1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖLBAŞI

  4. GÖLBAŞI’NA CUMHURİYETİN 100. YILINA YAKIŞAN MEYDAN
GÖLBAŞI’NA CUMHURİYETİN 100. YILINA YAKIŞAN MEYDAN

GÖLBAŞI’NA CUMHURİYETİN 100. YILINA YAKIŞAN MEYDAN

Gölbaşı’nın iki yakasını birleştiren, Türk destanları teması ile tasarlanan alanda, heykeller, peyzaj ve ticaret sahalarının bulunduğu Merkez Meydan açıldı. Meydanın açılmasıyla Gölbaşı’na Konya yönünden gelenleri Bozkurt Heykeli, Ankara yönünden gelenler

A+A-

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in spor kenti, turizm kenti, sanayi kenti, tarım kenti, öğrenci kenti olarak vurguladığı Gölbaşı’nda vizyon projesi olarak başlattığı Büyük Gölbaşı Merkezi Projesi (BGMP), kapsamında yapımı tamamlanan Merkez Meydan projesinin Cumhuriyetin 100. Yılında açılışı yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapılan açılış törenine; MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, MHP Ankara İl Başkanı Alparslan Doğan, Gölbaşı Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek,  Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı Ömer Şanlı,  MHP Gölbaşı İlçe Başkanı Musa Şahin, Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz, Hacı Bayram Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gültekin Akengin,  ilçe protokolü, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Gölbaşı’nın iki yakasının birleştiren Merkez Meydan projesiyle tüm hatlar arasında bağlantı kurulmuş oldu.

BGMP kapsamında Gölbaşı’nın tüm cadde, sokak, yeşil alan, park ve kamusal alanların tek bir tema (Türk Destanları) ile tasarlanıp bütünleştirilmeyi hedeflendiği belirten Başkan Ramazan Şimşek “Toplam 27 projeden Merkez Meydan ile birlikte 6 projemizi tamamladık. Bu projeler; Cemal Gürsel Caddesi ve Hükümet Caddesi renovasyonu, sokak renovasyonları, spor merkezi renovasyonu, tramvay projesi, Gölbaşı Koşu ve Bisiklet Yolları projesi olarak tamamlandı. Tamamlanan projelerimizde kaldırımları, asfaltları, aydınlatma sistemlerini tamamen yeniledik ve caddelerimizi pırıl pırıl modern bir görünüme kavuşturduk. “ dedi.

“Gölbaşı, Ankara’nın cazibe merkezi haline gelecek”

“Hali hazırda devam eden Güney Giriş Parkı, Türk Yolu, Üniversiteliler Caddesi, İncek Merkez Bağlantı projelerimiz ile tüm Gölbaşı’nı yeni bir ruhla buluşturacağız.” diyen Başkan Şimşek “Büyük Gölbaşı Merkezi Projesi ile tüm şehir tek bir tema ile yeniden tasarlanacak, BGMP sayesinde Gölbaşı tüm Ankara’nın cazibe merkezi haline gelecek. Gölbaşı’nın iki yakasının birleşmesi ile tüm hatlar arasında bağlantılar kurulacak, kent meydanı ve sahil şeridinin inşası ile tüm Gölbaşı, meydanına ve göl kenarına kolayca ulaşabilecek. BGMP, Gölbaşı'mızı daha yaşanabilir ve modern bir yer haline getirmeyi hedefliyor. “ şeklinde konuştu.

