1. HABERLER

  2. Gölbaşı'na Radar tasarım ve üretim merkezi
Gölbaşı'na Radar tasarım ve üretim merkezi

Gölbaşı'na Radar tasarım ve üretim merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un ardından Ankara için gerçekleştirilecek olan çılgın projeleri açıkladı.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un ardından Ankara için gerçekleştirilecek olan çılgın projeleri açıkladı. Başbakan Erdoğan Ankara'ya, uzay ve uydu merkezi, adalet sarayı, hastane, stadyum ve yeni şehir yapılacağı müjdesini verdi.

Başbakan Erdoğan, Ankara'nın dünyanın en önemli savunma sanayi merkezlerinden biri haline getirileceğini belirterek, radar tasarım ve üretim merkezini Gölbaşı'nda kuracaklarını söyledi ve "Aselsan tarafından 100 milyon dolar civarında bir yatırımla radar ve elektronik harp tasarım ve üretim merkezi kurulacak. Bu tesisin 2 yıl içinde faaliyete geçmesini bekliyoruz" diyerek sözlerine devam etti.
Erdoğan, uzay ve uydu merkezinin de TAI tesisleri içinde faaliyete geçeceğini ifade etti. Başbakan, "Yatırım 100 milyon dolar civarında, askeri uydular ile birlikte TÜRKSAT’a ait iletişim uyduları üretilecek. Savunma sanayinde Ankara merkez olacak" dedi.
Erdoğan, Ankara'ya yeni bir adalet sarayı yapılacağını, bölgenin sağlık merkezi haline getirilerek, ulusal ve uluslararası bir sağlık başkentine dönüştürüleceğini, UEFAkriterlerine uygun bir stadyum projesinin hayata geçirileceğini bildirdi.
ŞEHİR HASTANELERİ
Ankara'ya 2 şehir hastanesi yapılacağını vurgulayan Erdoğan, "Toplam 7000 yatak kapasitesiyle. 2 milyon 800 bin metrekare alana ait 2 genel ve 19 ihtisas hastanesi olacak. Bu hastanelerin biri Keçiören'e diğeri Bilkent’e yapılacak" dedi.
Erdoğan, 2010 yılında Ankara'da kurulan Yıldırım Beyazıd Üniversitesi'ni farklı bir konseptle tasarlayarak, uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceklerini belirtti.
İNANÇ VE TARİH MÜZESİ
Erdoğan, kentin merkezinde Hıdırlıktepe'de, bir inanç ve tarih müzesi inşa edileceğini dile getirdi.
Başbakan, Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesini de Ankara'ya inşa edeceklerini vurguladı.
TERMAL SAĞLIK TURİZMMERKEZİ
Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı'ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendireceklerini, tesisler inşa edeceklerini ve Ankara'yı termal sağlık turizminin de başkentine dönüştüreceklerini bildirdi.
ANKARA - KONYA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA
Erdoğan sözlerini, "Ankara’yı ulaşımın kalbi haline getireceğiz. Eskişehir - İstanbul hızlı tren inşası bitmek üzere. Ankara - Konya hattı bitti, test sürüşlerini bizzat başlattım. Konya mitingine o trenle gideceğiz. Ankara - Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indiriyoruz.
Ankara - Yozgat - Sivas hattının çalışmaları devam ediyor. Uşak, Afyonkarahisar ve İzmir hattının inşaatları başlayacak. Ankara merkez olmak üzere Ankara - Niğde, İzmir ve Samsun arasına otoyol inşaa edilecek. Ankara'yı hızlı trenin merkezi, kesişme noktası, ortak istasyonu konumuna yükselteceğiz'' diyerek sürdürdü.
YENİ TÜNEL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edecekleri tünelle, Keçiören'i İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlayacaklarını belirterek, 15 kilometre uzunluğundaki bu tünelin, 3 yıl içinde tamamlanarak, şehir içi trafiğine büyük rahatlama sağlayacağını söyledi.
Erdoğan tüm çalışmalar tamamlandığı zaman Edirne'den Habur'a kesintisiz otoyolla bağlanacağını açıkladı.
Kızılay ile Esenboğa arasına yeni bir raylı sistem inşaa edileceği ifade edildi.
KUZEY ANKARA PROTOKOL YOLU
Erdoğan, "Kuzey Ankara protokol yolu üzerindeki çirkin yapılaşmayı, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oradaki iyi diyalogu sayesinde boşalttık ve 6760 konutu yıktık. Şu an 18000 konuta yapılıyor ve bunların 8100'ü TOKİtarafından yapıldı.

