1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şeker hastalığı artık çözümsüz bir hastalık değil
Şeker hastalığı artık çözümsüz bir hastalık değil

Şeker hastalığı artık çözümsüz bir hastalık değil

Ankara Üniversitesi Tıp. Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Durak diyabet hastalarına müjde verdi.

A+A-

Ankara Üniversitesi Tıp. Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Durak diyabet hastalığının tedavisi olmayan bir kader olmadığını Bilakis tedavisi ve çözümünün doğada gizli olduğunu söyledi. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Dr. Nuri KAPLAN 21. Yüzyılın kabusu olarak nitelenen Şeker Hastalığı (diyabet) ülkemizde 10 milyonun üzerinde vatandaşımızı etkisi altına almış durumda.  Her geçen gün  yaygınlaşan şeker hastalığı artık 20 li yaşlardan itibaren yaygınlaşmaya başlanmıştır. Şeker hastalığı tedavi edilmediğinde başta kalp olmak üzere damar tıkanıkları kollestrol görme bozuklukları felç böbrek yetmezliği kollestrol tansiyon iyileşmeyen yaralar el ve ayaklarda his kaybı gibi bir çok ciddi hastalığa da neden olmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Dr. Nuri KAPLAN Şeker hastalığında modern tıp tedavisinin yanında bitkisel takviyelerle desteklendiğinde şeker hastalığından tamamen kurtulmakta mümkün olabiliyor. Başta Ankara Üniversitesi Tıp. Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Durak  olmak üzere Dünyada bu konuda yapılan çalışmaları inceleyerek uzman ve yetkin bir kadro birlikteliği oluşturarak Diyason u ortaya çıkardık. Dünyanın değişik yerlerinde özellikle de üniversitelerde yapılan akademik çalışmalarda diyasonun içindeki besinlerin diyabet tedavisinde çok etkili olduğu ortaya konmuştur.

Diyasonun içindeki maddeleri öğrenmek için tıklayın

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Durak Bu bitkilerden bazılarına örnekler verdi.

Çemen otu tohumu saponinler bakımından zengindir. Ayrıca yapısında demir, fosfor ve sülfür bileşiklerine ilaveten yüksek miktarlarda protein, karbonhidrat, yağ ve fiber bulunur. Yapılan bir çok deneysel çalışmada çemen otu tohumunun tip II diyabetlilerde insülin direncini kırarak kan glikoz seviyesini önemli ölçüde düşürdüğü gözlenmiştir. Bir başka çalışmada ise çemen otunun karaciğer ve böbreklerdeki bazı glükoneojenik enzimleri inhibe ederek, tip I diyabetiklerde de kan şekerini önemli ölçüde düşürebildiği gözlenmiştir.

Diyasonun içindeki maddeleri öğrenmek için tıklayın

Tarçının da çemen otu gibi hem tip I ve hem de tip II diyabetlilerde kan şekerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Tarçın bu etkisini çeşitli mekanizmalar üzerinden yapabilmektedir. Tarçının karaciğerde glikojen depolanmasını arttırdığı, glikozun iskelet kas hücreleri tarafından alınmasını sağlayan bir bileşiğin (IRS-1) sentezini indüklediği ve glikozun kandan diğer bütün dokulara girişini hızlandıran GLUT-4 sistemini aktive ettiği bulunmuştur.

Diyasonun içindeki maddeleri öğrenmek için tıklayın

Bir diğer karışım bileşeni olan yeşil çay, yapısındaki polfifenolik antioksidan (Flavonoid) olan kateşinlerden dolayı bağırsaktan glikoz emilimini inhibe etmektedir. Bir başka çalışmada yeşil çayın, diyabetli hastalarda kandaki seviyesi düşük olan ve karbonhidrat metabolizmasında önemli görev yaptığı gözlenen bir proteinin (4211 Da protein) kan seviyesini yükselterek kan şekerini regüle ettiği gözlenmiştir. 

Diyasonun kullanımını öğrenmek için tıklayın

Sarımsağın kan şekerini düşürücü etkisinin endotel fonksiyonunu düzeltici etkisi ile ilgili olduğunu gösteren veriler bulunmaktadır. Ayrıca sarımsağın sülfürlü bileşenlerinin yüksek antioksidan özellikleri dolayısı ile pankreası onarıcı etkisi olabileceği ve bunun pankreasın beta adacıklarının insülin sentez ve sekresyon kapasitesini arttırabileceği şeklinde görüşler bulunmaktadır.

Diyasonun içindeki maddeleri öğrenmek için tıklayın

 

Soyada bulunan isoflavonların da glikoz metabolizmasını regüle edebildiği ve insülin direncini kırabildiği tespit edilmiştir.

Diyasonun kullanımını öğrenmek için tıklayın

Ankara Üniversitesi Tıp. Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Durak “Burada çeşitli bitkilerin literatürlere geçmeye başlayan etkilerinden bahsederken şunu da  açık bir şekilde ifade etmeliyiz ki yukarıda bahsettiğimiz bitkileri rastgele kullanmak yada gelişi güzel dozlarda kullanmak hiçbir fayda sağlamayacağı gibi hastaların olumsuz etkilenmesine de sebep olabilir. Bunlar ancak belirli formüler dâhilinde kullanıldığı zaman fayda sağlar” dedi. Bir çok hastamız bunların nasıl kullanılacağını ve ya ne kadar kullanılacağını sormakta; bu ürünlerin nasıl kullanılacağı ne kadar kullanılacağı çok önemli olmakla beraber hangi bölgeden hangi şartlarda toplandığı da bir o kadar önemlidir. Rastgele kullanmak yanlış ölçülerde kullanmak istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bu bitkilerde GDO lu maddeler olmaması Tarım bakanlığının denetimin de olması çok önemlidir.

Diyasonla ilgili Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Başta Ben ve Dr Nuri KAPLAN bey olmak üzere bir çok bilim adamının çalışmalarından ve yayınlarından da istifade edilerek hazırlanan diyason bu bağlamda Diyabet hastalarının tıbbı tedavisine destek olarak önerebiliriz.

Diyasonu kimler kullanabilir? Diyasonun etkileri nelerdir? İçindeki maddeler nelerdir? Aklınıza takılan bütün sorular için www.diyason.com u tıklayabilirsiniz.

Bu haber toplam 2447 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.