1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Arınç: Biz kazandık yüksek yargı kaybetti
Arınç: Biz kazandık yüksek yargı kaybetti

Arınç: Biz kazandık yüksek yargı kaybetti

Bülent Arınç: İmam Hatiplilerle ilgili hukuk bazındaki mücadelede biz kazandık yüksek yargı kaybetti.

A+A-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İmam Hatiplilerle ilgili hukuk bazındaki mücadelenin kazanıldığını belirterek, "Biz kazandık, yüksek yargı kaybetti" dedi.

İMAM HATİP MEZUNLARI DERNEĞİ İLE KAHVALTI

Seçim bölgesi olan Bursa gezisi sürdüren Bülent Arınç, bu sabah Bursa İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği üyelerinin düzenlediği kahvaltıya katıldı. Dernek binasında düzenlenen kahvaltıda konuşan Arınç, Türkiye'nin tek partili dönemden bu güne geleneksel korkuları ve endişeleri yaşadığını söyledi.

"İŞGAL EDERİZ, ADAM VURURUZ" DEMEDİK

İmam Hatip Lisesi'nden mezun olanların kaymakam, hakim, savcı, mühendis ya da hesap uzmanı olmalarının birilerini korkuttuğunu belirten Arınç, "Gün geldi sadece bu korku yüzünden hukuk dışına çıkıldı. Hukuk dışı kararlar alındı, zulmedildi, haksızlıklar yapıldı. Kat sayı meselesinde çok uzun yıllardır süren hukuk mücadelesi sonuçlandı. Ama biz kavga etmedik. Dağa çıkmaktan bahsetmedik. 'İşgal ederiz, paramparça ederiz, adam vururuz' demedik. Bu gün Türkiye'de bazı siyasetçiler var ki, şöyle bir dokunuverdiğin zaman 'dağa çıkarım ha' diye feryat ediyor. İmam Hatip Liselilerin anlı açıktır başı diktir hukuk bazında mücadelelerini kazanmıştır. Biz kazandık diyorum yüksek yargı kaybetti." diye konuştu.

"ÇEVİK BİR TELEFONLA TALİMAT VERDİ"

28 Şubat sürecisinde YÖK'ün uyguladığı kat sayıyı tehlike olarak gören Çevik Bir'in dönemin YÖK başkanı Kemal Gürüz'ü telefonla arayarak, 'YÖK bana bak, zamanımız yok kanun manun diye de bekleyemem derhal imam hatip lisesi mezunlarına kat sayı farkı olacak. Bunlar üniversiteye girmeyecekler. Ben emrediyorum olacak' dediğini anlatan Arınç, katsayı uygulamasının da böyle başladığını kaydetti.

Arınç, şöyle devam etti:

BAŞKA BİR CAMİA OLSAYDI

"Tanklar yürümüş, balans ayarları yapılmış onlara göre. Telefonla balans ayarı yapıyor. O zaman Danıştay'a müracaat edildi. Danıştay konjoktöre göre karar verdi. Muhtemelen bir telefon da oraya gitmiştir. Danıştay'ın kararı ise 'bu konuda tamamen YÖK yetkilidir YÖK'ün kararını inceleme imkanımız yoktur' oldu. Sonra devir değişti. Hesap döndü, keser döndü. Sonunda YÖK geçen sene bir karar aldı. Dedi ki 'Ben sistemi inceledim. Böyle bir katsayıfarklılığı bu çocuklara büyük bir ihanet, haksızlık ve ayrımcılıktır. Ben katsayı farkını ortadan kaldırdığımı ilan ediyorum' Hemen başkaları gitti Danıştay'a bu kez. Danıştay 'bu iş YÖK'ün işi değil, biz ayrıca hesap yapacağız dedi. Çarptılar, böldüler topladılar iptal ettiler. Böyle yüksek yargı olmaz. Böyle inandırıcılık, böyle hukuk devleti olmaz. Danıştay 'bu iş YÖK'ün değil benim işim' dedi. Dördüncüsünde de 'yeter ya mahcup oluyoruz' dediler ve bir karar çıktı. Eğer bir başka camia olsaydı bu haksızlıklar karşısında ortalığı birbirine katardı"

BU OKULLARA GİDENLERİN BEYNİ YIKANMIYOR Kİ..

İmam Hatip okullarının üzerine kara lekenin getirip oturtulduğunu kaydeden Arınç, "Şimdi bir takım siyasetçiler diyor ki, 'ne kadar ihtiyaç varsa o kadar öğrencisi olsun. Bunlardan rejim tehlike görür laiklik tehlike görür. Bunlar şöyle şöyle insanlardır' İmam hatipli insanların hepsi bir tornadan çıkmış değil ki ne köşe yazarları var şimdi. Bu okullara gidenlerin beyni yıkanmıyor ki, öğrencilerin zihinlerine enjekte edilen bir şey yok ki. Birileri bu okullarına bir yerlerin arka bahçesi gibi yobaz gibi gerici gibi baktı. Tehlike gözüyle baktı. Ama siz bunların aksini ispat ettiniz" dedi.

Arınç, daha sonra Yeşil Türbe'yi ziyaret etti.

Bu haber toplam 1497 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.