Mamak kentsel dönüşüm projesi de devam ediyor. Ankara'nın en yoğun gecekondu bölgesine yeni bir çehre kazandıracağız. Ne olur bize yardım edin. Mamak'taki kardeşlerimizin insani şartların dışında yaşamasını istemiyoruz. Bu proje daha da devam edecek" dedi.
'GÜNEY KENT' PROJESİ
Erdoğan projelerini, "Ankara'da yeni bir şehrin inşaatına 12 Haziran sonrası başlanacak. Güney Kent projesi adı verilen bu çalışmada 500 bin kişilik bir şehir kazandıracağız. Ankara'ya yeni bir yerleşim bölgesi kazandıracağız. Gecekondu bölgesinde yaşayan ve buralara taşınmak isteyen kardeşlerimizi hemen taşıyacağız.
Ancak şehrin nereye yapılacağını şu an söylemeyeceğiz. 12 Haziran'ın ardından hemen projelere başlayacağız" diyerek anlattı.
Bir kısmı daha önce başlayan projelerin 12 Haziran'dan sonrasında hız verileceği belirtildi.
Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar şöyle:
İstanbul'da ki projelerde yerel projeler değil o projeler İstanbul'u ilgilendirdiği kadar Türkiye'yi de ilgilendiriyor, o projelerde binlerce kişinin çalışacak olması, ortadan kalkacak risk ve elde edilecek gelir tüm Türkiye tarafından paylaşılacak. Yine ben bu projeleri açıklarken benzeri projelerin başka kentler içinde hazırlandığını ifade ettim. Bölünmüş yollar, hastaneler, derslikler, stadyumlar, adalet merkezleri ve kentsel dönüşümlerle 81 vilayetin çehresi değişiyor.
Bütün bu projelere ek olarak Ankara, İzmir ve Diyarbakır için büyük projelere hazırlandık ve hazırlanıyoruz. Ankara köklü bir tarihe sahip önemli bir şehrimiz, burada beş şehir isimli kitabın yazarı Tanpınar'ın şu dizelerini söylemek isterim; Asırlar içinde uğradığı yağmalar Ankara'da geçmiş zamanın pek az eserini bırakmıştır, kendilerinden önce gelen medeniyetlerle bu kadar karıştığı pek az yer vardır Kale'de ve onun eteğinde serpilmiş mahallelerde Türk velileri Roma taşlarıyla sarmaş dolaş yatarlar' Ankara gri devlet binalarından, kravatlı takım elbiseli ciddi devlet adamlarından ibaret değildir.
Ankara Selçuklu hükümdarları Alaaddin Keykubat, Sultan Muhittin Mesud'un, II. Murat'ın, Abdulhakim Arvasi'nin şehridir. Ankara, İstiklal şairimiz Mehmet Akif'in şehridir, Ankara 23 Nisan 1920'de ulu önder Atatürktarafından Kuran-ı Kerim ve dualar okutularak Meclis'imizin açıldığı bir şehirdir. Ankara, 1923'te Başkent ilan edildiğinde nüfusu 40 bin olan bir Anadolu kasabasıydı ne yazık ki Ankara nüfus olarak böyle büyürken şehir buna hazırlıklı şekilde planlanmadı. Böyle bir nüfus projeksiyonu yapılmadığı için Ankara çok çarpık şekilde gelişti. Sadece artan nüfus değil, büyüyen, gelişen kamunun ihtiyaçları da sağlıklı bir plana tutulmadı.
AK Parti olarak tüm şehirlerimiz gibi Ankara'ya da nefes aldırmak için çok yoğun gayret sarf ettik. Ankara, Cumhuriyet'in kalbi, bu milletin idare merkezidir, Ankara diğer 80 vilayetin çözüm beklediği, umutlarını bağladığı bir şehirdir. Ankara ne yazık ki kendi ilçelerine, köylerine dahi öncelerde çare bulamamıştır. Ankara'da ticaretin, sanayinin gelişmesi tıpkı Kayseri, Konya gibi Anadolu kaplanlarının kendi mücadeleleriyle olmuştu, 3 Kasım seçimlerinden itibaren ise Ankara farklı bir kimliğe bürünmüştür. Ankara sadece Türkiye'ye değil, Sana'ya, Bağdat'a, Kabil'e de çok yakın bir şehir konumuna gelmiştir. Ankara dünyanın izlediği, acaba ne diyecek' diye takip ettiği gündemi belirlenen değil gündemi belirleyen bir şehir oldu. Dün, Kazan'a, Gölbaşı'na, Mamak'a sesini duyuramayan Türkiye bugün medeniyetler ittifakına başkentlik yapıyor, biz sadece Ankara'yı büyütmekle, güzelleştirmekle kalmadık aynı zamanda Ankara'yı uluslararası bir başkent haline dönüştürdük. Ankara'nın başkent vasfını şimdi bu projelerle daha da ileri standartlara kavuşturuyoruz, Türkiye'nin kalbi Ankara'yı marka bir şehir haline getiriyoruz.
Açıklayacağımız projeler 2023'e kadar devam edecek ve şuanda da devam edenler var.
