1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Erdoğan: Kemal Bey'in de kapısını çalacağım
Erdoğan: Kemal Bey'in de kapısını çalacağım

Erdoğan: Kemal Bey'in de kapısını çalacağım

Başbakan Erdoğan, iktidar partisi olarak muhalefetle de görüşeceklerini belirtti..

A+A-

Başbakan Erdoğan, iktidar partisi olarak muhalefetle görüşeceklerini belirtti ve ''Kemal Bey'in de kapısını çalacağım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, seçim zaferinin ardından ilk demecini Milliyet Gazetesi'nden Fikret Bila'ya verdi. Erdoğan, Bila'nın sorularına şu yanıtları verdi:

Mutluyum

Ne hissediyorsunuz?
Mutluyum, tabii. Hepimiz mutluyuz.

Yüzde 50 oy oranı bekliyor muydunuz?
Yüzde 50 hedefimizdi, bunu gerçekleştirdik hepimiz çok mutluyuz. Çok partili demokratik hayatta ortaya bir istikrar çizgisi çıktı. Üçüncü dönemde ana muhalefetle aramızda en fazla farkı yaratarak kazandık.

21 milyon oy

Başbakan Erdoğan, "Ben, oy oranından çok alınan oyu çok önemserim" dedi ve cebinden not kâğıdını çıkarıp gösterdi:
Bakın, 2007'de aldığımız oy 16 milyon küsur, bugün aldığımız oy ise 21 milyon 150 bin. Bunu çok önemsiyorum. Üçüncü döneme giriyoruz ve oylarımızı bu denli artırıyoruz. Bize gösterilen bu güven nedeniyle mutluyuz.

Kapısını çalacağım

Yeni anayasa sözü verdiniz. Yüzde 50 oy oranına ulaştınız. Nasıl bir çalışma yapacaksınız?
Şimdi oylarımızı artırdık ama milletvekili sayısı şu anda 330'un altında gibi görünüyor. Sınır kapılarındaki oylar değiştirir mi, bilmiyorum. İktidar partisi olarak bize düşen başta ana muhalefet partisi olmak üzere muhalefetin kapısını çalmaktır. Kemal Bey'in kapısını da çalacağım. Bize düşen kendilerini uzlaşmaya, katkı vermeye davet etmektir. Eğer parlamento içinde olur alırsak ne âlâ, ondan sonra da sivil toplum kuruluşlarıyla temas etmek için yöntemimizi belirleriz. Kemal Bey'in bazı açıklamaları, bazı yaklaşımları oldu. Çalışmalara katılacaklarını, katkı vereceklerini söylediler. Biz de Kemal Bey'den katkı bekliyoruz. Dediğim gibi parlamentoda olur alırsak öyle devam ederiz, yok eğer vermezlerse, o zaman da kendi şartlarımız içinde biz çalışmamızı yürütürüz.

Başkanlık sistemi

Başbakan Erdoğan, yüzde 50 oy oranına ulaşmasının arzu ettiği başkanlık sistemine geçiş konusunda girişimde bulunmasını kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağını sorusuna şu yanıtı verdi:
Ben başkanlık konusu tartışılsın istedim. Türkiye bunu tartışsın. Nitekim tartıştı, tartışıyor da. Ancak, bu konuda Kılıçdaroğlu'nun farklı bir anlayışı var. O öyle bir başkanlık sistemi tarif ediyor ki, parlamento olmayacak diyor. Halbuki öyle değil, aksine başkanlık sisteminde çok güçlü bir parlamento var. Çok güçlü bir parlamento denetimi var. İşte ABD'de görüyorsunuz. Parlamento olmayacak diye bir şey yok. ABD'deki başkanlık sisteminin başarısı bürokratik engelleri kırması olmuştur. Bu sağlanınca hızlı ilerleme mümkün oluyor. Ben tartışılsın istiyorum.

Bu haber toplam 1399 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.