1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan'ın Kars mitingi konuşması
Başbakan'ın Kars mitingi konuşması

Başbakan'ın Kars mitingi konuşması

Kars'ta halka seslenen Erdoğan, Talipov'un gönderdiği 'Ucube' mesajını Azeri şivesiyle okudu..

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kars mitinginde halka seslenirken, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis başkanı Vasıf Talibov'dan İnsanlık Anıtı'nın yıkılmasıyla aldığı destek mesajını Azerice okudu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ocak ayında Kars'ta 55 eserin, 55 hizmetin açılışını yaptıklarını belirterek, "Fakat maalesef, Kars, bu hizmetlerle, bu açılışlarla değil, burada, estetikten uzak, tarihi eserlerin üzerine yapılmış o garip yapıdan dolayı tartışıldı" dedi.

Erdoğan, "Ben burada, bir kez daha ucube tartışması başlatmak niyetinde değilim" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, partisince Kars Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Kars'ın, yiğitliğin, mertliğin diyarı olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:
"Daha 4,5 ay önce sizlerle yine burada birlikteydik. 8 Ocak'ta,Sarıkamış Şehitlerimizi rahmetle yad ettikten sonra Kars'a geldik ve bir kalemde 55 eserin, 55 hizmetin açılışını gerçekleştirdik. Kars'a, ilçelerine kazandırdığımız anaokullarının, ilköğretim okullarının, sağlık tesislerinin, bölünmüş yolların, tarihi eser restorasyonlarının resmi açılışını yapmıştık. Biz buradan ayrıldıktan biraz sonra, birileri çıkmış, bizim açılışını yaptığımız eserleri, yatırımları karalamanın gayretine girmiş.

Onlara da sadece şunu söylüyorum: 'Nazar etme ne olur, çalış senin de olur.' Biz, Ocak ayında Kars'ta 55 eserin, 55 hizmetin açılışını yaptık. Fakat maalesef, Kars, bu hizmetlerle, bu açılışlarla değil, burada, estetikten uzak, tarihi eserlerin, bataryaların üzerine yapılmış, vakıf eserlerini tehdit eden o garip yapıdan dolayı tartışıldı. Biz o gün, 55 eserin arasında çok önemli iki eserin daha açılışını yapmıştık. Ani Ören yerinde Tigran Honest Kilisesi ile aynı yerde Menu-Cehr Camii'nin restorasyonunu tamamlamış, onları da yeniden insanlığın kültür mirasına kazandırmıştık. Ne yazık ki, malummedya ve müzmin AK Parti karşıtları bunları görmedi. 55 eseri görmedi."

NAHÇIVAN MECLİS BAŞKANI TALİBOV'UN MEKTUBU

Erdoğan, Türkiye genelinde onardıkları ve kültür mirasına kazandırdıkları 4 bin eserin, sanata, sanatçıya yaptıkları katkıların, desteklerin, teşviklerin görülmediği gibi, Kars'taki bu eserlerin de görülmediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Ben burada, bir kez daha ucube tartışması başlatmak niyetinde değilim. Esasen, söylenmesi gerekeni, şimdi size aktaracağım bir mektup ziyadesiyle söylüyor. Bu mektup çok önemli. Bu mektup, iki devlet, bir millet ifadesinin Nahçıvan Meclis Başkanı Vasıf Talibov kardeşimden geldi.
Bakın ne diyor Talibov; Türkiye Respublikası'nın baş Nazırı hörmetli Recep Tayyip Erdoğan'a, hörmetli başnazır. Türkiye'nin Kars şeherinde ucaldılan insanlık abidesinin sökülmesi barede verdiyiniz gösterişe göre size Nahçıvan Muhtar Resbuplikası'nın Ali Meclisi adından ve şahsen öz adımdan derin minnettarlığımı bildirirem. Bu abide dostlukveya insanlık sembolü yok, zati alinizin dekik ifade etdiyi kimi 'ucube', yani, eybecerlik remzi idi. Fursattan istifade edib, zat-i alinize bir daha yüksek ehtiramımı bildirir, gardaş Türkiye'nin inkişafı namına semereli faaliyyetinizde daha böyük uğurlar arzulayıram. Derin hörmetle imza, Vasıf Talibov.' İşte mesele budur. Daha fazla yoruma girmiyorum."

İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları: 

Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis başkanı Vasıf Talibov'dan anıtla ilgili mesaj aldım ve beni desteklediklerini açıkladı. Barışsa biz Ermenistan'a adımımızı attık sıra onlarda. Bir gazete başlık atmış; o da güya Cemil Bey'in Dink'in oğlu tarafından söylenen bir şey, güya ben ona zanlı demişim. Diasporanın etkisinden kurtulup Ermenistan'ın da adım atmasını beklerken Ermeni yanlısı bazı kişiler avukatlık üstleniyorlar..

Bugün Kars'ta lisemizin temelini atıyoruz. Azerbaycan devlet başkanına ve Azerbaycan halkına buradan şükranlarımı sunuyorum.

TÜRKİYE ARTIK KENDİ BÖLGESİNDE ROL EDİNDİ

Türkiye artık bölgesinde kendisine ayrı bir rol edindi. Her denklemde Türkiye'nin artık söyleyecek sözü var. Artık yoksulların bir umudu olan AK Parti var. İstikrar ve güven çok önemli. Bu ülkenin artık vizyonu var çok büyük hedefleri var.

CHP'si, MHP'si bize saldırıyorsa demekki biz doğru yoldayız.

TARAF MANŞETİNE GÖNDERME

Kılıçdaroğlu'na benim artık cevap vermeme gerek yok. Kendisi zaten kendisine zarar veriyor. Bir gazete geçenlerde güzel bir başlık attı. 'Kılıçdaroğlu'nun biri bir gün...' diye başlık atmıştı. Fıkra gibi adam. Kendisini eleştirelim diyoruz, u dönüşlerini yüzüne vuralım diyoruz onu da kendisi U dönüşü değil S dönüşü olarak kendisi yapıyor. Biri çıktı bir şaka yaptı email ile ilgili. Diyorum ya şaka gibi fıkra gibi bir genel başkan.

BAHÇELİ'Yİ DOKTORLARA DEĞİL MİLLETE HAVALE EDİYORUM

MHP Genel Başkanı... 19 Mayıs bir milli bayramımızdır değil mi? Milli bayramla ilgili yapmış olduğu açıklamasında kin, öfke, nefret dolu açıklamalar yapıyor. Ben, MHP’nin genel başkanını da arkadaşlarını da MHP’ye gönül veren kardeşlerime havale ediyorum. Gerçekten bağımsız ülkücülere havale ediyorum. Doktorlara değil, psikiyatristlere değil, milletime havale ediyorum. Milletim bunlara en güzel cevabı 12 Haziran’da sandıkta zaten verecek. 12 Haziran’da milletim bunlara, üslup, dil, saygı dersi verecek."

Bu haber toplam 1956 defa okunmuştur
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.