Ankara için ilk projemiz;
Savunma teçhizatımızın yüzde 25'i içerden karşılanırken artık yüzde 52'sini içerden karşılıyoruz, bu kuru kuruya bir ifade değildir. Bu, bu milletin bağımsızlık mücadelesinin de aynı zamanda teminatıdır, eğer siz ayaklarınızın üzerinde durabiliyorsanız güçlüsünüz, birisinden gelecek mühimmatla gücünüzü koruyacaksanız geride kalırsınız. TSK'nın artık ihtiyaçları ülkemizde tasarlanıyor ve üretilmeye başlandı, başlanıyor. Savaş uçağı ve nakliye uçağı üretiminde Türkiye dünya standartlarına ilgi odağı haline geldi. Savunma Sanayii'nin yüzde 80'i Ankara'da bulunuyor ve söz konusu büyüme Ankara firmaları tarafından sağlanmış durumda. 2016 yılında ki Savunma Sanayii ciro hedefimiz ise 8 milyar dolardır, bunun en az 6 milyar doları Ankara'da ki Savunma Sanayii şirketleri tarafından gerçekleştirilecek. ATAK helikopterleri ve İHA (İnsansız hava aracı)' uçuşa başladı, 2012 yılında uzaya fırlatılacak uzay aracımız burada üretildi, bay Kemal burada da insan yok biliyor musun? Sadece Ostim'de birçok firma katma değer için katkıda bulunuyor, Savunma Sanayii'ne yönelik üretim artmaya devam ediyor. Radar tasarım ve üretim merkezini de Gölbaşı'nda kuruyoruz. ASELSAN tarafından 100 milyon dolar üstünde bir yatırımla radar ve harp tasarım merkezi kurulacak
2. projemiz
Bir tesis kurulacak ve haberleşme uydularının iletişimi haline gelecek, Ankara bu sayede askeri olarak bir haberleşme merkezi haline gelmiş olacak
3. Projemiz;
Bir adalet sarayı, nasıl İstanbul'da adalet sarayları yaptıysak şuanda biri Avrupa biri Anadolu'da 300 bin metrekare civarında kapalı alan saraylarımız varsa burada da olacak.
4. Projemiz;
Ankara'yı bir sağlık başkentine dönüştürüyoruz, 2 tane şehir hastanesi kuruyoruz Ankara'da toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 milyon 800 bin metrekare alana kurulu hastanelerde 2 genel ve 19 ihtisas hastaneleri olacak. Bu iki hastaneyi Etlik ve Bilkent'te inşa edeceğiz.
5. Projemiz;
Son derece modern bir mimari ile Ankara'nın siluetine güzellik katacak 40 bin kişilik bir stadyum ile Ankara'nın çehresini tamamen değiştireceğiz.
Evet, bu projeler Ankara'nın görüntüsünü değiştireceği kadar sanayi, ticaret, sağlık ve spornoktasında Ankara'ya farklı bir görünüm kazandıracak.
Geliyorum diğer projelere;
Yıldırım Beyazıt üniversitesini bir bilim üniversitesi haline getireceğiz, üniversite 2023 hedeflerimizi akademik anlamda desteklerken 2023'te bir bilim merkezine dönüşecek.
Akyurt ilçemize 1 milyon 800 bin metrekare alana kurulu olacak bir fuar merkezi inşa ediyoruz. Böylece Ankara'nın bir fuar kenti olma vasfını güçlendiriyoruz.
Bir diğer projemiz Ankara'ya yeni bir hayvanat bahçesi, 1 milyon 700 bin metkerekare alana kurulu bu hayvanat bahçesinde ayrıca çocukalanları ve eğlence merkezleri olacak.
Ankara'nın merkezinde Hıdırlıktepe'de bir inanç ve tarih müzesi inşa edeceğiz, bu müzelerde tarihimize, kültürümüze, medeniyetimize ait eserler Müslüman mucitlere ait eserler yer alacak.
Kale'nin eteklerini, tamamen çirkin konuttan temizleyecek ve o çarpık yapılaşmayı bitirerek Ankara'yı estetik bir yapıya kavuşturacağız.
Büyükşehir belediyemize verdiğimiz bir talimatla, Kızılay'ı Ankara'mıza bir marka şeklinde sunarak bu hale getireceğiz.
Milli botanik parkı, Türkiye'de ilk kez bu boyutta bir botanik parkı oluşturuyoruz. Eskişehir yolu üzerinde yapacağımız bu botanik parkta bitkiler açık alan ve seralarda ziyaretçileri karşılayacak.
Son projemiz, termal turizmprojeleri, Ankara ve ilçeleri termal su konusunda zengin, ancak bu su planlı şekilde kullanılmadığı için sağlıklı şekilde sonuçlar alınamıyor. Termal su kaynaklarını yeni bir konseptle değerlendirecek, tesisler inşa edecek ve Ankara'yı termal su kentine inşallah dönüştüreceğiz.
ANKARA'YA YENİ ŞEHİR

