1. HABERLER

  2. Kaçak iskeleler yıkılıyor
Kaçak iskeleler yıkılıyor

Kaçak iskeleler yıkılıyor

Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanlığı valiliklere gönderdiği yazı ile kaçak iskele ve kıyı kenardaki yapıların acil olarak yıkılmasını istedi

A+A-

Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanlığı valiliklere gönderdiği yazı ile kaçak iskele ve kıyı kenardaki yapıların acil olarak yıkılmasını istedi. Parasızlık nedeniyle yıkım işlemini yapamayan kaymakamlıklara ise bu bedellerin bakanlık kanalıyla ödeneceği de belirtilen yazıda valiliklere 20 Temmuz'a kadar süre verildi. ÖÇKK Başkanı Ahmet Özyanık "Ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen kaçak ve çarpık yapılaşmayı önlemek amacıyla bakanlık olarak acil hareket etmemiz gerekiyor. Altyapı çalışmaları tamamlandığı için prosedüre uygun olanlara izin verilecek, olmayanlar ise yıkılacak" dedi.
ÖÇKK, 2009 yılında da kaçak yapılaşma ve özellikle iskelelerin yıkılması için birçok ilin yanı sıra Gölbaşı Kaymakamlığı’na da yazı gönderdi. Valiliklere gönderilen yazıda, "Yetki sınırları içerisindeki belediye başkanlıkları ve İl Özel İdaresi ve taşınmazın bulunduğu mülki amirlikler tarafından devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda bulunan ruhsatsız ve kaçak iskele, yapı ve işgallerin tespit edilip bunlara ilişkin yıkım ve alandan uzaklaştırma masraf keşiflerinin çıkartılarak en geç 20 Temmuz'a kadar kurumumuza gönderilmesi gerekmektedir" denildi.
ÖDEYECEĞİZ AMA İADE EDECEKLER
ÖÇKK Başkanı Ahmet Özyanık şu anda altyapı çalışmalarının tamamlandığı ve yüzer iskele ile yapılaşma konusunda çalışmaların bittiği, bu prosedüre uyanların haklarının korunacağını belirtti. Kaçak yapıların yıkım kararının daha önceden çıktığını, özellikle izinsiz iskelelerle, kıyı kullanımlarının Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi olduğunu kaydeden Özyanık, "ÖÇKK, olarak mülki amirler ve idari amirlerimizden bunlarla ilgili yasal işlem yapılmasını istiyorduk. Ancak Mali yetersizlikler nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşanıyordu. Kurumun Mali yapısında yapılan değişikliklerle özellikle bu tür sahipsiz ya da sahibi bilinmeyen işgallerin ortadan kaldırılması için gerekli finansman desteğini sağlayacağız. Ancak ilgili kurumlar bu paraları tahsil ettikten sonra bize geri iade edecekler" dedi.

 

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.