1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esad Davutoğlu fotoğrafının analizi
Esad Davutoğlu fotoğrafının analizi

Esad Davutoğlu fotoğrafının analizi

Dünaynın kilitlendiği Davutoğlu Esad zirvesinde dışarıya yansıyan tek kare fotoğraf ne anlatıyor..

A+A-

Suriye Devlet Başkanı ile Türkiye Dışişleri Bakanı'nın görüşmesinden yansıyan fotoğraf karesini beden dili uzmanı İlhan Doğan, yorumladı..

Esad'ın emanet bir duruşu olduğunu söyleyen Doğan, "Esad'ın emanet bir duruşu var. İki bacağını yapıştırması iletişime kapalı olduğunu gösteriyor. Anlatmak istediğini anlatmaktan çekiniyor. Yani rahat değil. Vermek istediği mesajdan daha farklı bir mesaj veriyor. Asıl vermek istediği mesaj ise daha ağır ve daha net. Çok sert bir tutumu var. İnanılmaz derece konsantre olmuş ancak patlamaya hazır bomba gibi duruyor" dedi.

İKİSİ DE KONUŞUYOR AMA KİMSE KİMSEYİ DİNLEMİYOR

Davutoğlu'nun ise buzları kıran bir oturuş şekli olduğunu söyleyen Doğan şöyle devam etti: "Daha samimi duruyor. İkisi arasında bir iletişim bozukluğu söz konusu. İkisi de konuşuyor ama kimse kimseyi dinlemiyor. 'Düşün, konuş, dinle' tekniği uygulanmıyor. İki tarafta da sadece sembolik bir duruş var. Bedenleri orada, ruhları başka yerde gibi. Esad şişirilmiş bir balon gibi, sanki uçuyormuş gibi bir hava yaratıyor. Ayakları yere basmıyor aslında. Kendine hakimiyeti çok az. Bu nedenle de sadece dinlemiş olmak için dinliyor. Uyum sağlıyormuş gibi davranıyor ama esasen karşı tarafa hak vermiyor. Kamufle de var burada. Hoşgörülü, mütevazı, sade, adam gibi adam imajı veriyor. Böyle bir durumda karşı tarafla sağlıklı iletişime girmek imkansız. Davutoğlu aktifi, Esad ise pasifi oynuyor. Aktif ile pasifin yan yana gelmesi orada bir iletişim bozukluğu olduğunu gösteriyor."

'ZAMANIMIZ SINIRLI'

ESAD: Siz de milletvekili seçildiniz değil mi?
Davutoğlu: Evet. Biz yarım yüzyılı aşkın bir süredir parlamenter sistemi işletiyoruz. Bu sistem de, bizi her alanda bir güç olmaya, huzurlu bir ülke olmaya götürüyor. Biz, terör sorununa rağmen demokrasiden vazgeçmedik, bir çok alanda reformları yaptık.
ESAD: Biz de reform yapmak istiyoruz. Ancak militanlarla sıkıntılarımız var.

Davutoğlu: Güvenliği öne alalım, önce bu sorunu bitirelim sonra reform yapalım diyorsanız o gün hiç bir zaman gelmez. Zamanınız sınırlı. Beklemeye tahammülümüz kalmadı. Militanlar diyorsunuz,
200-300 militan mı ülkenizi bu hale getiriyor? Artık Suriye halkının meşru taleplerini dikkate almalısınız. İçişlerine karışma politikaları artık günümüz dünyasında anlamını kaybetti. Biz sizin ülkenizi dizayn etmek istemiyoruz. Siz önce kendi halkınızı demokrasiye geçeceğiniz konusunda inandırmalısınız.

Bu haber toplam 1951 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.