Projelerimiz bitmedi, Ankara'yı ulaşımında kalbi haline getiriyoruz, Ankara, Eskişehir hızlı tren hattını bitirmiştik. Eskişehir, İstanbul hattı hızla devam ediyor, durmak yok yola devam. Şimdi ise Ankara, Konya hattı bitti test sürüşlerini bizzat başlattım inşallah şimdi de hizmete alımını Konya mitingine giderken hızlı trenle gideceğiz ve hizmete alacağız. Ankara, Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indiriyoruz, Ankara, Yozgat, Sivas, Erzincan hattının çalışmaları devam ediyor. Ankara, Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir çalışmalarına da başlıyoruz, Ankara'yı hızlı trenin merkezi, kesişme noktası haline getireceğiz. Ankara merkez olmak üzere otoyol projemiz var, Ankara, Niğde, Ankara, Samsun, Ankara, Niğde otoyolu Edirne'den Habur'a kadar bir yol olmuş olacak, 285 kilometre otoyol ve 57 kilometre bağlantı yoluyla Ankara, Hozanlı arasında yüksek standartlı yol inşa edeceğiz. Ankara, İzmir arasında ise toplamda 535 kilometre yeni yol inşa edeceğiz.
Ankara havayolu ulaşımında da odak merkezi haline geliyor, Ankara merkezli yapılan uçuşlar Ankara'yı havayolunda da merkez haline getirmiş olacak. Kızılay, Çankaya, Keçiören ve Batıkent, Sincan metro hatlarını hızlı şekilde tamamlıyoruz, bunlara ek olarak Kızılay, Akyurt fuar alanı ve havaalanı arasında yeni bir raylı sistem inşa edeceğiz. Büyük oranda Esenboğa refüjünün üstüne inşa edeceğimiz bu raylı sistem ucuz, güvenli ve modern olarak trafiği rahatsız etmeyecek.
Şimdi geliyorum en büyük projelere;
Ankara protokol yolu kentsel projesi havaalanını devamlı görüyorsunuz, ciddi bir kısmı bitti ama bütün çevre bitsin teslim törenlerini öyle yapalım. Protokol yolu üzerinde ki o çirkin yapılaşmayı, Belediye Başkanımız insani ilişkiler içerisinde ikna ederek yine kendilerini burada konutlara kavuşturmak suretiyle orada ki 6 bin 70 konut yıkıldı, buraya toplamda 18 bin konut yapıyoruz. Şuan 8 bin 100 konutu TOKİyaptı, yolun her iki tarafında yapacağız yolun diğer tarafında ise Selçuklu mimarisi ağırlıklı yapacağız. Bu alanda dekorasyon alanlarını, gölet, otel, kongre merkezlerini de inşa ediyoruz.
Kentsel dönüşüm projelerimizden en önemlilerinden birisi ise Mamak kentsel dönüşüm projesi, buradan Mamaklı kardeşlerime sesleniyorum el ele verelim, omuz omuza verelim biz orada ki kardeşlerimizi mağdur etmeyiz orada insani şartlar dışında yaşamasına kardeşlerimizin bizim içimiz el vermiyor. Bu proje çerçevesinde 13 bin 750 gecekondu yıkılacak ve modern konutlar inşa edilecek. Bu projeyi hızlandıracağız, 50. yıl kentsel dönüşüm çalışmaları aynı şekilde devam ediyor, 2 bin 600 gecekondu burada yıkılacak ve 8 bin 600 konutta burada inşa edilecek.
Bir diğer büyük projemiz ise;
Tıpkı İstanbul gibi Ankara'ya da iki büyük şehir inşasına seçimlerden hemen sonra başlıyoruz, sadece konut, uydu kent olarak değil bir yaşam kenti olarak bu kenti tasarlıyoruz. İcabında bu gecekondu bölgelerinden ben oraya yerleşmek isterim diyen kardeşlerimizi hemen oraya taşıyabileceğiz. Şehrin kullanılacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz, ancak çalışmalarımız büyük oranda tamam 12 Haziran'ın hemen ardından bu çalışmaları somutlandırmaya başlayacak bununla birlikte hemen uygulama projesine 1 yılı müteakiben başlamış olacağız.

 

Bu haber toplam 3323 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.