“Gölbaşı'nın sosyal hayatına yeni bir soluk getirecek”

Merkez Meydan projesi hakkında bilgi veren Ramazan Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

“Maneviyatın şehri Konya’dan Bozkurtlar Diyarı Ankara’ya geldiğinizde sizleri Gölbaşı Merkez Meydanı’mızda, Türk milletinin akıp giden hayatını devamlı takip edip onların başı sıkıştığı, çaresiz kaldıkları zaman ortaya çıkan, Türk milletine yol gösteren ve koruyan bozkurtlarla karşılıyoruz.  Bozkurtlar Diyarı Ankara’dan Güzel Atlar Diyarı Kapadokya’ya doğru yolculuğunuzda Gölbaşı Merkez Meydanı’mızdan sizleri, Türklerin tarih sahnesinde her zaman yanlarında olan atlarla uğurluyoruz. Gölbaşı'nın doğu ve batı yakasını birleştirme amacı güden Merkez Meydanımız, vatandaşlarımızı Mogan Gölü ve sahil bölgelerine yönlendirmektedir. Bu meydan, hem buluşma hem de toplanma alanlarına ev sahipliği yapacak, aynı zamanda Gölbaşı'nın sosyal hayatına yeni bir soluk getirecek.”

 

“Tarihimizi çocuklarımıza anlatmak zorundayız”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya açılışta yaptığı konuşmaya Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’e teşekkür ederek başladı. Gölbaşı’na kazandırılan Türk destanları temalı Merkez Meydan’ın çok önemli olduğunu belirten Karakaya “Konya Yolunun iki tarafı bir araya gelmiyor deniyordu. Başta Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Tabi belediye başkanımızdan Allah razı olsun, BGMP önemli bir proje. Ama asıl olan bu projenin bilim insanlarıyla yapılmış olması.  Rastgele yapılmış bir proje değil.  İçinde sanat ve bilim barındıran ciddi bir kent projesi. Gölbaşı’nın sahillerini birleştiren bir proje. Ayrıca Türk yurduna girdiğini gösteren bir projedir. Gölbaşı Türk yurdudur, Ankara Türk yurdudur, Anadolu Türk yurdudur işte buradan girenler bunu görecek. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz ancak 5 bin yıllık bir devlet geleneğimiz bulunuyor. Görevimiz var, tarihimizi çocuklarımıza anlatmak zorundayız.  Bugün Filistin'in yaşadığını 100 yıl sonra bizim yaşamayacağımızı kim söyleyebilir” Diye konuştu.

Gölbaşı Kaymakamı Erol Rüstemoğlu açılışta yaptığı konuşmada tarih içeren projenin önemine dikkat çekerek başta Ramazan Şimşek olmak üzere teşekkür etti.

Kurdelelerin kesilmesinin ardından Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, protokolle birlikte Merkez Meydan’ı gezdikten sonra Nostaljik Tramvayla göl kıyısına indi.

Merkez Meydan projesi

• 23 bin metrekarelik alanda yapılan Merkez Meydan, doğal granit taşlarıyla döşendi ve uzun ömürlü olması için titizlikle inşa edildi.

• 8 bin metre kare yeşil alan oluşturduğumuz meydanda 10 bin adet çeşitli çalı ve 210 adet boylu ağaç kullanıldı.

• Meydanda 6 adet havuz ve 1 su perdesi bulunuyor.

• 200 metrekare kapalı alana sahip 2 belediye hizmet binasıyla sosyal belediyecilik faaliyetlerini de yine hayata geçirmiş oldu.

Meydan sadece bir yapısal oluşum değil, aynı zamanda tarihimizi ve kültürümüzü yansıtan bir açık hava müzesi.

Oğuz Kağan Destanı, Altı oğul ve yirmi dört torundan oluşan Oğuz boyları, Bozkurt ve Koşan Atlar heykelleri gibi temalar bulunuyor.

Oğuz Kağan’ın heykelini meydan merkezine yerleştirildi ve 15 adet rölyef duvar imalatı yaparak 24 Oğuz boyunu bu duvarlara işlendi, yapılan görsel çalışmalarla tarih ve kültür kuvvetlice yansıtıldı.

• Gölbaşı’na Konya yönünden gelenleri Bozkurt Heykeli, Ankara yönünden gelenleri ise Koşan Atlar Heykeli karşılamaktadır. “Bozkurt Heykeli” Türk Devleti’nin başkentini, “Koşan Atlar Heykeli” ise bozkıra çıkışı temsil etmektedir.

Bu haber toplam 1117 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.