolumu kaybettim, zararı yok, sol kolum var. Onunla da pekâlâ iş görebilirim” denilen yerdir Çanakkale.

 

“Öleni görüp, üç dakikaya kadar öleceğini bilip, en ufak bir çekinme bile göstermeyen” Vatanperverlerin toplandığı yerdir Çanakkale.

 

Balkan savaşlarının alnımıza sürdüğü kara lekenin kanla temizlendiği yerdir Çanakkale…

Şimdi sorarım sizlere;

Başka hangi millet böyle bir bedel ödemiştir, hangi millete böyle bir zafer nasip olabilmiştir?

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.

Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu yaşatan, Enver Paşa, Cevat Çobanlı Paşa, Selahattin Adil Bey ile birlikte, aldığı kararlarla savaşın seyrini değiştiren Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları başta olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum

Aziz ruhları şad olsun …’’ dedi.

Programın sonunda derneğin 1. yılında gerçekleştirdiği etkinlik faaliyetlerini anlatan slayt gösterimi ve plaket töreni ile sona erdi.

Bu haber toplam 2081 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.